Graži savaitė prabėgo kaip viena diena. Vasariška savaitė. Vėlyvas pavasaris tarsi sprogo, išsiskleidė kaip tulpės žiedas Burbiškėse, kur ir man yra tekę grožėtis ankstyvųjų gėlių lysvėmis, ne tik Prezidentei Daliai Grybauskaitei. Tik aš ten buvau prieš kelerius metus. Gamta gražėja ne dienomis, o valandomis. Ryte važiuoji pro Šilėnų mišką – krūmai ir medžiai dar pusnuogiai, vakare grįžti ir imi abejoti: ar tuo keliu važiuoju? Žalumos jau daug daugiau. Žalumos ir žiedų. Tulpės pražydo ne tik Burbiškėse.
O įvykių praėjusią savaitę! Ir nenuostabu: juk visos tos savaitės dienos – ypatingos. Akordeono, Raudonojo Kryžiaus, Buhalterių, Gatvės muzikos, Slaugytojų… Reikšmingiausios, žinoma, Spaudos atgavimo ir Europos dienos. O kur Pergalės diena? Gegužės 1-ąją, Darbininkų dieną, socialdemokratai raudonai pražygiavo Gedimino prospektu, o štai gegužės 9-ąją – susilaikė, estafetę perdavė per Sausio įvykius pagarsėjusiam Valerijui Ivanovui.
Tą dieną sodinau pomidorus, todėl apie šį Lietuvai nedraugišką veikėją sužinojau tik iš Vilijos Aleknaitės – Abramikienės. Pasirodo, į Antakalnio kapinėse vykusį minėjimą jis atėjo su Stalino portretu. Ir nieko. Su svastika viešoje vietoje pasirodyti – baisiausias skandalas, rašytų visi laikraščiai ir portalai, o su Stalino portretu – galima. "Negana to, rašo parlamentarė, jis darė ir politinius pareiškimus, liaupsinančius lietuvių ir kitų tautų budelį. Neteko girdėti, kad už tai ponui Ivanovui būtų surašytas protokolas už viešosios tvarkos pažeidimą".
Užtat, kaip rašo V.Aleknaitė-Abramikienė, "šio gėdingo įvykio išvakarėse sulaikyti nepilnamečiai, kurie, Vilniaus policininkų nuomone, nepagarbiai elgėsi su sovietiniais simboliais (?!)"
Ivanovo, liaupsinusio Staliną, nesulaikė, o paaugliams kliuvo už "nepagarbą kitoms tautoms", kaip sakė Vilniaus policijos Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Evelina Pagounis. Negeros tendencijos, siaurinančios lietuvių tautos teises Lietuvai nedraugiškų Lietuvos piliečių lenkų ir rusų sąskaita.
Tiesa, praėjusią savaitę į mūsų tautinių mažumų politikos padangę prasiskverbė ir mažas vilties spindulėlis: Kultūros ministras Šarūnas Birutis atsisakė pasirašyti darbo grupės, kuriai vadovauja kultūros viceministras Edvardas Trusevičius, atstovaujantis Lietuvos lenkų rinkimų akcijai, parengtą Tautinių mažumų įstatymo projektą , kad jis galėtų būti svarstomas Vyriausybėje. Įdomu, kokį Tautinių mažumų įstatymo projektą parengtų Valerijaus Ivanovo vadovaujama darbo grupė? Algirdo Butkevičiaus vyriausybė galėtų pasinaudoti ir jo paslaugomis.
Šia proga gavome Valentino Šapalo laišką:
"Nereikalingas joks Tautinių mažumų įstatymas, nes viskas, kas yra susiję su žmogaus teisėmis ir laisvėmis, yra įrašyta kituose įstatymuose. Antra, Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos, tai čigonai ir karaimai. Jie jokių papildomų teisių ar privilegijų neieško. Tuteišiai, rusai, gudai ir kt. nėra tautinės mažumos, jie yra tautinės bendrijos, nes turi savo tautines valstybes už Lietuvos ribų. Tuteišių politikieriai, gausiai šeriami tiek iš Maskvos, tiek iš Varšuvos, nori sau didelių privilegijų ir laisvų rankų antivalstybinei veiklai prieš Lietuvą. Štai kur yra esmė. O mūsų tūpi politikai jiems pasiduoda".
Ką čia bepridėsi! Nebent tai, kad, jeigu ne stiprėjantis šviesiausių Lietuvos piliečių pasipriešinimas lietuvių tautos išdavystėms, pasireiškiantis protesto mitingais, eitynėmis, peticijomis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos Tautinių mažumų įstatymo projektas tikriausiai būtų praėjęs. Tad nesnauskime ir nesustokime.
Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei istorinėje Acheno rotušėje įteiktas garbingas tarptautinis Karolio Didžiojo apdovanojimas, skirtas už Lietuvos indėlį siekiant ES vienybės ir visos Europos ekonominio stabilumo. „Tai – mūsų bendrų pastangų įvertinimas tiek kovojant už Lietuvos laisvę ir jos vietą Europoje, tiek įveikiant ekonominę krizę. Šis apdovanojimas yra ir įpareigojimas imtis atsakomybės sutelkti visas šalis ir kartu kurti Europos ateitį“, – atsiimdama apdovanojimą kalbėjo Prezidentė.
Iškilmingoje ceremonijoje pagrindinę sveikinimo kalbą sakė Europos Parlamento Pirmininkas Martinas Schulzas. Apdovanojimą globoja Ispanijos Karalius Chuanas Karlosas I, Belgijos Karalius Albertas II, Didysis Liuksemburgo Kunigaikštis Henris, Austrijos Prezidentas Heinzas Fischeris ir Vokietijos Prezidentas Joachimas Gauckas.
Ši žinia, reikia manyti, Prezidentės Dalios Grybauskaitės "populiarintojams" Lietuvoje buvo itin nemaloni. Ne tik ši. Beveik tuo pat metu jai suteiktas Jungtinių Amerikos Valstijų Džordžtauno universiteto garbės daktaro vardas "už skaidrumą, tiesą ir atsakomybę".
Vašingtone vyksiančioje ceremonijoje pagerbta ji bus gegužės 18 dieną. Džordžtauno universiteto garbės daktarais tampa tik iškilūs politikai, mokslininkai, rašytojai… Šiame universitete mūsų šalies Nepriklausomybės pradžioje studijavo ir Dalia Grybauskaitė.
Nejaukiai turėtų jaustis kai kurie knygų apie Dalią Grybauskaitę rašytojai, televizijos laidų vedėjos. Rinkėjai, kaip žinome, knygų neskaito, o televizijos laidos apie komunistinę jos praeitį neprilimpa, kaip ir pasišaipymai, kad Prezidentė skraido pigiais lėktuvais. Tikriausiai į neviltį puolė būsimieji dar nepaviešinti kandidatai į prezidentus artėjančiuose rinkimuose nuo socialdemokratų, darbiečių ar tvarkiečių. Ir nepartiniai kandidatai, jeigu tokių drąsuolių arba naivuolių atsirastų, laimėtų ne daugiau, negu kažkada generolas Česlovas Jezerskas.
Gaila, kad, be Dalios Grybauskaitės, pilkoje politinėje Lietuvos padangėje nematome nė vieno erelio, kuris galėtų aukščiau už ją pakilti, labai gaila. Kol kas neaišku, ko siekta šiais tarptautiniais apdovanojimais: prisivilioti ją aukštam skrydžiui į Briuselį ar sustiprinti jos pozicijas būsimuosiuose rinkimuose Lietuvoje, apsaugoti nuo primityvių, bejėgiškų užpuldinėjimų.
Man regis, Prezidentė Dalia Grybauskaitė per artimiausius kelerius metus bus mums reikalingesnė Lietuvoje – kaip garantas, kad nenuspėjamas Algirdas Butkevičius neparduotų Lietuvos nei rusams, nei lenkams. Pradėkime statyti atominę elektrinę, atplukdykime į Klaipėdą statomą dujų laivą, ieškokime skalūninių dujų, nutieskime energetines jungtis su Švedija ir Lenkija, aplaužykime ragus Tomaševskio akcijai – tada Dalia Grybauskaitė ištaigingu prezidentiniu lėktuvu galės skristi į Briuselį. Per tą laiką gal užsiauginsime jos vertą politiką. Šiandien tokių neturime, neturėsime dar ir kitąmet.
Slaptai.lt nuotraukoje: komentaro autorius žurnalistas Vytautas Visockas.
2013.05.13