Buities muziejus kviečia atsigavėti… su meška


Lokys. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Šeštadienį Rumšiškėse, Lietuvos liaudies buities muziejuje, vyks Tikrų Užgavėnių šventė. Organizatoriai ragins triukšmais, pokštais ir linksmybėmis visas tamsybes varyti, o jei nenorės išeiti – Morės liepsnose supleškinti. Kvies visus suėjusius, suvažiavusius „Tėviškės“ muziejun, garsesniu trenksmu nei būrys meškų šokti, trepsėti ir mauroti, atsigavėti su meška.
 
„Meška pramiega visą žiemą ir tik per Krikštus, pusiaužiemį, ant kito šono apsiverčia, pradeda čiulpti jau kitą leteną. Dar žmonės sakydavo, kad „Nuo Grabnyčių meška apsiverčia“ ar „Kai žemė atšyla, ir meška iš guolio pakyla“. O pabunda meška jau kovo 25-ąją – per Gandrines. Tada ateina tikras pavasaris, prasideda šviesusis pusmetis. Todėl per Užgavėnes reikia tiek drebinti žemę, šokti ir trepsėti, kad mešką pabudinę greičiau pavasario sulauktume“, – senąsias tradicijas primena Lietuvos liaudies buities muziejaus vyr. muziejininkė Vida Olechnovičienė.
 
Pasirodo, dar senovėje įsivaizduota, kad vasara – tai meškos karalystė, o žiema – briedžio. Kai meška eina miegoti, gamtos valdovu tampa briedis. Tad ir vienos iš seniausių žinomų Užgavėnių kaukių yra Meškos ir Briedžio. Akmens amžiuje, kai viena pagrindinių išgyvenimo formų buvo medžioklė, manyta, kad ir žmonių vėlės gyvena gyvūnuose. Meška, briedis – žvėrys, globoję giminę, – laikyti genčių totemais.
 
„Norėdami greičiau sulaukti pavasario, žmonės sugalvodavę įvairių ritualų. Vienas apsirengdavęs briedžio ar elnio kailiu, prisitaisydavęs ragus ir grumdavęsis su kitu, meškos kailį vilkinčiu. Katras nugali, tas ir valdo gamtą, – apie didžiausią Užgavėnių mūšį pasakoja Lietuvos liaudies buities muziejaus vyr. muziejininkė V. Olechnovičienė. – Bendruomeninės mitinės sąmonės sukurtos dvasios, ritualai iš pradžių talkino medžioklėje, o vėliau – ir žemdirbystėje. Dėl itin laukiamo šiltojo metų laiko jau su Lašininiu grumiasi Kanapinis, simbolizuojantis asketišką gyvenimą ir pasninką. Lašininio bei Kanapinio kova – senųjų Meškos ir Briedžio varžytuvių aidas“.
Užgavėnės. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Meška ne tik šiltojo, šviesesnio metų laiko, bet ir stiprybės simbolis. Muziejaus atstovai šiųmetėse Užgavėnėse kviečia triukšmingai „įgyti“ meškiškų galių ir taip pasirengus sutikti pavasarį. 
 
„Šeštadienį muziejuje Rumšiškėse užsigavėkim su meška, persikūniję į jos kailį, sekdami muziejuje jau pusiaužiemį išlindusiomis pėdomis ir pabudindami tą, kuri dar miega. O jei nuo linksmybių vėjo pradės draikytis stogų šiaudai, žinokit, kad ten dulka meškos gaurai“, – smagiai pokštaudami Lietuvos liaudies buities muziejaus atstovai kviečia į Užgavėnių šventę.
 
Birutė Mačienė (ELTA)
 
2022.02.26; 08:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *