Eliotas Higinsas – mirtinas Vladimiro Putino priešas Boingo MH17 istorijoje


36-rių metų anglas Eliotas Higinsas pastaruosius trejus metus praleidžia šimtus valandų, ieškodamas internete tiesos apie karus tolimose šalyse, rašo laikraštyje Newsweek žurnalistas Maksimas Takeris, paėmęs iš Higinso interviu Briuselyje.

Pasinaudodamas įrašais socialinėje žiniasklaidoje ir vaizdo įrašais YouTube, Higinsas ir aštuoni jo bendradarbiai savanoriai, kurių kolektyvas žinomas Bellingcat pavadinimu, įstengė užpildyti spragas įvykių istorijoje, tvirtina Takeris. Pasak autoriaus, tie savamoksliai analitikai „sugeba nustatyti geografinę vietą taško, iš kur buvo paleista raketa vaizdo įraše, patalpintame Facebook‘e (jie nustato, kaip kraštovaizdis atitinka kitus vaizdus Google Eart žemėlapyje), arba pagal įrašus Instagram‘e susekti, kaip rieda šarvuočiai kertamoje vietovėje“.

„Vakarų žvalgybos tarnybų bendradarbiai pagyrė Higinso pastangas (jis buvo nuvykęs į Briuselį, kad supažindintų NATO su savo darbu), bet per savo pomėgį jis įsigijo galingų priešų“, – rašo autorius. Jo saitą atakavo IGIL po to, kai šis pranešė, kokiame numanomame taške buvo nukirsdintas Džeimsas Foulis. „O dabar Higinsas tapo Rusijos valstybės priešu. Socialiniuose tinkluose jį be paliovos trolina armijos rusų botų, jį dažnai pliekia Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida“, – sakoma straipsnyje.

Takerio nuomone, Kremlių įsiutino, pirmiausia, Bellingcat gilinimasis į Malaysia Airlines lėktuvo, numušto virš Rytų Ukrainos, istoriją. „Rusijos oficialūs asmenys suskubo apkaltinti Ukrainos pajėgas sunaikinus lėktuvą. Bet per pastaruosius metus Higinsas ir jo bendražygiai sistemingai nuvainikavo Maskvos versiją“, – sakoma straipsnyje. Higinsas netrukus išspausdins naują pranešimą „Kiti MH17 asmenys“. „Kadangi rusai daug ką meluoja, yra daug dalykų, kuriuos reikia nuvainikuoti, – sako jis. – Jeigu jie tiek nemeluotų… tikriausiai netrukus imčiau nuobodžiauti“.

Bellingcat tvirtinimu, melas prasidėjo nuo spaudos konferencijos praėjusią vasarą, kai Kremlius tvirtino, kad lainerį numušė Ukrainos naikintuvas Su-25, – sakoma straipsnyje. Rusija pateikė įrodymus. Bet palaipsniui buvo įrodyta, kad kiekvienas iš tų „įrodymų“ yra suklastotas“, – tvirtinama leidinyje.

Higinso požiūriu, verta pasitikėti tik viena teorija. „Tai Kijevo versija, kad lėktuvą MH17 numušė raketų kompleksas Buk, kurį suteikė Rusija, o jį valdė Rusijos aptarnaujančių karių komanda. Būtent vienas iš tų kompleksų, pastebėtas The Associated Press žurnalistų sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje netoli lėktuvo katastrofos vietos, iš pradžių patraukė Higinso dėmesį“, – sakoma straipsnyje. Ukrainos kariškiai tvirtina, kad Buk buvo priešlėktuvinės gynybos sistemos, kurią Rusija kuria Rytų Ukrainoje nuo pernai vasaros, elementas.

Rusija persimetė prie teorijos, kad MH17 numušė Buk iš Ukrainos teritorijos, o šaudė Kijevui ištikima kariuomenė. „Ir vėl Kremlius patvirtinimui pateikė palydovines nuotraukas. Bet Bellingcat nupirko palydovines nuotraukas ir vėl parodė, kad Rusijos nuotraukos apdorotos skaitmeniniu būdu“, – sakoma straipsnyje.

Pastaraisiais mėnesiais Rusijos valstybinė žiniasklaida įtikinėja Higinsą duoti interviu ir vadina jį bailiu už tai, kad šis atsisako su jais bendrauti. Kai kas tvirtina, kad jis CŽV agentas, kiti mano, kad jis padėjo nuversti Kremliui palankią vyriausybę Kijeve. Pats Higinsas tvirtina, kad jo organizacija nepriklausoma. „Pas mus yra inžinierius programuotojas iš Microsoft, studentas teisininkas, net žmogus, kuris prieš 25 metus dirbo  Štazi (Stasi – VDR slaptoji policija), – sako jis. – Pas mus yra žmonių iš Suomijos, Lenkijos, Olandijos, Vokietijos ir JAV“.

Pasak publikacijos autoriaus, Higinsas dabar nesitenkina vien Rusijos teorijų paneigimu. „Keletą mėnesių Bellingcat nustatinėja įrašų socialinėje žiniasklaidoje geografinę vietą, kad susektų Associated Press aptikto komplekso Buk judėjimą. Pėdsakai nuvedė iš sukilėlių kontroliuojamos Rytų Ukrainos atgal į jo bazę Rusijoje, ir tada ekspertai išstudijavo socialiniuose tinkluose profilius to Rusijos kariškių dalinio, kuriame, kaip jie mano, tarnavo kompleksą aptarnavusi komanda“, – sakoma straipsnyje. „Mes surinkome daugiau kaip 100 kariškių profilių socialiniuose tinkluose, kad atkurtume padalinį, – sako Higinsas, – stengėmės nustatyti, kas yra kas ir kas buvo kolonoje, kuri pristatė į Rusijos pasienį Buk‘ą, numušusį MH17“.

Higinsas ir jo komanda tvirtina, kad pirmą kartą pasakys pavardes ir parodys veidus tų, kas slypi už tragedijos. „Jie perdavė informaciją grupei tyrėjų iš Nyderlandų, Malaizijos, Australijos, Belgijos ir Ukrainos, kuri vadovauja baudžiamajam katastrofos tyrimui“, – sakoma straipsnyje. Tyrėjai sakė, kad kol kas anksti komentuoti Bellingcat pranešimą, bet neatmeta tikimybės, kad jis gali suvaidinti svarbų vaidmenį liudytojų iškvietimui į teismą, ekstradicijos prašymams ir teisminiam persekiojimui.

Nuotraukoje: 36-rių metų britas Eliotas Higinsas, tapęs rimtu Rusijos slaptųjų tarnybų galvos skausmu.

Šaltinis: Newsweek

2015.06.28; 09:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *