Donaldas Trumpas ir Kim Jong-unas susitiko Korėjos demilitarizuotoje zonoje


Korėjos demilitarizuotoje zonoje sekmadienį įvyko JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong-uno susitikimas.
 
„Tai buvo svarbi istorinė diena, legendinė diena“, – reporteriams sakė D. Trumpas.
 
Sekmadienį abiejų šalių vadovai susitiko abi Korėjas skiriančioje demilitarizuotoje zonoje ir paspaudė vienas kitam ranką. Tada JAV vadovas trumpam kirto demarkacijos liniją tarp abiejų Korėjų ir įžengė į Šiaurės Korėjos teritoriją.
 
Jis tapo pirmuoju pareigas einančiu JAV prezidentu, įkėlusiu koją į Šiaurės Korėją. Kim Jong-unas JAV prezidento poelgį pavadino „labai drąsiu ir ryžtingu“.
 
Tada D. Trumpas ir Kim Jong-unas susėdo pasikalbėti, ir jų diskusija truko gerokai ilgiau, nei tikėtasi, – apie valandą.
 
Jųdviejų susitikimas nebuvo planuotas iš anksto. G20 viršūnių susitikime Japonijoje dalyvaudamas D. Trumpas šeštadienį paskelbė tviteryje žinutę, kurioje rašė apie apsilankymą Pietų Korėjoje ir pasiūlė Kim Jong-unui susitikti demilitarizuotoje zonoje „tiesiog paspausti ranką ir pasisveikinti, nes nematėme vienas kito po susitikimo Vietname“.
 
Sekmadienį įvykusio susitikimo metu JAV prezidentas padėkojo Kim Jong-unui, kad šis priėmė jo kvietimą susitikti demilitarizuotoje zonoje, nes, jei Kim Jong-unas nebūtų pasirodęs, „spauda būtų privertusi jį atrodyti kvailai“.
 
Kaip pranešama, D. Trumpas net pakvietė Kim Jong-uną kada nors apsilankyti JAV, ir D. Trumpas teigė, kad susitarė su Kim Jong-unu atnaujinti branduolines derybas.
 
Kritikai šį trečiąjį abiejų šalių vadovų susitikimą pavadino grynu politiniu teatru, bet kiti viliasi, kad jis gali padėti pagrindą būsimoms dvišalėms deryboms.
 
Pirmasis abiejų šalių vadovų susitikimas surengtas pernai birželį Singapūre, o antrasis įvyko šiemet vasarį Vietnamo sostinėje Hanojuje.
 
Tačiau antrasis susitikimas nebuvo sėkmingas, ir dvišalės derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo atsidūrė aklavietėje.
 
Simbolinis trečiasis susitikimas surengtas viliantis, kad tai padės išeiti iš aklavietės derybose dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų programos ir sankcijų.
 
Anksčiau sekmadienį Pietų Korėjoje surengtoje spaudos konferencijoje D. Trumpas stengėsi nuslopinti lūkesčius dėl reikšmingos pažangos, teigdamas, kad susitikimas su „Kimu tėra mažas žingsnis“.
 
JAV vadovas ne kartą sakė, kad neskuba spausti Šiaurės Korėjos dėl branduolinio nusiginklavimo.
 
Tuo metu ekspertai abejoja, ar Šiaurės Korėja išvis kada nors sutiks visiškai atsisakyti branduolinių ginklų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.01; 07:00
print