Žvalgybos enciklopedija: kur būta „Cirko“?


„Cirku“ kadaise vadinta Didžiosios Britanijos „Secret Intelligence Sevice“ (MI6) štabo būstinės vieta. Beje, mistinė. Iš tikrųjų 1924–1966 metais ji buvo įsikūrusi Brodvėjuje. Sprendžiant iš visko, „Cirkas“ (circus išvertus iš anglų kalbos reiškia ir cirkas, ir aikštė su spinduliais išeinančiomis iš jos gatvėmis) rodo į Kembridžo aikštę, esančią Šaftsberi aveniu (Shaftesbury avenue), Čaringkross roud (Charing cross road) ir kelių kitų gatvių sankryžoje.

„Cirkas“ išpopuliarėjo romanų apie šnipus meistro Džono le Karė (Jhono le Carre) kūrinių dėka. Ir nors Kembridžo aikštėje, prikimštoje teatrų ir knygynų, niekada nebuvo MI6 centrinio štabo, visiškai įmanoma, kad kur nors netoliese buvo įsikūrę jo pagalbiniai biurai.

„Kilmingųjų vadovėlyje“ („The Honourable Scvhoolboy“, 1977) Le Karė mini „adresą, kuriuo įsikūręs slaptas organizacijos štabas, su langais į garsiąją Londono gatvių sankryžą“. Kai jo super šnipas Džordžas Smailis Li tampa „Cirke“ viršininku, Le Karė aprašo jo „apšiurusią sosto salę karalių Edvardų mauzoliejaus penktajame aukšte Kembridžo aikštėje…“

Britanijos saugumo tarnybos (MI5) istorija nuo 1945 iki 1972 metų, parašyta Naidželo Vesto (Nigel West) ir išleista Amerikoje, tiesiog taip ir vadinasi „Cirkas“ („Circus“, 1982); Didžiojoje Britanijoje išleista knyga vadinasi „Pasitikėjimo reikalas“ („A Matter of Trust“).

2014.03.28; 05:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *