Borisas Berezovskis vargu ar bus apraudotas Rusijoje


Baigiantis gyvenimui, kuris buvo panašus į fantasmagoriją ir kupinas intrigų, posovietinis baronas–plėšikas Borisas Berezovskis spėliojo, ar jis teisingai pasielgė pabėgęs iš Rusijos, rašo "The New York Times", remdamasis publikacija Rusijos"Forbes". Gal jam būtų buvę geriau, jei būtų sėdęs į kalėjimą, kaip kitas Vladimiro Putino priešas – Michailas Chodorkovskis? – perpasakoja žurnalistas Deividas Heršenhornas tariamą Berezovskio pašnekesį su "Forbes" korespondentu. „Chodorkovskis (…) išsaugojo save“, – pasakė magnatas.

Tačiau jeigu B.Berezovskį ir kamavo vidiniai prieštaravimai, tai Rusijoje jo figūra nesukelia prieštaringų vertinimų, mano autorius. „Priešingai, tiksliai jaučiama, kad B.Berezovskio nebus itin ilgimasi.

Nebent to, kad jis kartais visus patraukdavo savo įžūlumu. Jeigu jį apskritai prisimins, tai ryšium su vaidmeniu, kurį jis suvaidino paskutiniajame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje – epochoje, kurią daugelis rusų bemeilytų užmiršti“, – sakoma straipsnyje.

Laikraštis pateikia keletą atsiliepimų apie B.Berezovskį. Deputatas Aleksandras Hinšteinas: „Visą savo sąmoningą gyvenimą jis dirbo ne tam, kad kurtų, o tam, kad griautų“. RFKP lyderis Genadijus Ziuganovas sakė: „Aš neturiu gerų žodžių apie B.Berezovskį“, ir apgailestavo, kad B.Berezovskis tapo Boriso Jelcino šeimos „pinigine“, nors galėjo tapti neblogu mokslininku.

„Berezovskis skleidė idėją, kad jis suvaidino vieną iš pagrindinių vaidmenų iškeliant V.Putiną kaip B.Jelcino įpėdinį. Jo tikrasis vaidmuo – ginčytinas klausimas. Bet galų gale V.Putino priešininkai ėmė jo nekęsti už tuos veiksmus, o V.Putino šalininkai nenorėjo pripažinti B.Berezovskio kuo nors, o tik kaip baroną–plėšiką tremtyje, bet ir tai ne patį talentingiausią“, – sakoma straipsnyje.

Net B.Jelcinas, kuriam B.Berezovskis buvo dėkingas už savo galią, nemėgo jo, tvirtina laikraštis, remdamasis buvusio prezidento memuarais.

Nors B.Berezovskis įtikinėjo kad trokšta demokratijos raidos Rusijoje, jis buvo žinomas ne pačiomis demokratiškiausiomis manipuliacijomis Rusijos vyriausybės naudai, rašo laikraštis. „Taip pat ir apmokėjimais įvairiems kombatantams – ypač išpirkomis už pagrobtus žmones per Čečėnijos karą dešimtojo dešimtmečio viduryje“, – sakoma straipsnyje.

B.Berezovskis taip pat asocijuojasi su daugeliu paslaptingų nutikimų naujausioje Rusijos istorijoje, taip pat ir su mirtinu nunuodijimu radioaktyvia medžiaga jo draugo Aleksandro Litvinenkos“, – sakoma straipsnyje. Jo dalykinis partneris Badris Patarkacišvilis mirė neaiškiomis aplinkybėmis, tvirtina D.Heršenhornas.

Ir nors Rusijoje daug kas laikė B.Berezovskį piktu žmogum, nuo jo finansinės paramos priklausė daugelis žmonių, mano autorius: ne tik dvi buvusios oficialios žmonos ir iš jo išėjusi civilinė žmona, šešetas vaikų ir tarnai, bet ir Aleksandro Litvinenkos našlė ir Marina Litvinenko bei kiti.

Dėl jų finansinių ir juridinių problemų B.Berezovskiui buvo vis sunkiau atlikti geradario ir darbdavio funkcijas.

Nuotraukoje: neaiškiomis aplinkybėmis miręs Rusijos milijardierius Borisas Berezovskis.

Šaltinis: "The New York Times"

2013.04.02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *