Protestuodami dėl valdininkų sprendimo atimti ir sunaikinti mišką bei pažymėdami Pasaulinę vaikų gynimo dieną Baltupių savivaldos bendruomenė, drauge su Baltupių vidurinės mokyklos ir vaikų darželio – lopšelio „Gintarėlis“ auklėtiniais bei personalu, o taip pat geranoriškai prie akcijos prisijungusiais Žaliųjų judėjimo atstovais birželio 1 – ąją dieną Jamonto miške surengė akciją „Apkabinkime medelį“. Akcijos metu Baltupių bendruomenės nariai išsakė nepritarimą valdininkų ir „Sekmadienio futbolo lygos“ ketinimams iškirsti lankomiausią, vos prieš dvi dešimtis metų atstodintą miško dalį, ir jos vietoje įrengti futbolo stadionus bei kitus aikštynus.
Pasak Baltupių bendruomenės pirmininkės Nijolės Kutkienės, šis itin svarbus vietos visuomenei projektas nebuvo suderintas su pačia visuomene. „Baltupių savivaldos bendruomenė apie tai sužinojo atsitiktinai, iš viešumoje pasirodžiusios informacijos. Vilniaus miesto savivaldybės planai papiktino ne tik mūsų bendruomenę, bet ir Baltupių vidurinę mokyklą bei vaikų darželį – lopšelį „Gintarėlis“. Šioms mokslo įstaigoms miško parkas yra gyvybiškai reikalingas, nes būtent jame vaikams pravedamos gamtos pažinimo pamokos, nuo mažens ugdoma meilė ir pagarba gamtai, joje esančiai gyvybei“.
Į šią Baltupių bendruomenės narių organizuotą akciją mažieji sostinės gyventojai atvyko nešini savo rankutėmis pieštais plakatais su užrašais, iš kurių aiškiai matyti, koks jiems svarbus ir reikalingas yra šis miško plotas. Tačiau ne tik plakatais, bet ir dainelėmis bei šokiais mažieji pagerbė iškirtimui planuojamus medžius. Būtent šios akcijos metu Baltupiuose gyvenantiems vaikams teko pirmosios pilietiškumo pamokos, nes vaikai, dalyvaudami joje, mokosi apginti tai, kas jiems brangu – savo mišką.
Vienas iš akcijos organizatorių, Baltupių bendruomenės atstovas bei Darbo partijos Vilniaus miesto skyriaus narys Aleksandras Nemunaitis teigė, kad tokie valdžios atstovų sprendimai ir ketinimai yra ne naujiena. „Pastaruoju metu išryškėja tendencijos, kai visuomenei svarbūs projektai yra nuslepiami, o rezultatams paaiškėjus, sprendimų jau negalima paveikti. Mes manome, kad lygiai tokia pati situacija gali būti ir su Jamonto parku, todėl ir darome viską, kad būtų išsaugotas šis miško plotas. Ketinimai, kuriuos mes sužinojome iš viešumoje pasirodžiusios informacijos, skamba labai gražiai, ir mes tikrai nesame prieš tai, kad žmonės žaistų futbolą ir būtų sutvarkyti stadionai. Tačiau logiškai mąstant, tam tikrai nereikia 40 hektarų, kuriais norima operuoti. Be to, valdininkai, imdamiesi šio projekto, visiškai nesikalbėjo su žmonėmis, todėl tai ir kelia įtarimų“.
Baltupių savivaldos bendruomenė jau kreipėsi raštu į LR Seimą, LR Vyriausybę bei LR Aplinkos ministeriją prašydami Jamonto miško parkui palikti valstybinio miško statusą, neleisti jo iškirsti.
„Ši mūsų organizuota akcija – tai tik pradžia. Ja mes siekėme atkreipti Vilniaus gyventojų dėmesį, ypač Baltupių ir Fabijoniškių, apie tai kas vyksta. Jei situacija nepasikeis, mes tikrai nenuleisime rankų. Ir toliau darysime viską, kad tik išsaugotumėm šį miško plotą. Jau pradėjome aktyviai rinkti parašus prieš tokius valdininkų ketinimus, taip pat tikimės, kad pavyks užmegzti dialogą su Vilniaus miesto savivaldybe bei atkreipti valdžios atstovų dėmesį šiuo itin svarbiu mums klausimu. Tikrai nereikia naikinti to, kas teikia džiaugsmą gyventojams, nereikia kirsti medžių, priešingai, visa tai reikia saugoti ir puoselėti“, – kalbėjo Baltupių bendruomenės atstovai.
Linos Jurkonytės nuotr.
2010.06.01