Nors naujas KLR pirmininkas Si Czinpinas paskelbė tiktą karą korupcijai, Kinijos vadovybė, pripratusi prie prabangos, ieško naujų būdų savo poreikiams patenkinti, praneša Vokietijos žurnalas "Der Spiegel". Antai Kinijos valstybinis laikraštis "People‘s Daily" pagrindinę numerio medžiagą skyrė naujai tendencijai, populiarėjančiai tarp Kinijos viršūnėlės – „slaptos prabangos tendencija“.
„Užuot lankęsi prabangiuose restoranuose, partiniai funkcionieriai susieina privačiuose klubuose, saunose, kurios dažniausiai būna užmaskuotos kaip paprastų valstiečių trobos, – piktinasi "People‘s Daily". – Taip pat žinoma, kad partiniai darbuotojai perpila elitinį alkoholį į mineralinio vandens butelius, o "Panda" markės cigaretes (jų pakelis kainuoja apie 80 eurų) susideda į pigesnių tabako dirbinių dėžutes“.
Kaip žinoma, bet kokie neuždangstytos Kinijos valdininkų gyvenimo prabangos demaskavimai kaskart įžiebia skandalą komunistinėje šalyje, pažymi "Der Spiegel".
Tuo tarpu tokių medžiagų publikavimas valstybiniame laikraštyje gali reikšti tikras valstybės politinio kurso permainas. Daugelis partijos narių „dar nesuprato, kad jiems reikia keisti savo elgseną“, sakoma Kinijos leidinyje. Jų galią turi riboti „kontrolės siena“ ir „taisyklių eilutės“.
O kol kas vyriausybė nepasiekė nors kiek rimtesnių laimėjimų kovoje su korupcija, tęsia "Der Spiegel". Šalyje neįvesti teismai, kurie specializuotųsi korupcinėse bylose, nebuvo jokių garsių atstatydinimų ar kriminalinių bylų aukštiems valdininkams. Dauguma bylų, apie kurias sužinota pastaruoju metu, daugiausia lietė smulkius valstybės tarnautojus, neturinčius pakankamai valdžios.
Beje, ryšium su tuo ypač kliūna Kinijos kariškiams, apibendrina "Der Spiegel". Antai neretai tinkluose atsiranda nuotraukų, kuriose – liukso klasės automobiliai, tokie kaip sportinis "Maserati", su baltais Kinijos numeriais, rodančiais, kad jų savininkai priklauso karinei žinybai.
Per antikorupcinę kampaniją iki gegužės 1-osios buvo siūlyta uždrausti išdavinėti karinius numerius Mercedes-Benz, BMW irPorsche automobiliams, tačiau ekspertai abejoja, kad tai padės ilgam išguiti brangius automobilius iš karinės žinybos.
„Pastaraisiais dešimtmečiais, – sako vieno Kinijos universiteto profesorius, – visa tai jau buvo uždrausta kokius penkis kartus. Bet, nepaisant draudimo, baltieji numeriai grįžo“.
Šaltinis: "Der Spiegel"
2013.05.21