Dezinformacijos operacija „Trestas“


“Trestas” – dezinformacijos operacija, suorganizuota sovietų žvalgybos pirmaisiais jos gyvavimo metais. Atėję į valdžią Rusijoje po 1917 metų revoliucijos, bolševikai paskleidė legendą apie organizaciją „Trestas“, neva kovojusią už šalyje įsitvirtinusio režimo nuvertimą. Organizacijos (jos oficialus pavadinimas – Monarchistinė Centrinės Rusijos Asociacija) su šitokia legenda paskirtis buvo atskleisti ir neutralizuoti antibolševikines jėgas. Visai operacijai „Trestas“ vadovavo asmeniškai Feliksas Dzeržinskis.

„Trestas“ kaip magnetas traukė antitarybinius emigrantus, kurie sugrįždavo į Rusiją neįtardami, kad jie įviliojami į spąstus. Už Rusijos ribų „Trestas“ irgi veikė labai aktyviai, užkariaudamas baltųjų emigrantų simpatijas, klaidindamas Vakarų žvalgybas ir skleisdamas dezinformaciją apie bolševizmą bei reikalus Rusijoje. Prancūzija ir kai kurios kitos šalys investuodavo į „Trestą“ pinigus, nuoširdžiai tikėdamos, kad tuo pačiu padeda antibolševikiniam judėjimui Rusijoje.

Gausi antibolševikinė organizacija iš tikrųjų egzistavo. Tai buvo Savinkovo Rusijos bendra karinė sąjunga (ROVS). Tačiau čekistams pavyko įsiskverbti į ROVS, pagrobti jos pirmąjį lyderį, kuris mirė jiems ant rankų, o paskui suimti ir sušaudyti jo įpėdinį.

Amerikos žvalgybos analitikas Džonas Dž. Dziakas (John J. Dziak) savo knygoje „Čekistai: KGB istorija“ („Chekisty: A History of the KGB“, 1988) rašo, kad „Trestas“ „rengdavo ne tik provokacijas savo kontrrevoliuciniams tikslams pasiekti, bet taip pat aktyviai naudodavo suklastotus dokumentus ir žvalgybines suvestines, kad suklaidintų emigrantų judėjimą ir Vakarų specialiąsias tarnybas“.

„Trestas“ buvo likviduotas maždaug 1924 metais. Iš dalies dėl to, kad tą pakištą organizaciją demaskavo britų slaptasis agentas Sidnejus Reilis (Sidney Reilly), atvykęs į Rusiją „Tresto“ kvietimu ir taip pat pakliuvęs į spąstus. Klestėjimo metais „Tresto“ Rusijos ir užsienio atstovybėse dirbo iki 5000 žmonių.

Nuotraukoje: britų slaptasis agentas Sidnejus Reilis (Sidney Reilly), demaskavęs sovietų organizaciją “Trestas” (mirė neaiškiomis aplinkybėmis tuometinėje SSRS teritorijoje).

2012.10.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *