Kovo 2-ąją dieną sostinėje prie Vilniaus Apygardos teismo surengtas piketas. Piketo organizatoriai – dr. Algimanto Matulevičiaus vadovaujamas Tautos Ateities Forumas.
Tądien TAF nariai bandė atkreipti visuomenės dėmesį, kodėl terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės bylą, į kurią įsipainiojusi ir Rusijos slaptoji tarnyba FSB (lietuviškai – FST), mūsų Temidės tarnai nusprendė nagrinėti būtent uždaruose teismo posėdžiuose. Juk uždarų teismo posėdžių praktika būdinga tik totalitarinėms, žmogaus laisvių ir teisių negerbiančioms valstybėms.
Tuo tarpu demokratiškose, laisvose valstybėse teismo posėdžiai, pasak piketą organizavusiojo TAF lyderio A.Matulevičiaus, rengiami labai retai, tik išskirtiniais atvejais.
Duodamas interviu portalui Slaptai.lt dr. A.Matulevičius pabrėžė, jog uždari teismo posėdžiai galbūt reikalingi, kai būtina apsaugoti nepilnamečių ar išprievartautų moterų teises. Tokiuose posėdžiuose išties nėra ką veikti smalsiesiems žurnalistams. Visais kitais atvejais laisvų valstybių teiėsėjai organizuoja visuomenei atvirus teismo posėdžius. Juos nekliudomi ir nevaržomi gali stebėti ne tik žurnalistai, bet ir visuomenininkai, politikai.
Žinoma, pasitaiko išskirtinių atvejų, kai teismuose nagrinėjamos bylos, kur liudija, pavyzdžiui, slaptųjų tarnybų darbuotojai. Tačiau net ir tuomet uždaru skelbiamas ne visas teismo procesas, o tik keli konkretūs posėdžiai, kuriuose duoda parodymus slaptųjų tarnybų darbuotojai. Tokiais atvejais plačiąjai visuomenei, matyt, išties nederėtų žinoti visų detalių: kas iš tikrųjų yra tie slaptųjų tarnybų agentai, kokius konkrečius metodus jie naudojo ir t.t.
Tačiau terorizmu kaltinamos E.Kusaitės byloje jokio uždarumo neturėtų būti. Jei ši mergina išties tokia užkietėjusi teroristė, kaip bado įrodyti mūsų prokurorai, mūsų VSD bei kaimyninės Rusijos FSB, tai toks teismo procesas kaip tik turi būti rengiamas viešai. Kad Lietuvos visuomenė kuo plačiau sužinotų apie tuos, kurie kelia grėsmę jų saugumui. Tuo tarpu Lietuvos ir Rusijos jėgos struktūros elgiasi itin keistai. Jos bijo viešumo. Jos vengia viešumo. “O tai leidžia įtarti, kad terorizmu kaltinamos klaipėdietės byla gali būti laužta iš piršto”, – dėstė savo nuomonę TAF pirmininkas A.Matulevičius.
Lietuvos politikai ir teismai turėtų galų gale suvokti: valstybėje nebus tvarkos tol, kol egzistuos dvigubi tiesos standartai. Lietuvos visuomenė bus nepatenkinta, rengs protesto akcijas, mitingus, skųsis į Strasbūrą, rašys kritinius straipsnius, kol valdantieji nesupras: padoriose visuomenėse dvigubų tiesos standartų negali būti. Deja, Lietuvos teisėsauga savo dėmesį ir šiandien kreipia visai ne į tas problemas, kurios turėtų rūpėti valstybei. Valstybė privalo gaudyti ir persekioti tikruosius nusikaltėlius bei aferistus. Be to, privalo visą savo rūstybę sukoncentruoti į pačius stambiausius, pačius įžūliausius aferistus. Bet tiems didiesiems, tiems įžūliausiems aferistams Lietuvos valstybė kažkodėl labiausiai atlaidi: leidžia nekliudomiems dalyvauti rinkimuose, naudotis šalies biudžetu kaip savo nuosava kišene bei piktnaudžiauti tarnybine padėtimi. “Užuot visas savo jėgas ir energiją atidavę tikrųjų bėdų šalinimui, mes persekiojame vargšę E.Kusaitę, kuri, mano manymu, jei ir nusipelno bausmės, tai tik diržo”, – tvirtino TAF pirmininkas A.Matulevičius. Šitaip kalbėdamas TAF vadovas omenyje turėjo ir VSD karininko Vytauto Pociūno žūtį, ir Leo LT aferą, ir finansinius praradimus statant stadionus, kuriant neva reikšmingas kultūrines programas…
TAF vadovui nuostabą kelia ir teismo nutartis, bent šiuo metu draudžianti uždaro posėdžio medžiagą į diktofoną įsirašinėti net E.Kusaitės advokatui. Toks sprendimas prieštarauja sveiko proto logikai. Ši byla – sudėtinga. Jei advokatas neturės įsirašęs visos teismo medžiagos, jis nepajėgs deramai ginti E.Kusaitės interesų. Nejaugi teisėjai ir prokurorai nori, kad E.Kusaitė neturėtų galimybės į teisingą, sąžiningą gynybą?
Dr. A.Matulevičius pabrėžė, jog Lietuva tuoj švęs dar vieną Kovo 11-ąją. Kovo 11-oji bus minima jau 21-ąjį kartą. Visi mūsų valdžios vyrai ir moterys tądien džiaugsis milžiniškais šalies pasiekimais ir nė vienas nedrįs prabilti apie praradimus, netektis, neteisybes, kurių, pasak piketo organizatoriaus, Lietuvoje susikaupė neleistinai daug.
Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukose: keletas epizodų iš kovo 2-ąją prie Vilniaus Apygardos teismo surengto piketo.
2011.03.03