Antanas Rašimas. Neįtiksi Kremliui – iškrisi per balkoną


Džeimsas Le Mezjurje. Twitter foto

Šis pasakojimas – apie įtartinomis aplinkybėmis žuvusį „Baltųjų šalmų“ organizacijos vadovą Džeimsą Le Mezjurje (Джеймс Ле Мезюрье). Kodėl rašau „keistomis aplinkybėmis“? Jis iškrito iš balkono šių metų lapkričio 11-osios rytą ir, be abejo, užsimušė. Kuo ši mirtis įtartina, keista?

Taip, vyras iki lemtingosios nakties vartojo vaistus nuo depresijos. Tai – jo žmonos Emos Vinberg parodymai. Taip, jis, žmonos teigimu, jau senokai jautė stiprų nerimą. Neginčytina ir tai, jog su žmona jis lemtingąją naktį nuėjo ilsėtis tik apie 4 valandą ryto išgėręs stiprių migdomųjų vaistų.

Taip pat svarbu žinoti, kad namas, kuriame jis su žmona gyveno Stambule, akylai saugotas. Į jį patekti buvo galima tik pagal pirštų antspaudus. Namą stebinčios vaizdo kameros neužfiksavo nieko įtartino. Turkų specialiosios tarnybos neaptiko įsilaužimo pėdsakų.

Ir vis tik „The Daily Mail“ žurnalistai Gajus Adamsas ir Nilas Sirsas mano, kad lapkričio 11-osios mirtis nėra panaši į savižudybę. Džeimsas Le Mezjurje vadovavo 2013-aisiais įkurtai organizacijai „Baltieji šalmai“, kuri gelbėjo nuo karinių veiksmų kenčiančius civilius žmones Sirijoje. Ši pelno nesiekianti organizacija buvo užtektinai stipri. Remiantis oficialiais duomenimis, jie jau buvo apmokę beveik tris tūkstančius savanorių, kurie humanitarinę pagalbą suteikė mažų mažiausiai 100 tūkst. Sirijos žmonių. Vakaruose ši organizacija buvo itin palankiai vertinama.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. EPA – ELTA nuotr.

Tuo tarpu dabartinis Sirijos prezidentas Bašaras Asadas jos nekentė, ją kritikavo. Sirijos vadovas manė, kad „Baltieji šalmai“ palaiko teroristus.

Dėl panašių priežasčių „Baltuosius šalmus“ kritikavo ir oficiali Rusijos valdžia. Kremlius įtarė „Baltųjų šalmų“ vadovą dirbant britų slaptosios tarnybos MI-6 agentu. Girdi, jis teikia humanitarinę pagalbą tik tam, kad turėtų galimybę rinkti konfidencialią informaciją.

Džeimsą Le Mezjurje viešai kritikavo net Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova, kaltindama jį dirbus britų agentu ne tik Sirijoje, bet ir Balkanuose bei kituose „karštuosiuose pasaulio taškuose“.

Be to, Džeimsas Le Mezjurje turėjo žmoną ir du vaikus. Jam tebuvo 48 metai. Nors jis itin pergyveno dėl pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasipylusių nepagrįstų kaltinimų (lengva įtarti, kad šmeižto kampanija specialiai organizuota, tikėtina, kad tai – Kremliaus darbas), nors jau senokai vartojo depresiją slopinančius vaistus, nors žmonai ne sekį prisipažino jaučiąs nerimą dėl savo gyvybės, – rimto motyvo savižudybei nėra.

Britų žvalgybos būstinė

Kad Džeimsas Le Mezjurje nesijaučia Turkijoje saugus, kad svarsto galimybę „Baltųjų šalmų“ štabą perkelti į kur kas saugesnę šalį, – patvirtino ir Džeimso draugas Chamišas de Breton – Gordonas (jie kartu kadaise tarnavo kariuomenėje).

Ką dar žinome apie šį įvykį? „Baltųjų šalmų“ vadovo kūną po balkonu rado pusę šešių ryto pagal vietos laiką. Džeimas Le Mezjurje dėvėjo baltus marškinėlius, pilkas kelnes ir turėjo rankinį laikrodį. Medikai nustatė, kad mirties priežastis – skilusi kaukolė (taip pat – lūžusios kojos, o veidas perrėžtas aštriu daiktu).

Turkijos policija suskubo pareikšti, jog tai – akivaizdi savižudybė.

Gal turkų tyrėjai ir tiesą sako. Bet „The Daily Mail“ pateikia keletą pavyzdžių, bylojančių apie tam tikrus dėsningumus. Vaizdžiai tariant, jei esi suerzinęs Kremlių, jei keli daug rūpesčių oficialiai Rusijos valdžiai, didelė tikimybė, jog iškrisi per savo buto langą ar balkoną.

Taip nutiko, pavyzdžiui, rusų žurnalistui Maksimui Borodinui, rašiusiam apie stambią korupciją Rusijoje ir jos samdinius Sirijoje. Jis maždaug prieš metus iškrito per langą Jekaterinburge.

Sergėjaus Magnickio šeimos advokatas Nikolajus Gorochovas iškrito iš 4 aukšte buvusio balkono – mirė nuo sužalojimų. Tai atsitiko 2017-aisiais.

2014-aisiais tokiu pat būdu užsimušė Skotas Jangas, tyręs Rusijos mafijos veiklą (iškrito iš ketvirto aukšto).

2007 metais Ivanas Safronovas, tyręs rusų ginklų tiekimo Iranui ir Sirijai aplinkybęs, iškrito iš 5-ame aukšte įrengto balkono.

Rusijos mafija

2005 metais per 14-ame aukšte esantį langą iškrito Olga Kotovskaja, televizijos žurnalistė, turėjusi konfliktų su Rusijos Vyriausybe.

Tad patys nutarkite, ar Dž. Le Mezjurje mirtis – įtartina?

Be kita ko, Lietuvai tokie iškritimai – taip pat žinomi. 2006-aisiais metais Lietuvos saugumo karininkas Vytautas Pociūnas neaiškiomis aplinkybėmis žuvo Baltarusijos mieste Breste – iškrito per „Inturist“ viešbučio langą.

Parengta pagal „The Daily Mail“ publikaciją

2019.11.17; 06:00

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *