Ar prabils Kristoferis Stilas?


Kimas Sengupta / The Independent

JAV senatas kviečia buvusį britų slaptųjų tarnybų darbuotoją Kristoferį Stilą duoti parodymus dėl dosje apie Donaldą Trampą.

„The Independent“ leidinys teigia: JAV senatoriai iš Žvalgybos komiteto oficialiai kreipėsi į buvusį MI6 darbuotoją Kristoferį Stilą prašydami, kad šis kuo smulkiau paaiškintų aplinkybes dėl dosje, kurioje rašoma apie JAV prezidento Donaldo Trampo galimus ryšius su Rusija.

Užrašas skelbia – Vladimiras Putinas papirko FTB

Manoma, kad buvęs britų žvalgybininkas, kurio ataskaita sukėlė įvairiausių įtarimų, girdi, Rusijos slaptosios tarnybos turi daug D.Trampą kompromituojančios medžiagos, vargu ar važiuos į Ameriką duoti parodymų. Bent jau artimiausiu metu. Tačiau esama tikimybės, kad JAV politikai tiek iš demokratų, tiek iš respublikonų sparno patys nuvyks slaptam pašnekesiui pas K.Stilą į Didžiąją Britaniją.

„The Independent“ duomenimis, K. Stilas kol kas neatsiliepė į amerikiečių kvietimą bendradarbiauti. Bet gali taip nutikti, kad K.Stilas sutiks duoti paaaiškinimus amerikiečiams, jei tik šie garantuos jo saugumą.

Informacija apie bandymus prakalbinti K.Stilą viešumoje pasirodė tuo metu, kai dėl numanomų ar tikrų ryšių su Rusija buvo priverstas atsistatydinti JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Maiklas Flinas bei JAV generalinis prokuroras Džefersonas Sešionsas.

Susiklostė unikali situacija. Nieko nestebina, kad JAV senatoriai ir kongresmenai siekia kuo daugiau sužinoti, ar Rusija lindo ir, jei taip, tai kaip lindo į JAV vidaus reikalus.

Informuoti šaltiniai taip pat teigia, kad Žvalgybos komitete dirbantys senatoriai patys atlieka nepriklausomą tyrimą dėl galimų Rusijos slaptųjų tarnybų intrigų kišantis į JAV vidaus reikalus. Šiai tyrėjų grupei rūpi, ar tikrai dabartinio JAV prezidento administracija turėjo slaptų ryšių su Kremliumi. Tačiau jie nerimauja, kad D.Trampo komanda mėgins sabotuoti bet kokius tokio pobūdžio tyrimus.

Neatmetama galimybė, kad JAV slaptoji tarnyba FTB net mokės honorarą K.Stilui, jei šis duos išsamius parodymus, kaip buvo rengiama triukšmo visame pasaulyje sukėlusi ataskaita. Beje, pasak „The Independent“, 2016-ųjų metų birželio mėnesį K.Stilas rašė specialiai FTB skirtame memorandume, kad „Trampo rinkimų štabo komanda pažadėjo Kremliui nesidomėti  ardomąja Rusijos veikla Ukrainoje. Praėjus vos keturioms dienoms D.Trampas pareiškė, kad pripažįsta Krymo aneksiją, o jo pagalbininkai netrukus paprašė pašalinti iš Respublikonų partijos priešrinkiminės programos, kad D.Trampas, jei jis taps prezidentu, suteiks Ukrainai rimtos karinės pagalbos tramdant Rytų Ukrainos separatistus. K.Stilas tvirtino, kad D.Trampas taip pasielgė, nes žinojo, kad Rusijos programišiai įsilaužė į Demokratų partijos kompiuterius ir skaito elektroninius jų laiškus.

Leidinio duomenimis, ilgai netrukus K.Stilas rimtai nusivylė FTB, kadangi ši slaptoji tarnyba visą dėmesį skyrė ne Donaldo Trampo, o vien tik Hilary Klinton veiksmams įvertinti.

Informacijos šaltinis – „The Independent“.

2017.03.06; 08:50

print