Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Audronius Ažubalis atkreipia visuomenės dėmesį, kad vieša valdančiųjų reakcija į jungtinį buvusių valstybės vadovų ir opozicinių jėgų kreipimąsi dėl Astravo atominės jėgainės statybų Lietuvos pasienyje yra pagrįsta išsisukinėjimais ir melu.
„Šiandien tiek Užsienio reikalų ministras, tiek Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas melagingai teigia negalintys niekaip paveikti Baltarusijos nesaugaus atominio projekto vykdymo eigos ir už pradėtas statybas kaltina tariamą praėjusios Vyriausybės pasyvumą. Tačiau dar prieš penkerius metus tas pats G. Kirkilas mūsų vyriausybę viešai apkaltino dėl per didelio aktyvumo – esą kodėl „grūmojame kaimynams baltarusiams įstatymais ar gąsdiname juos ES, ESBO, TATENA ir kitokiais tarptautiniais baubais“ (2011 03 25).
Pasak A. Ažubalio, Astravo ir Karaliaučiaus branduoliniai projektai buvo pradėti kaip Vladimiro Putino atsakas į Lietuvos energetinės nepriklausomybės strateginius planus, o konkrečiai – į siekį susikurti saugų, galingą ir nepriklausomą elektros energijos generavimo šaltinį Visagino AE.
Nuo pat 2011 m. spalio mėnesio, kada Rusijos ir Baltarusijos kompanijos pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo statant, projektuojant ir paleidžiant Astravo AE, Lietuva užėmė aiškią ir nedviprasmišką poziciją: reikalavo sustabdyti nesaugaus projekto statybas arba pakeisti statybų aikštelės vietą. Taip pat imtasi realių priemonių šiai politikai įgyvendinti: Baltarusijai nedelsiant pateikta nota, o negaunant deramų atsakymų į klausimus, kreiptasi į visas atitinkamas tarptautines instancijas, visų pirma – į TATENA ir ESPOO komitetą.
„Pats asmeniškai du kartus, vieną Vilniuje, kitą Vienoje, susitikau su TATENA generaliniu sekretoriumi – susitikimų metu užsitikrinome tarptautinį palaikymą mūsų reikalavimams. Be to, mūsų ir Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės pastangomis, Lietuvos reikalavimus dėl Lietuvos Europos Sąjungos (ES) pasienyje statomų nesaugių branduolinių jėgainių pavyko įtraukti į ES Europos vadovų tarybos bei Užsienio reikalų tarybos išvadas. Neatsitiktinai būtent mūsų pastangomis 2012 m. Lietuvoje duris atvėrė ir Branduolinio saugumo kompetencijos centras. Galiausiai, jei G. Kirkilo, Algirdo Butkevičiaus ir CO pastangomis 2012 m. nebūtų sustabdytos Lietuvos Visagino AE statybos, labai tikėtina, kad Astravo burbulas būtų subliuškęs“, – teigia A. Ažubalis.
Šešėlinio Užsienio reikalų ministro teigimu, dabartinė Vyriausybė ligšiolinę principingą Lietuvos poziciją pakeitė į susitaikėlišką: statybų nebesiekiama sustabdyti. Nors svertų tam yra ir šiandien: „vienas iš tokių svertų – balsavimai ES Užsienio reikalų taryboje dėl sankcijų Baltarusijai atšaukimo, tačiau ir šia proga valdantieji nepasinaudojo. Matyt, visai Lietuvai gresiantis branduolinis pavojus pasirodė mažesnės svarbos nei Klaipėdos uoste perkraunami Baltarusijos kroviniai…“.
A.Ažubalis ragina Vyriausybę grįžti prie nuoseklios ir principingos Lietuvos pozicijos ir nedviprasmiškai priminti Aliaksandro Lukašenkos režimui, kad elektrinės statybos už 50 km nuo Vilniaus negrįžtamai paveiktų kaimyninių santykių raidą. Pradžiai valdantieji galėtų inicijuoti Seimo įstatymą ar nutarimą, kuriuo būtų kontroliuojami ir į Lietuvą neįleidžiami elektros srautai iš Astravo AE ir visos Baltarusijos.
Tsajunga.lt nuotraukoje: parlamentaras Audronius Ažubalis.
Informacijos šaltinis – tsajunga.lt piortalas.
2016.01.26; 06:54