Išslaptinti archyvai: KGB naudojo Aerofloto lainerius kaip lėktuvus – šnipus


Devintajame ano šimtmečio dešimtmetyje sovietų žvalgyba naudojo civilinius lėktuvus JAV ir Didžiosios Britanijos kariniams objektams šnipinėti, tvirtina „Bloomberg”, remdamasis neseniai išslaptintais Britanijos vyriausybės dokumentais.

„Konfidencialūs archyvai nuo 1982 metų tapo atvirai prieinami po to, kai baigėsi nustatytas senaties terminas – 30 metų“, – aiškina žurnalistai Robertas Hattonas ir Tomas Pennis.

Leidinys cituoja Didžiosios Britanijos gynybos ministro Džono Notto tarnybinį raštelį, adresuotą Margaretai Tetčer. Britanijos BBC „nustatė, kad kai kurie lėktuvai nukrypdavo nuo savo maršrutų, nustatytų skrydžio plane, tokiomis aplinkybėmis, kurios mums kelia įtarimų, kad jie rinko žvalgybinius duomenis“, – rašė Dž.Nottas. Antai, kartą laineris nesankcionuotai sumažino aukštį virš Britanijos RLS (Radiolokacinė stotis), kitą kartą – virš JAV KJP bazės tuo laikotarpiu, kai ten buvo nuleidžiamas nuo štapelių pirmasis povandeninis laivas „Trident”.

Dokumentai demonstruoja ir sovietų šnipinėjimo mastus, ir Didžiosios Britanijos informuotumą. Vienas KGB agentas buvo atskleistas atvykęs 1977 metais ir buvo stebimas 5-erius metus, o paskui išsiųstas, sakoma straipsnyje.

Sovietų Sąjungos ir Didžiosios Britanijos santykiai tuo laikotarpiu buvo įtempti, pažymi autoriai. 1981 metais užsienio reikalų ministras Keringtonas patarė Tetčer pasveikinti Brežnevą 75-mečio proga – girdi, nepasveikinti būtų „šiurkštu“. Bet Tetčer šoniniame lauke parašė: „Afganistanas? Aš tikrai nemanau, kad mes turime jam siųsti laišką“. Dalelytę „ne“ ji pabraukė.

Iš dokumentų sužinota ir įdomi Folklendo karo detalė. Londonas nenorėjo, kad Argentina apsirūpintų prancūzų raketomis „Exocet”. Generalinis prokuroras Maiklas Heiversas pasiūlė Tetčer „infiltruoti savą žmogų pakrovimo į lėktuvą, gabenančio raketas į Argentiną, vyresniuoju“. „Tai brangus purvinas biznis, bet, mano požiūriu, išlaidos atsipirks“, – pastebėjo generalinis prokuroras.

Autoriai pabrėžia: „Tada MI 6“ jau vykdė operacijas būtent tokiais tikslais“.

Kartu išaiškėjo, kad JAV tuo pačiu metu stengėsi sutaikyti Argentiną su Britanija ir teikė Britanijai žvalgybinius duomenis.        

Šaltinis: „Bloomberg”

2013.01.03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *