Ar įtikinama savižudybės versija?


Didžiojoje Britanijoje pradėtas teisminis nagrinėjimas, kurio metu bus bandoma išsiaiškinti tikrąsias oligarcho Boriso Berezovskio mirties priežastis. Teisinio tyrimo pradžia – kovo 26-oji.

B.Berezovskis buvo rastas negyvas buvusios žmonos Galinos namuose. Ten jis gyveno su savo asmens sargybiniu. Mirties valandą jis teturėjo vieną asmens sargybinį. Manoma, kad turtuolis B.Berezovskis nusižudė, tačiau įtarimų, esą galbūt jam kažkas „padėjo nusižudyti“, – neatmestinos.

Juk šis verslininkas pastaruosius keliolika metų konfliktavo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Štai britų leidinys „The Guardian“ (omenyje turimas žurnalisto Ieno Kobeino straipsnis) rašo, kad B.Berezovskį apėmė gili depresija po nesėkmingo bylinėjimosi su oligarchu Romanu Abramovičiumi (milijonierius R.Abramovičius draugauja su Rusijos prezidentu V.Putinu).

Šis pralaimėjimas B.Berezovskiui buvo ypač skaudus, kadangi kaštavo, kaip manoma, 100 tūkst. svarų sterlingų. Taigi po bylinėjimosi B.Berezovskis manė tapęs vargšu.

Draugai, giminės, partneriai liudija, jog 67-erių metų amžiaus sulaukęs B.Berezovskis patyrė ne tik finansinį, bet ir moralinį krachą, nes visko neteko vienu metu – ir pinigų, ir valdžios, ir įtakos. Žodžiu, turtuolis greičiausiai manė, jog prarado viską, dėl ko verta kabintis į gyvenimą.

Minėto žurnalisto publikacijoje cituojami B.Berezovskio asmens sargybinio Avi Navamos žodžiai, jog jis B.Berezovskį, išlaužęs vonio duris, aptiko ant grindų. B.Berezovskio kaklas buvo apvyniotas jo mėgiamu šaliku.

Asmens sargybinis sutinka su teisėjo Piterio Bedfordo teiginiais, jog B.Berezovskio savižudybę vadinti mirties inscenizacija – absurdiška.

Šis asmens sargybinis tvirtina, jog B.Berezovskį saugojo pastaruosius šešerius metus. Po pralaimėtos bylos R.Abramovičiui turtuolis B.Berezovskis apie savižudybę kaip išeitį iš visų bėdų prasitarė ne sykį. Apie galimybę nusižudyti B.Berezovskis esą kalbėjo ne tik asmens sargybiniui, bet ir kai kuriems pažįstamiems.

Asmens sargybinis A.Navama taip pat liudijo, kad B.Berezovskis jo yra klausęs, kaip geriausiai persipjauti venas, ar esama lengvų būdų „kaip nors kitaip atsisveikinti su gyvenimu“. Asmens sargybinis atsakęs, jog geriausiai numirti … laimingam. B.Berezovskis pastebėjo, jog toks atsakymas – išmintingas. Ir vis dėlto apie savižudybę magnatas nesiliovė kalbėjęs.

B.Berezovskio finansinis patarėjas Maiklas Kotlikas teismui tvirtino, jog magnato finansiniai reikalai iš tiesų buvo stipriai pašliję. Finansiniai reikalai pablogėjo dar ir po B.Berezovskio verslo partnerio Badri Patarkacišvilio mirties. Nuotaiką gadino ir buvusios žmonos Jelenos Gorbunovos iškeltas finansinis ieškinys. Tačiau finansinis patarėjas M.Kotlikas mano, jog B.Berezovskio finansiniai reikalai nebuvo „mirtinai blogi“.

Ir vis dėlto B.Berezovskis itin pergyveno po teisminės dvikovos su oponentu R.Abramovičiumi. Minėtas asmens sargybinis A.Navama dar pastebėjo, jog po pralaimėtos bylos B.Berezovskis retai kada išeidavo iš savo kambaro, o iki tol buvo aktyvus, judrus.

Įdomūs B.Berezovskio artimųjų pastebėjimai, kad jis, nepaisant depresijos, ilgainiui atsigavo – vėl kūrė ateities planus. Bet asmens sargybinis A.Navama teigia, kad tas atsigavimas buvo trumpas ir laikinas.

B.Berezovskio sūnus liudijo, kad tėvas vartojo antidepresantus, buvo kreipęsis patarimų pas psichiatrus.

Psichiatras Saidas Islamas, kuris gydė B.Berezovskį, sakė, kad jo pacientas skaudžiai pergyveno dėl R.Abramovičiui praloštos bylos, nematė išeities iš šios konfliktinės situacijos. O tai, kad B.Berezovskis nustojo gerti depresiją slopinančius vaistus, nes ėmė mausti kepenis, negalėjo kardinaliai paveikti paciento nuotaikų.

Leidinys „The Times“ paskelbė publikaciją, kurioje tvirtina, jog B.Berezovskis palūžo ir vis dažniau užsimindavo apie savižudybę. Tuo metu jo skolos buvo didelės – per 200 tūkst. svarų sterlingų. Neigiamos įtakos turėjo ir konfliktai su buvusia žmona J.Gorbunova, ir nesutarimai su dukra, kur jai geriausiai mokytis – Didžiojoje Britanijoje ar JAV (omenyje turimas žurnalisto Alekso Spenso rašinys).

Kitas iš Rusijos pabėgęs oligarchas, B.Berezovskio draugas Vladimiras Gusinkis mano, jog Boria pajuto tuštumą – suprato nebedalyvaujantis didžiojoje politikoje. Šis jausmas jam buvo nepakeliamas.

B.Berezovskio gyvenimas priminė filmą apie mirtinai pavojinguose žaidimuose dalyvaujančius šnipus. Beje, besikaunančius „šaltojo karo“ laikais. Todėl B.Berezovskio mirtis ir yra tokia paslaptinga, todėl ir kyla įtarimų bei abejonių.

Payzdžiui, likus dviem dienom iki B.Berezovskio mirties prie namo buvo pastebėtas įtartinas vyriškis su ant akių taip užmaukšlinta kepure, kad nebūtų įmanoma pamatyti veido. Kas tas vyriškis – taip ir nenustatyta.

Taip pat nesugebėta išsiaiškinti, kam priklauso pirštų antspaudas dušo kabinoje, kur aptiktas B.Berezovskio kūnas. Piršto antspaudas nepriklauso nė vienam iš B.Berezovskio draugų, pažįstamų, artimųjų.

Be kita ko, vienas medikas, atvykęs į įvykio vietą, nustatė padidėjusį radiacijos foną. Ši aplinkybė leidžia brėžti paraleles, jog galbūt B.Berezovskį nužudė tos pačios jėgos, kurios nužudė į Vakarus pabėgusį Rusijos slaptųjų tarnybų karininką Aleksandrą Litvinenką.

Tad sprendžiant iš klausimų, kuriuos teisme kėlė B.Berezovskio artimieji, galima susidaryti nuomonę, jog jie netiki oficialia savižudybės versija. Tiesa, inspektorius Markas Biselis pareiškė teismui, jog britų policija įsitikinusi, jog tai – savižudybė.

Įdomus ir V.Gusinskio liudijimas, esą likus kelioms dienoms iki mirties B.Berezovskis paprašė paskolinti pinigų, kad galėtų tęsti kovą. V.Gusinskis paskolino, nes tikėjo, jog Borisas iš tiesų nori pradėt viską iš naujo.

Buvusi B.Berezovskio žmona Galina Bešarova sako, kad prieš mirtį B.Berezevskis ketino važiuoti į Izraelį ir labai džiaugėsi galėsiantis nuvykti į Izraelį. Todėl jai buvusio vyro savižudybė ir atrodo įtartina. Be kita ko, ji pabrėžė, jog Borisas – „ne toks, jis lengvai nepasiduoda“.

Leidinys „The Independent“ tvirtina, jog oligarchas – bėglys B.Berezovskis buvo kritęs į gilią depresiją. Žurnalistas Polas Pičlis aprašo B.Berezovskio gyvenimą po R.Abramovičiui pralaimėtos bylos tokiais žodžiais: „Vietoj grupės asmens sargybinių ir kruopštaus vairuotojo dabar B.Berezovskis teturėjo vienui vieną asmens sargybinį – buvusį specialiosios paskirties profesionalą. Bet tai – dar ne viskas. B.Berezovskis buvo užsiminęs, kad nebepajėgia išlaikyti net vieno asmens sargybinio, tad teks atleisti ir jį“.

Šis leidinys taip pat prisimena psichiatro S.Islamovo žodžius, esą B.Berezovskis labai aiškiai suvokė, kad priešai jo nepaliks ramybėje. O priešai – rimti. Pagrindinis B.Berezovskio priešas – Rusijos prezidentas V.Putinas. Bet psichiatras mano, jog B.Berezovskis niekaip negalėjo pakelti prieš save rankos. Nuo šio žingsnio jį būtų sulaikiusi religija, be to, B.Berezovskis labai rūpinosi savo giminėmis ir artimaisiais. Jis niekaip nebūtų galėjęs mesti tokio nemalonaus šešėlio artimiesiems.

Įdomu dar ir tai, kad teismo metu paaiškėjo, kad į B.Berezovskio gyvybę jau du sykius kėsintasi. Pavyzdžiui, 2004-aisiais metais jo automobilyje sprogo bomba (tai nutiko tuo metu, kai oligarchas dar gyveno Rusijoje).

Tačiau esama nuomonės, kad Kremliaus valdovui šis oligarchas buvo naudingesnis gyvas nei miręs. Ant gyvo, bet sužlugdyto, turtus ir įtaką praradusio verslininko buvo galima suversti visus „Rusijos atpirkimo ožius“. Buvo galima ir skaudžiai pasišaipyti: štai kas atsitinka tiems, kurie priešgyniauja V.Putinui.

Nuotraukoje: buvęs Rusijos oligarchas Borisas Berezovskis, kurio savižudybė, portalo Slaptai.lt manymu, – labai įtartina.

2014.03.28; 09:33

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *