Andrius Kubilius: Lietuvos išdavystė – jau įvykdyta ar dar tik planuojama?


Rusų spauda apie „Rosatomo“ statomą Astravo elektrinę ir Lietuvos valdžios pastarojo meto veiksmus skelbia štai tokias žinias:

„Jau šiandien Lietuva labai tyliai ir be nereikalingo triukšmo suderino Astravo atominės elektrinės statybą pagal ESPO konvenciją. Be to, Lietuvos Vyriausybėje nagrinėjamas klausimas dėl esančių elektros jungčių su Baltarusija rekonstrukcijos. Rekonstravus energetines jungtis su kaimynine šalimi, Baltarusija įgis galimybę gauti biudžetinių įplaukų parduodama elektros energiją per Lietuvą į Lenkiją bei Švediją.“

Taigi rusų spauda skelbia 3 skandalingas žinias: 1) Lietuvos Vyriausybė tyliai suderino su baltarusiais Astravo elektrinę pagal ESPO konvenciją; 2) Lietuvos Vyriausybė planuoja stiprinti linijas, vedančias Baltarusijos link; 3) per šias linijas Lietuva planuoja tiek pati pirkti elektros energiją iš Astravo, tiek ją tranzitu pardavinėti per naujas „Nordbalt“ ir „Litpolink“ linijas į Švediją ir Lenkiją, nes iš to tariamai Lietuva galėtų gerai uždirbti.

Jeigu tikrai paaiškėtų, kad Lietuvos Vyriausybė yra padariusi pirmus du žingsnius, jos turėtų laukti pati griežčiausia kriminalinė atsakomybė už Lietuvos interesų išdavystę.

Dėl trečiojo punkto, tiek „Rosatomui“, tiek pačiai Rusijai ar Baltarusijai turėtų būti absoliučiai aišku, kad Lietuva savo pinigais nefinansuos pavojingos atominės elektrinės statybos 50 km nuo Vilniaus. Geriausiai tai padaryti nedelsiant parengiant ir priimant Seime specialų įstatymą, kuris visiems laikams uždraustų Lietuvai pirkti elektrą iš „Rosatomo“ statomos nesaugios Astravo AE ir lygiai taip pat uždraustų tokią elektros energiją tranzitu leisti per Lietuvą ir iš to uždarbiauti.

Dar prieš kelias savaites, kai nebuvo šios publikacijos, viešai sakiau, kad pastarojo meto mūsų Vyriausybės nelogiški veiksmai verčia galvoti, kad yra ruošiamasi tapti Astravo AE rinkos dalimi: Vyriausybės nutarimu naikinant elektros, pagamintos termofikacinėse jėgainėse, supirkimo kvotas, šios jėgainės yra pasmerkiamos sunaikinimui, tuo pačiu Lietuvą paliekant be savos generacijos, o mūsų rinką yra ruošiamasi užpildyti Astravo elektra.

Prisimindami, kaip Algirdas Butkevičius 2012 metais aktyviai pasisakė už klaidingą referendumą ir prieš Visagino AE, šiandien jau turime kelti klausimą, pagal kieno strategiją Butkevičiaus Vyriausybė nuo pat 2012 metų pabaigos tvarko Lietuvos elektros energetiką: pagal Lietuvos ar pagal Rusijos/Baltarusijos? Vis daugiau įrodymų, kad antrasis atsakymas yra teisingas. Rusijos žiniasklaida šią rusišką strategiją, įgyvendinamą Lietuvos valdžios, labai aiškiai nupiešia.

Lietuvos energetinės nepriklausomybės reikalas reikalauja aiškios pozicijos – „Rosatomo“ nesaugi elektra, pagaminta Astrave, Lietuvoje nebus perkama ir per Lietuvą tranzitu nekeliaus. Specialus įstatymas ir greitas fizinis atsijungimas nuo rusiškos „Brell“ sistemos elektros žiedo tampa neatidėliotinu reikalu.

Kitokią poziciją teks laikyti akivaizdžia Lietuvos išdavyste.

O artimiausiu metu reikalausime, kad Vyriausybė atsakytų į esminius klausimus, kurie kyla po šios rusiškos publikacijos.

Kreipimasis pridedamas. 

KREIPIMASIS Į PREMJERĄ IR ENERGETIKOS MINISTRĄ

Gerbiamas Premjere, gerbiamas Ministre,

Kviečiu Jus nedelsiant paskelbti Vyriausybės  paaiškinimą dėl „Regnum” skelbiamos informacijos apie tai, kad Lietuva nebeprieštarauja dėl ESPO konvencijos pažeidimų ir Astravo AE statybos bei tai, kad Lietuva derina ir planuoja stiprinti elektros perdavimo linijas, jungiančias Lietuvą ir Baltarusiją, ir jeigu ji yra neteisinga, ją kategoriškai paneigti. Taip pat kviečiu paskelbti nedviprasmišką Lietuvos Vyriausybes poziciją, kad Lietuva nepirks ir nepraleis tranzitu elektros energijos, pagamintos nesaugioje Astravo AE.

Esu įsitikinęs, kad šie klausimai yra Lietuvai ypatingai strategiškai svarbūs, todėl Vyriausybė turi nedelsiant paaiškinti Lietuvos žmonėms savo veiksmus, jeigu tokie yra padaryti, arba paneigti neteisingą informaciją.

Nuotraukoje: opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Informacijos šaltinis – tsajunga.lt.

2015.11.11; 04:55

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *