Apie stulpą ir lakią vaizduotę


2011 m. sausio 31-ąją Policijos departamente apžvelgdamas 2010-ųjų policijos veiklos rezultatus šios teisėtvarkos institucijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas, be kitų opių dalykų, paminėjo pareigūnų drausmės problemą.

Štai septyni šimtai šalies policijos patrulių ekipažų jau valdomi pažangiomis mobilaus stebėjimo ir komunikacijos technologijomis – sukūrus mobilią darbo vietą, tarnybiniuose policijos automobiliuose įrengta technika leidžia pareigūnams negaišinant laiko patikrinti asmens ar transporto priemonės duomenis, kartu tai puiki priemonė mažinti korupciją. Atrodytų, tereikia tik džiaugtis tokia naujove, ypač krizės sąlygomis. Deja…

Pasirodo, ne visose apskrityse šios naujovės geranoriškai priimamos, ne visi pareigūnai sutinka būti stebimi visą tarnybos laiką. Ne be pagrindo juokaujama, kad įstatymas yra stulpas, kurį galima apeiti. Panašiai ir su technikos naujove: ją galima ignoruoti. Netgi… sugadinti. Piktybiškai. Korupcijos apraiškos policijoje – nenauja problema, ir vargu ar ją padės išspręsti technika. Gal tik šiek tiek pristabdys poolicininkų norą pasipinigauti. Trumpam laikui.

Generalinis komisaras, aišku, pagrasino, kad su tokiais faktais nesitaikstys ir griežtai reikalaus darbuotojų, dirbančių su šia technika, bei vadovų atsakomybės. Bet įvertindami pastarųjų metų policininkų tarnybinės drausmės problemas, matyt, galėtume sakyti: kol bus stulpas, neribota pareigūnų vaizduotė suras būdų, kaip jį apeiti.

Statistika gana iškalbinga. 2009 metais 168 įvykiai kvalifikuoti kaip tarnybinės drausmės pažeidimai. 2008-aisiais tokių pažeidimų registruota tik 112, taigi per metus jų padaugėjo 50 proc.

Ne ką geresni ir praėjusių metų drausmės reikalai. 2010 metais tarnybiniai patikrinimai buvo atlikti dėl 2346 (užpernai – dėl 2098) nusikaltimų ar kitų teisės pažeidimų, kuriuos galėjo padaryti policijos pareigūnai. Tikrinant nustatyta, kad 1006 (užpernai – 1038) pareigūnai padarė tarnybinius nusižengimus ar kitus teisės pažeidimus. Dėl to 479 pareigūnai buvo patraukti tarnybinėn atsakomybėn: 455 pareigūnams (užpernai – 443) skirtos tarnybinės nuobaudos, iš jų 15 atleista iš vidaus tarnybos. Už pareigūno vardo pažeminimą pernai iš vidaus tarnybos atleisti 24 policijos pareigūnai, užpernai – 31.

Kaip ir anksčiau, pernai problemų kilo dėl stikliuko. Nustatyta devyniolika policininkų (užpernai –  24), kurie padarė šiurkščius Kelių eismo taisyklių pažeidimus (neblaivūs vairavo transporto priemones, neblaivūs sukėlė eismo įvykius, vengė girtumo nustatymo, pasišalino iš įvykio vietos ir kt.). Be to, šiuo metu dar vyksta 18 tyrimų – bandoma nustatyti, ar pareigūnai vairavo transporto priemones neblaivūs.

Ir tai ne viskas, nes policininkai nevengia stikliuko ir darbo metu. Pernai nustatyta 15 pareigūnų (užpernai – 12), kurie vartojo alkoholį tarnyboje ar atvyko į darbą neblaivūs.

Vis dar gajus pareigūnų nesąžiningumas, grubumas – ypač tiems, kurie dėl netinkamos tarnybos padaro pareigūnams pastabų, abejingumas ir nejautrumas nusikaltimo aukai. Tai jau etikos problemos, susijusios su personalo mokymo ir lavinimo sistema, kylančios ir dėl to, kad atrenkant kandidatus ne visiškai atsižvelgiama arba žvelgiama pro pirštus į terpę, iš kurios ateina vienas ar kitas kandidatas. Matyt, kandidatams į policininkus reikėtų skirti gana ilgą bandomąjį laikotarpį, per kurį paaiškėtų jo charakteris, būdas, sugebėjimai tvarkytis tarnyboje, bendrauti su žmonėmis. Kai atsisakoma patyrusių, po keliolika metų sistemoje išdirbusių darbuotojų,  personalo problemų neišvengsi.

Kad tarnybos drausmė netenkina nei policijos, nei Vidaus reikalų ministerijos vadovų, tvirtinama kone kasmetinėse policijos veiklos rezultatų apžvalgose. Deja, kalbos ir lieka tik  kalbomis. Jos pareigūnams – kaip vanduo nuo žąsies. Būtų naivu tikėtis, kad kitų metų sausį apžvelgiant policijos veiklos rezultatus šios problemos neliks ir niekas iš pasitarimo dalyvių nekalbės, kad „policijos pareigūnų daromi tarnybos drausmės pažeidimai formuoja neigiamą nuomonę apie visą policijos sistemą, o tai neabejotinai daro neigiamą įtaką policijos prestižui ir didina atskirtį tarp visuomenės ir policijos“.

Svarbu nepamiršti stulpo. Nes kiekvienas jį pamatęs tuoj pat pasitelkia vaizduotę…

Nuotraukoje: straipsnio autorius Viktoras Tamošiūnas.

2011.02.07    

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *