Danske Bank giliai įklimpo pinigų plovimo pelkėje


Ingrid Meissl Arebo / Neue Zürcher Zeitung

Stambiausias Danijoje finansinis institutas – Danske Bank (DB), kaip spėjama, dalyvavo išplaunant pinigus – 53 mlrd. Danijos kronų (daugiau kaip 8 mlrd. dolerių, –red. past.). Tad paties didžiausio Europoje pinigų plovimo skandalo mastai padidėja dvigubai – išplautos lėšos iš pradžių  buvo vertinamos 25 mlrd. Danijos kronų (apie 3,9 mlrd. dolerių, – red. past.), praneša šveicarų leidinio Neue Zürcher Zeitung žurnalistė Ingrid Meissl Arebo. Naujuose demaskavimuose danų laikraštis Berlingske remiasi maždaug 20-ies įmonių, turėjusių sąskaitas DB Estijos filiale 2007–2015 metais, dokumentais.

DB Pabaltijo filialas atsidūrė pernai laikraštyje Berlingske paviešinto skandalo centre. Kaip tada pranešė insaideris, Pabaltijo filialui buvo žinoma, kad už kai kurių sąskaitų, per kurias buvo vykdomi abejotini mokėjimai, slypėjo „įtartini klientai“. Tarp jų neva tai buvo Putino šeimos narių, o taip pat Rusijos FSB (Federalinės saugumo tarnybos, – red. past.) atstovų. Konkrečiai minimas prezidento pusbrolis Igoris Putinas. Informavęs asmuo daro prielaidą, kad Estijos bankas pats buvo įsipainiojęs į nusikalstamas machinacijas ir aktyviai dalyvavo pinigų plovime, rašoma leidinyje.

Pasak naujų laikraščio Berlingske paviešinimų, Rusijos pareigūnai ir kriminalinių sluoksnių atstovai naudojo DB Estijos filialą tam, kad išvestų iš šalies nusuktas nuo mokesčių pajamas. Be klientų iš Rusijos ir buvusių sovietinių respublikų, viena Naujosios Zelandijos kompanija plovė Estijoje pinigus, gautus iš nelegalaus Šiaurės Korėjos ir Irano ginklų pardavimo sandėrio.

Danijos ekonomikos ministras Rasmusas Jarlovas incidentą pavadino „gėdos dėme Danijos banko sektoriui“ ir pareiškė, kad naujais demaskavimais, susijusiais su DB skandalu, užsiims finansų kontrolės įstaiga. Kaip praneša žiniasklaida, DB iš machinacijų uždirbo apie pusę milijardo Danijos kronų, o tai dabar paaiškina, kodėl DB Estijos filialas metų metus gaudavo neproporcingai didelį viršpelnį, pažymi žurnalistė.

Šiuo metu Danske Bank‘e atliekamo vidaus tyrimo rezultatai bus žinomi vėliausiai rugsėjį, rašoma leidinyje.

Šaltinis: Neue Zürcher Zeitung

2018.07.07; 19:00

print