Didžiosios Britanijos spauda aprašinėja dar vieną šnipinėjimo skandalą, kuriame iškilo „Rusijos tema“. 30-metis viršila Edvardas Devennis tarnavo povandeniniame laive “Viligant”, apginkluotame balistinėmis raketomis “Trident”.
Jūreivis bandė parduoti karines paslaptis asmenims, apsimetusiems Rusijos agentais. Iš tikrųjų tai buvo Didžiosios Britanijos specialiųjų tarnybų bendradarbiai. E.Devennis pripažino savo kaltę, nuosprendis bus paskelbtas gruodžio 12-ąją dieną.
„Karališkųjų KJP povandenininkas pripažino, kad buvo susitikęs su vadinamaisiais „Rusijos šnipais“, – praneša antraštėje “The Guardian”. Teismo posėdyje antradienį E.Devennis prisipažino esąs kaltas, nes pažeidė Valstybės paslapčių įstatymą ir pažeidė tarnybinius įsipareigojimus, rašo žurnalistė Sandra Lavil.
Kokie buvo E.Devennio motyvai? „Matyt, nepasitenkinimas savo padėtimi ir nuoskauda dėl to, kad viršininkai nepakėlė jo tarnyboje“, – sakoma straipsnyje.
Jūreivio elgesys sukėlė įtarimą aukštesniems karininkams, ir specialiosios tarnybos nusprendė atlikti slaptą operaciją, kuri truko keletą mėnesių. Per tą laiką E.Devennis susitiko su dviem vyrais, kurie apsimetė Rusijos šnipais, ir aptarė su jais atominių laivų judėjimą.
E.Devennis taip pat buvo kaltinamas perdavęs slaptą informaciją kitiems asmenims. Pagal tą straipsnį jis neprisipažino esąs kaltas, ir teismas atsisakė to kaltinimo, pažymi leidinys.
„Povandenininkas Edvardas Devennis kaltas dėl bandymo parduoti „rusams“ paslaptis“ – tokia “The Times” antraštė. „E.Devennis susisiekė su kažkokia užsienio ambasada, kad pabandytų perduoti „kodavimo medžiagas“ – programas slaptos informacijos šifravimui, o taip pat planavo pranešti Didžiosios Britanijos povandeninių laivų judėjimo detales. Tarp duomenų buvo povandeninio laivo “Trafalgar” itin slaptos operacijos detalės ir informacija apie kitų atominių povandeninių laivų maršrutus“, – rašo žurnalistė Fiona Hamilton, nepatikslindama, į kokios valstybės ambasadą kreipėsi E.Devennis.
Kodėl E.Devennis užpyko ant viršininkų? Laikraštis aiškina: jis išlaikė egzaminą, kad įstotų į karininkų kursus, bet po to, kai gynybos biudžetas buvo apkarpytas, tas variantas atpuolė.
E.Devennis reguliariai – iki 40 kartų per dieną – rašė “Twitteryje” apie savo tarnybą povandeniniame laive.
Tabloido “Daily Mail” antraštė ekspresyvesnė: “Šnipas, kuris apsidirbo: KJP viršilos laukia kalėjimas po to, kai jis pabandė perduoti atominio povandeninio laivo paslaptis rusams… bet išaiškėjo, kad tai – Britanijos agentai“.
Šioje byloje kyla abejonių dėl principų, pagal kuriuos Karališkosios KJP renka asmeninę sudėtį, rašo žurnalistas Nilas Sirsas. E.Devennis keletą mėnesių, tiesiog iki pat arešto, aktyviai rašinėjo “Twitteryje” apie savo povandeninį laivą, o taip pat dėstė „antivyriausybines pažiūras“, kaip išsireiškia laikraštis.
Maža to, prieš dvejus metus E.Devennis buvo teisiamas už „jaunos moters, kuriai sunkiai sekasi mokytis“ (laikraščio formuluotė), išprievartavimą. Tiesa, jūreivis buvo išteisintas, bet per teismą išaiškėjo jo asmeninio gyvenimo detalės. „Jis sulaužė ištikimybę savo merginai Šarlotei Terner dėl sekso trise su dviem kitomis moterimis, o taip pat užsiiminėjo seksu su numanoma išprievartavimo auka, pavartojęs narkotiką-afrodiziaką – amilnitratą“.
Tuo tarpu amilnitrato vartojimas – tai nusižengimas, už kurį galimas atleidimas iš Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų, pabrėžia laikraštis. Net E.Devennio advokatas pavadino savo ginamąjį „storžieviu ir savanaudžiu tipu“.
Pernai lapkritį E.Devennis bandė susisiekti su Rusijos ambasada, tvirtina laikraštis. Kovą, po to, kai jis per MI 5 operaciją „užkibo už jauko“, jis buvo suimtas.
Iš pradžių E.Devennis neprisipažino esąs kaltas, tvirtino, kad duomenys, kuriuos jis siūlė, nėra itin slapti. „Bet šaltinis iš žvalgybos pranešė, kad informacija, kurią norėjo atskleisti E.Devennis, teoriškai galėjo būti perduota iš Rusijos Iranui, ypač duomenys apie slaptus povandeninių laivų manevrus Persų įlankoje“, – sakoma straipsnyje.
Laikraštis “Mirror” spausdina ekspertės, MI 5 bendradarbės dimisijoje Enni Meičon komentarą. E.Devennio istoriją E.Meičon vadina „tikru retro“. „Šaltojo karo metais rusai ir britai atkakliai gaudė informaciją apie laivų ir povandeninių laivų judėjimą“, – primena ji. Pasak E.Meičon, dabar Didžioji Britanija nelaiko Rusijos grėsme ir susitelkia į terorizmo pavojų.
„Tačiau pastaruoju metu Rusijos specialiosios tarnybos Londone veikia aktyviau“, – tvirtina autorius, paminėdamas Aleksandro Litvinenkos mirtį.
E.Meičon nuomone, sugauti E.Devennį buvo nesudėtinga: „Rusijos ambasados ryšių kanalai tikriausiai buvo pasiklausomi, ir viduje tikriausiai buvo koks nors šaltinis“.
Įdomu, kad E.Meičon netiki versija, kad E.Devennis įskaudintas viršininkų. „Jį stengiamasi diskredituoti, – mano ji. – Labiau tikėtina, kad jis nepritaria mūsų kariškių veikimo būdui užsienyje“.
Šaltinis – www.inopressa.ru
2012.11.19