Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka patvirtino, jog liepos 4 dieną į šalies oro erdvę neteisėtai buvo įsibrovęs užsienio lengvasis lėktuvas.
Iš pradžių Baltarusijos pareigūnai neigė Švedijos žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus, kad nedidelis lėktuvas kirto sieną iš Lietuvos pusės į Baltarusiją ir nuleido mažyčiais parašiutais šimtus meškiukų su šūkiais, reikalaujančiais žmogaus teisių ir politinių laisvių.
Netrukus A.Lukašenka atleido iš pareigų Valstybinio pasienio komiteto pirmininką Igorį Račkovskį ir Karinių oro pajėgų (KOP) bei priešlėktuvinės gynybos kariuomenės vadą Dmitrijų Pachmelkiną, kai kuriems jėgos struktūrų vadovams paskelbti papeikimai.
Incidentas peraugo į diplomatinį konfliktą tarp Baltarusijos ir Švedijos. Baltarusijos KGB pareikalavo, kad į Minską atvyktų “meškiukų desanto” organizatoriai – Švedijos reklamos agentūros “Studio Total” atstovai. Suprask, Baltarusijos pareigūnai norėtų surengti akistatas pilotams. Baltarusijos pareigūnai neva garantuoja, kad švedų teisės bus užtikrintos “pagal galiojančius įstatymus”.
Baltarusijos užsienio reikalų ministerija taip pat paskelbė, kad atšaukia visus savo ambasados Stokholme diplomatus, ir paprašė Švedijos iš Minsko atšaukti savuosius, tačiau teigė, kad šalis nenutraukia ryšių su Švedija.
Baltarusija šį sprendimą priėmė praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po švedų lėktuvo suorganizuoto “pliušinių meškiukų desanto”.
Baltarusijos vadovas A.Lukašenka netrukus pareiškė lauksiąs atsakymų iš Lietuvos dėl švedų “pliušinių meškiukų” akcijos ir pagrasino, kad “Lietuvai dėl to maža nepasirodys”. A.Lukašenka grasino: “Ir Lietuvoje tegu netupi kaip pelytės po šluota. Jie mums turi atsakyti, kodėl suteikė savo teritoriją sienos pažeidimui. Kam – kam, o Lietuvai dėl to maža nepasirodys”.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija teigė šio pareiškimo nekomentuojanti. Lietuvos krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pareiškė, kad Lietuva neturi jokių duomenų apie incidentą, susijusį su “pliušinių meškiukų” istorija Baltarusijoje, o Minsko teisinės pagalbos prašymas būtų svarstomas pagal galiojančius įstatymus.
KAM paskelbė, kad švedų lėktuvas Lietuvoje skraidė teisėtai, o Karinės oro pajėgos nefiksavo jo skrydžio į Baltarusiją. Kol nėra įrodymų (radaro ekrane dingęs ir vėl atsiradęs Švedijos lėktuvo pėdsakas nebuvo fiksuotas kertąs sieną), imtis tolimesnių veiksmų nėra galimybių.
Kiek anksčiau Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Šumskas sakė, kad svarstoma pradėti administracinę bylą Švedijos pilotų atžvilgiu, nes jie “yra identifikuoti jų pačių prisipažinimais žiniasklaidoje”.
Vis dėlto Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas pasirengęs surengti komiteto posėdį dėl galimo neteisėto Lietuvos ir Baltarusijos sienos pažeidimo. Kokie bus svarstymo rezultatai, dar nežinia. Taip pat neaišku, ar Lietuvos visuomenė su svarstymo metu paaiškėjusiomis aplinkybėmis bus išsamiai supažindinta.
Laikraštis “XXI amžius” rugpjūčio 17-osios dienos numeryje pateikia savo pastabas apie incidentą. Laikraštyje rašoma, kad geras Vladimiro Putino draugas Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka pagrasino Lietuvai kažkokiomis sankcijomis, kurios nebus per “mažos” dėl incidento su Švedijos lėktuvėliu, pažeidusiu Lietuvos – Baltarusijos sieną ir sutrikdžiusiu saldų diktatoriaus miegą.
Mat lėktuvas išmetė apie 1000 pliušinių meškiukų virš Minsko. Ta akcija stipriai išgąsdino Baltarusijos diktatorių – ji buvo skirta žodžio laisvei apginti. A.Lukašenka grasino, esą “kam, kam, o jau Lietuvai dėl to mažai nepasirodys”. Laikraštis pastebi nenuoseklumą: užuot Lietuvos vadovai oriai būtų atsakę į Minsko klausimus, jie pradėjo kalbėti skirtingais balsais – Krašto apsaugos ministerija nepripažino jokio “sienos pažeidimo”, o Civilinės aviacijos administracija teigė, kad pažeidimas “galbūt” įvyko.
Taip rugpjūčio 17-osios dienos “XXI amžiuje” rašo šio leidinio redaktorius Edvardas Šiugžda. Pastabos pateiktos redakcinėje skiltyje.
Belieka tik viešai paklausti Seimo NSGK pirmininko A.Anušausko ir KAM ministrės R.Juknevičienės, o kokią naudą dėl “pliušinių meškiukų” turi Lietuva. Ir kokia galima žala. Juk ponas A.Lukašenka – sunkiai prognozuojamas politikas.
Nuotraukoje: Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.
2012.08.19