Asmeninis Baltarusijos prezidento turtas – 9 mlrd. dolerių


WikiLeaks praneša: Aleksandras Lukašenka ir būsimieji baltarusių opozicionieriai „kartu gėrė degtinę ir ištvirkavo“.

Visai prieš prezidento rinkimus Baltarusijoje skandalingai išgarsėjęs WikiLeaks tinklalapis paskelbė keletą slaptų pranešimų, siųstų JAV valstybės departamentui iš Amerikos ambasados Minske, ir dar kitokių dokumentų, susijusių su šia šalimi. Iš Amerikos diplomatų tarnybinio susirašinėjimo išaiškėjo, be kita ko, kad Aleksandras Lukašenka tikėjosi „Šiaurės srauto“ žlugimo ir kaltę už karo sukurstymą Pietų Osetijoje vertė Rusijai. Asmeninį Baltarusijos prezidento turtą diplomatai vertina 9 mlrd. dol. Aleksandras Lukašenka atmetė šį skaičių ir pasiūlė žurnalistams surasti tuos neva tai jam priklausančius milijardus. Tam, kas suras, Baltarusijos prezidentas buvo pasiruošęs atiduoti 99 proc. savo pinigų.

JAV valstybės departamento ir Pentagono slaptajame archyve, pakliuvusiame į WikiLeaks rankas, esama 1014 diplomatinių telegramų, išsiųstų JAV ambasados Minske darbuotojų į Vašingtoną 2005–2010 metais. Vienoje iš jų, datuotoje 2006 metų kovo 22, JAV ambasadorius Minske Džordžas Krolas pasakoja, kaip vyko Aleksandro Lukašenkos spaudos konferencija paskelbus 2006 metų prezidento rinkimų rezultatus. Telegramoje Amerikos diplomatas pateikia apie poną Lukašenką keletą nemalonių charakteristikų. Baltarusių lyderio atsakymus ponas Krolas vadina „ekscentriškais“, o jo elgesį „akivaizdžiai nenormaliu“.

„Atmosfera, kurioje vyko Lukašenkos spaudos konferencija, liudija, kad jis kaip lyderis stipriai atitrūkęs nuo liaudies. Jis sėdėjo už didelio stalo, įrėminto tarp dviejų didelių vėliavų, vidury didelės scenos, izoliuotos nuo kimšte prikimštos auditorijos. Jo trumpi atsakymai į Vakarų žurnalistų klausimus ir atsikirtimai baltarusių korespondentams dar kartą pademonstravo pasauliui jo absurdišką elgseną, tačiau jie buvo sutikti audringais kruopščiai atrinktų klausytojų bei liokajų užsieniečių plojimais“, – rašė ambasadorius Krolas. Pasak jo, Aleksandro Lukašenkos elgsena liudija, kad jis „ketina pasilikti valdžioje iki paskutiniųjų“ ir „nemato priežasties keisti savąjį kursą“.

Tų pačių metų birželį diplomatas pasiuntė į Vašingtoną pranešimą, prie kurio buvo pridėtas 50 – ies turtingiausių Baltarusijoje žmonių sąrašas. Jo viršūnėje Aleksandras Lukašenka, kurio turtą amerikiečiai įvertino 9 mlrd. dol. Pranešime šios informacijos šaltinis neatskleidžiamas, tačiau, pasak pono Krolo, „duomenys yra labai aukšto patikimumo“.

Pasažų, susijusių su Minsku, esama ir medžiagose iš kitų JAV ambasadų, paskelbtose šiomis dienomis WikiLeaks‘o tinklalapyje. Antai 2009 metų spalio 30 datuotame pranešime smulkiai pasakojama apie Baltarusijos prezidento susitikimą su Estijos užsienio reikalų ministru Urmasu Paetu.  

„Ведомости”, 2010.12.20, „WikiLeaks: „Лукашенко жаловался на Россию”(„Lukašenka skundėsi Rusija“):

Per vizitą Baltarusijoje Estijos užsienio reikalų  ministras Urmas Paetas sužinojo daug naujų dalykų apie Rusiją. „Estija mums ne priešas, o Rusija – gali būti“, – pareiškė Lukašenka Estijos ministrui. Per visą susitikimą su Paetu Lukašenka kartojo antirusiškus pasisakymus. (Intarpas iš K.ru).

„Užtikrinęs Paetą, kad Estija niekada nebuvo jo priešas, Lukašenka didelę dalį 90 minučių trukusio susitikimo skyrė Rusijos puldinėjimams, – raportuoja Vašingtonui JAV ambasados Taline laikinoji patikėtinė Karen Deker. – Lukašenka išreiškė viltį, kad Suomija, Švedija ir Danija nesutiks duoti leidimo tiesti „Šiaurės srovę“, prieš kurią jis teiktų pirmenybę „Jamal-2“ (per Baltarusiją). Pasak Lukašenkos, tai atsieitų dešimt kartų pigiau. Lukašenka taip pat tvirtina, kad jį gali priversti pripažinti Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę šią žiemą mainais į pigias Rusijos dujas. Jis skundėsi Rusijos žiniasklaida, kurioje, pasak jo, pilna klastočių. Kai dėl Gruzijos, Lukašenka pareiškė, kad Rusija pradėjo planuoti karą prieš keletą metų ir apgaule privertė Saakašvilį imtis veiksmų. Lukašenka taip pat papasakojo Paetui, kad Saakašvilis pakvietė jį į Gruziją, bet jis kol kas nepriėmė kvietimo, nes nenori erzinti Kremliaus“.

Iš ponios Deker ataskaitos taip pat matyti, kad Baltarusijos lyderis labai tikėjosi ekonominės pagalbos ir ES. „Lukašenka tvirtino, jog pirmenybę teikia tam, kad Baltarusija būtų nepriklausoma, ir labai susikrimstų, jeigu ES nepaskatintų jo už reformų vykdymą arba už tai, kad jis nepripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos, – sakoma pranešime. – Ir čia Lukašenka ypač pabrėžė, kad Ukraina padarė daugybę reformų, kad „įtiktų“ ES ir NATO, bet dėl to nepriartėjo prie narystės šiose organizacijose ir, be to, yra ištikta ekonominės ir politinės krizės. Lukašenka pridūrė, kad Europos Sąjunga gali ramiai miegoti, nes Baltarusija gina jos sienas nuo nelegalių emigrantų. Ir čia jis apgailestaudamas pažymėjo, jog ir už tai jo šalis nieko negauna mainais ir priversta draugauti su Venesuela ir Iranu, kad sumažintų savo priklausomybę nuo Rusijos“.

Žurnalistai pasiteiravo pono Lukašenkos apie neva jam priklausančius 9 mlrd. dol. „Jeigu rasite tuos pinigus, prašau atiduoti man 1 proc., likusieji 99 proc. – jums. Moterims truputį daugiau atiduosim, vyrams kiek mažiau, – pasiūlė Baltarusijos prezidentas. – Tad imkimės, 9 mlrd. – juk verta“. Žurnalistai taip pat paprašė Baltarusijos prezidentą pakomentuoti jam priskirtus antirusiškus pareiškimus, esančius paskelbtuose WikiLeaks pranešimuose. „Dabar aš nenoriu gilintis į šį klausimą, bet nieko panašaus niekada nebuvo“, – atkirto baltarusių lyderis. Po to pridūrė: „Kai dėl užsienio valstybių, užtikrinu, kad aš labai atsargus ir tikslus, kai vedamos konfidencialios derybos. Savo poziciją Rusijos atžvilgiu aš jau ne kartą esu išsakęs, o visa, ką aš kalbėjau apie Abchaziją ir Pietų Osetiją, aš sakiau sąžiningai ir atvirai“.

Tuo tarpu opozicijos kandidatas Vladimiras Nekliajevas pareiškė „Ъ”, kad antirusiškiems Aleksandro Lukašenkos pasisakymams atskleisti „nereikia jokių slaptų pranešimų“. „Jis juos atvirai kartojo ištisus metus. Vos ne keiksmažodžiais švaistėsi Maskvos atžvilgiu. Todėl aš buvau labai nustebintas, kad po viso to, ką jis kalbėjo, Rusijos vadovybė neseniai surengė jam šiltą priėmimą Kremliuje, – piktinosi politikas. – Matyt, jam teko padaryti esminių nuolaidų. Bet aš jus užtikrinu, jog kad ir ką jis būtų Maskvai pažadėjęs, po rinkimų jis vėl atsigręš į ES pusę ir kalbės, jog specialiai susitaikė su Rusija, kad liktų valdžioje ir nuvestų šalį į Europos demokratijos glėbį. Tie patys pranešimai liudija, kad tuo buku, bet patikimu metodu jis moka naudotis“.

Šios medžiagos originalas – „Коммерсант”, 2010.12.20, Состояние Александра Лукашенко внушает опасения Америке, („Aleksandro Lukašenkos turtai kelia nerimą Amerikoje“).

Nuotraukoje: Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

2011.01.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *