Baltarusija: šių laikų baudžiava


Aleksandras Lukašenka išleido specialų įsaką, kad sustabdytų Baltarusijos piliečių iškeliavimą į kitas šalis, pirmiausia į Rusiją, kur algos žymiai didesnės.

Minsko profsąjungų veikėjas Aleksandras Jaroščiukas pavadino tą potvarkį baudžiaviniu, praneša vokiškas leidinys „Tageszeitung“.

Leidinys pažymi, kad tikslių duomenų apie tėvynę palikusių baltarusių skaičių nėra, nes siena tarp Rusijos ir Baltarusijos atvira, tačiau, profsąjungų vertinimu, iš dešimties milijonų gyventojų turinčios Baltarusijos kasmet išvyksta apie 150 tūkstančių. A.Jaroščiuko duomenimis, 85 procentai iškeliauja į Rusiją, kiti – į kaimynines Europos Sąjungos šalis, pirmiausia – į Lenkiją.

Anot Minsko žurnalistės Irinos Buragos, reikšmę turi ne tik mažos algos, jauni žmonės ir kvalifikuoti specialistai dėl griežto reglamentavimo nemato galimybių save realizuoti.

A.Jaroščiukas sako, kad net funkcionieriai iš aukščiausių valdžios sluoksnių pripažįsta, jog dabartinis ekonomikos modelis išsisėmė, tačiau bijo atvirai prieštarauti „paskutiniam Europos diktatoriui“.

„Tageszeitung“ primena, kad „prezidento dekrete ypatingą vaidmenį vaidina 20 tūkst. strategiškai svarbios medžio apdirbimo pramonės darbuotojų. Naujas punktas darbo sutartyse įpareigoja juos atleidimo atveju išmokėti valstybei visą gautą atlyginimą. Kai darbuotojas gauna naują vietą, ta suma automatiškai išskaičiuojama iš jo atlyginimo. Jeigu darbuotojas naujo darbo neranda, tai jam tenka grįžti į ankstesnę vietą ir vis tiek išmokėti baudą“.

Anot Irinos Buragos straipsnyje cituojamų žodžių, A.Lukošenkos dekretas mažai ką pakeis, nes „situacija šalyje tokia bloga“, kad išvyksta ne tik kvalifikuoti specialistai, bet net valstiečiai.

Šaltinis: laikraštis „Tageszeitung“

2013.01.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.