Akmuo į svetimą daržą


Apsirikau. Maniau, kad Seimo pirmininkui, krepšinio treneriui, Viktoro Uspaskicho pavaldiniui Vydui Gedvilui pavyks, kaip sakoma, numuilinti balsavimą dėl imuniteto panaikinimo trims Seimo nariams – tyriems kaip krištolas. Nepavyko. Neapsirikau tik sakydamas, kad socialdemokratai balsuos vieningai: nesugraudino jų nei Vitalijos Vonžutaitės ašaros, nei V.Uspaskicho kaltinamoji kalba Seime.

Bet kokia kalba! Ištaisyk gramatines klaidas ir dėk į oratorinio meno chrestomatijas! Kokia laikysena, gerbiamieji ponai! Kokie gestai, kokia šypsena – nuo sarkastiškos iki kūdikiškai tyros! Kokios pauzės! Kokie retoriniai ir labai konkretūs klausimai Algirdui, Gediminui ir kitiems kunigaikščiams! Ne veltui Kęstutis Masiulis šitos kalbos išsižiojęs klausėsi trečią kartą. Mokykis ir dar kartą mokykis, gerbiamasis Kęstuti.

Gerbiamieji! Argi tai, ką vakar girdėjome, yra buhalterija, o ne politika?! Oratorius tūkstantį kartų buvo teisus – ne tik buhalterija. Pirmiausia tai – aukščiausios prabos politika, kurios jūs per šešerius metus (ką ten šešerius!) nesugebėjote nei suprasti, nei įveikti. Aukštasis pilotažas! Toli jums, gerbiamieji, iki tokios politikos, lemiančios visos valstybės gyvenimą, t.y. trypčiojimą vietoje, nesugebėjimą nieko nei nuteisti, nei išteisinti, nei pastatyti, nei sugriauti, valios ir proto paralyžių lemiančios politikos. Visi jūs, gerbiamieji ponai, nykštukai šalia Viktoro, kuriam geriau tiktų Rasputino vardas.

Gėda visai lietuviškai vyriškai giminei! Vienas žmogus – rusas suvirintojas iš Archangelsko – tyčiojasi iš jūsų, vynioja jus aplink pirštą, ir nieko jūs nepajėgiate padaryti. Impotentai. Ne jūs, vyrai, vakar pasiekėte šiokią tokią pergalę, o moteris, užvakar įkvėpusi jums šiokios tokios drąsos. Jeigu ne ji, jeigu ne jos atvira, tvirta  laikysena prieš rinkimus, vyriausybės egzaminavimo dienomis, šiandien Rasputinas sėdėtų Seimo pirmininko arba Ministro pirmininko kėdėje. O ką jūs sakėte, gerbiamieji politologai ir visokie kitokie išminčiai? Prezidentė įvarė save į kampą! Ne prezidentės čia reikalas! Prezidentė neturi galios keisti rinkimų rezultatų! Prezidentės reitingai kris!

Tai kaip dabar bus? Kas kris, o kas kils? Bus taip, kaip norės Prezidentė. O jos norai, atrodo, geri, naudingi Lietuvai. Statysime atominę, didžiam buvusio jos patarėjo Lino Balsio apmaudui, oriai, nesižemindami bendrausime su Lenkija, bičiuliausimės su Skandinavijos šalimis ir su Latvija, Estija; kai pastatysime suskystintų dujų terminalą, parodysime ilgą nosį Rusijai… O koks lietuviškojo Rasputino likimas? Paklauskite Rimvydo Valatkos ir Vytauto Bruverio, jie žino.

Man tik neaišku: tai dabar Darbo partijos Seimo nariai irgi neteko neliečiamybės, kaip V.Uspaskichas ir kiti nekaltai nubaustieji? Dangutė Mikutienė, tikiuosi, Seime žodžiais veltui nesišvaisto. Visiškai teisingai pasielgė Dangutė: visos partijos, ir valdžioje esančios, ir opozicijoje, ne be nuodėmės, visos daugiau mažiau susitepusios, todėl ir reikia atimti jų neliečiamybę, todėl jos ir trypčioja vietoje.

Tik Petras Gražulis vakar negalėjo mesti akmenio į nusidėjėlius. Ne, ne tik Petras. Ir prisitapšnojęs Rolandas Paksas su savo komanda nemetė, ir kelis kartus R.Paksą ir V.Uspaskichą išdavęs, o dabar jų bičiulis Artūras Paulauskas – nemetė. Ir Neringa Venckienė. Bet kodėl ir ji? Irgi turi nuodėmių? Visą laiką maniau, kad ji nekalta kaip ta mergaitė, kurios visiems taip nuoširdžiai gaila, kurią teta taip atkakliai gynė?

Girdėjau, kad prokurorai Seimo pirmininkui V.Gedvilui jau rengia raštą: prašys leisti P.Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir kitaip suvaržyti jo laisvę. Man atrodo, Petras daug negaus: juk jis pats prisipažino nusidėjęs! Labai lengvinanti aplinkybė. O jeigu dar sutiktų slapta bendradarbiauti su teisėsaugos organais ir išduotų savo bendrus, gal ir visai būtų išteisintas.

Kažin, ar Seimo pirmininkas ir Petrui leis kalbėti visą valandą ir ilgiau? Turėtų leisti, juk V.Gedvilas, tapęs antruoju ar trečiuoju asmeniu valstybėje, negali būti palankus tik savo partiečiams. Petras irgi moka pakalbėti. Viktorui jis, tiesa, nė iš tolo neprilygsta, bet konservatorius į šuns dienas išdėti moka. Ir automobilį gerai vairuoja.

Šv. Kalėdas, žiemos saulėgrįžą, 2013-uosius pasitinkame gerokai apsivalę, teisingesni. Sekime mūsų išrinkto Seimo – tautos atstovybės – pavyzdžiu.

Slaptai.lt nuotraukoje: komentaro autorius žurnalistas Vytautas Visockas.

2012.12.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *