Buvęs WikiLeaks‘o bendradarbis – apie darbą su Džulianu Asandžu


Alekso Gibnio dokumentinio filmo apie WikiLeaks‘ą pasirodymas – puiki proga dar kartą susimąstyti apie tą projektą ir jo prieštaringą įkūrėją Džulianą Assandžą (Julian Assange), sakoma buvusio WikiLeaks‘o bendradarbio Džeimso Bolo (James Ball) straipsnyje laikraštyje "The Daily Beast".

„Nuo 2010 metų vasaros WikiLeaks‘as daugelį mėnesių buvo mano gyvenimas“, – prisimena Džeimsas Bolas. Iš pradžių jis 10-imt savaičių dirbo kartu su komanda, rengusia Dž.Asandžo paskelbtas medžiagas apie karą Irake įvairiems leidiniams. Paskui jis pradėjo dirbti tiesiogiai WikiLeaks‘ui ir rengė publikavimui Amerikos ambasadų telegramas.

„Mes užsiėmėme novatoriška, reikšminga žurnalistika, ir tai darėme organizacijos, laužančios spaudimu, griaunančios etikos normas ir stumiančios žmones į nereikalingą riziką, fone“, – rašo straipsnio autorius.

Buvo tikras „medaus mėnuo“. WikiLeaks‘as ir jo partneriai dirbo su demaskuojančiais dokumentais, ir reakcija į jų veiklą kėlė pasibjaurėjimą. „Spaudimas ir stresas buvo tikri ir visiškai pertekliniai, – rašo Dž.Bolas. – Tačiau jų sukurta paranojos ir nesaugumo atmosfera privertė WikiLeaks‘ą padaryti virtinę klaidų, pernelyg rimtų, kad apie jas nekalbėtume“.

Pirmiausia – sekso skandalas, kuriame dalyvavo Dž.Asandžas: dvi švedės kaltina jį seksualiniu nusikaltimu. Pirmoji kaltina jį tuo, kad jis per lytinį aktą su ja nenaudojo prezervatyvo, o antroji – kad jis atliko lytinį aktą su ja be prezervatyvo, kol ji miegojo.

„Ne man ir ne žiniasklaidai teisti Dž.Asandžą, – pripažįsta buvęs WikiLeaks‘o bendradarbis. – Tačiau iš liudytojų parodymų aiškėja, kad tai ne „pakišimas“: abu atvejai painūs ir nepaprasti, ir neginčijami faktai piešia daug sudėtingesnį vaizdą, negu „medaus spąstai“.

Kol Dž.Asandžas savaitę buvo sulaikytas Švedijoje ir viso pasaulio žiniasklaida sprendė klausimą, ar grius jo kūdikis kartu su kūrėju, Dž.Bolas ir Kristin Chrafnson, antrasis žmogus WikiLeaks‘o hierarchijoje, stengėsi sukurti tolimesnių veiksmų strategiją. Jie priėjo išvados, kad Dž.Asandžas – projekto įkūrėjas ir pagrindinis asmuo, tačiau teismų procesai – jo asmeninis reikalas.

„Džulianui Asandžui tai buvo nepriimtina“, – prisimena Dž.Bolas. Dž.Asandžui tai buvo „žodžio laisvės klausimas, o ne nusikaltimo seksualiniu pagrindu teismas“. „Vadinasi, ateinančius trejus metus svarbiausi žodžio laisvės klausimai internete nuslinko į antrą planą, užleisdami vietą asmeninei vieno žmogaus dramai“, – piktinasi publikacijos autorius.

Galų gale Dž.Bolas metė projektą ne dėl išprievartavimo bylos, o dėl Dž.Asandžo draugo, su kurio veiksmais jis negalėjo susitaikyti. Tas draugas buvo Izraelis Šamiras – „rašytojas antisemitas, Baltarusijos diktatoriaus šalininkas, žmogus su ryšiais Rusijos specialiosiose tarnybose“.

I.Šamiras buvo pristatytas WikiLeaks‘o bendradarbiams prasimanyta pavarde ir gavo priėjimą prie 90 tūkstančių Amerikos diplomatinių telegramų, liečiančių Rusiją, Rytų Europą, kai kurias Artimųjų Rytų sritis ir Izraelį.

WikiLeaks‘as gana ilgai neigė faktą, kad perdavė dokumentus I.Šamirui, sakoma straipsnyje. „Tačiau jų argumentai man neatrodė įtikinami: aš žinau, kad jis juos turi, nes aš asmeniškai jam juos perdaviau Dž.Asandžo nurodymu, nežinodamas, su kuo turiu reikalų“, – rašo Dž.Bolas. Po kurio laiko iš Rusijos žiniasklaidos atėjo signalas, kad I.Šamiras reikalauja 10 tūkst. dolerių už priėjimą prie telegramų, kurias WikiLeaks‘as davė nemokamai.

Nelaimei, Dž.Asandžas turi savų išskaičiavimų draugauti su I.Šamiru, – apgailestauja Dž.Bolas: rašytojo sūnus Johanesas Valstremas – vienas iš liudytojų išprievartavimo byloje.

Paskutinis lašas buvusiam Dž.Asandžo bendradarbiui buvo tas, kad WikiLeaks‘o įkūrėjas bandė priversti visus bendradarbius pasirašyti papildomą pasižadėjimą 10 metų neskelbti smulkmenų apie projekto darbą.

„Negalima sakyti, kad Dž.Asandžas kiaurai supuvęs, – mano Dž.Bolas. – Jo bėda – kilnaus tikslo iškraipymas: tai, kuo jis kaltina kitus, jis lengvai leidžia sau, laikydamas save geru vyruku“.

„Man tai primena Džordžo Orvelo romaną „Gyvulių ūkis“: Džulianas Asandžas įkūnijo visa tai, ką iš pradžių jis pats visiškai teisingai niekino“, – apibendrina Dž.Bolas.

Nuotraukoje: WikiLeaks įkūrėjas Džulianas Asandžas.

Šaltinis: "The Daily Beast"

2013.06.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *