Ekonomikos augimas 2020 metais lėtės, o vidaus paklausa bus pagrindinis augimo veiksnys, vartotojų lūkesčiai išlieka istorinėse aukštumose, trečiadienį pranešė Finansų ministerija. Pasak ministerijos, šiais metais ekonomikos augimas sieks 3,7 proc.
Kovą Finansų ministerija prognozavo, kad šiais metais bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 2,6 proc.
„Matome, kad vartotojų, gyventojų lūkesčiai yra istorinėse aukštumose – žymiai geresni negu verslo. Tam yra paaiškinimas: neabejotinai turėjo įtakos rinkimų maratonas, buvo daug pažadų, lūkesčiai yra užaukštinti. Kitais metais ekonomika augs, augimą palaikys vidaus vartojimas, tačiau augimas lėtės ir bus trapesnis. Visi turime būti atsargesni,“ – trečiadienį sakė finansų ministras Vilius Šapoka.
Tuo metu finansų viceministrė Miglė Tuskienė sakė, kad Finansų ministerija padidino šių metų ekonomikos augimą iki 3,7 proc., tačiau nekeičia vizijos, kad augimas tolimesniu laikotarpiu lėtės.
„Augimas vidaus paklausos, vartojimo ir investicijų. Išorinės aplinkos negalime suvaldyti, bet galime pasiruošti: investuoti, stiprinti vidaus vartojimą, kad ekonomikos augimas išliktų spartesnis nei ES vidurkis,“ – sakė M. Tuskienė.
Kitų metų prognozės Finansų ministerija nekeitė – prognozuojama, kad 2020 metais BVP augs 2,4 proc., o vėlesniais metais – 2,3 proc.
Kalbant apie eksporto ir importo indėlį į BVP augimą, čia tendencijos šiek tiek keičiasi, sakė finansų viceministrė.
„Importas ir eksportas augs, bet dėl neapibrėžtumo išorinėje aplinkoje eksportas lėtės, importą skatins. Jei anksčiau eksporto ir importo balansas prisidėdavo trečdaliu prie BVP, artimiausiu metu jo įtaka sumažės, ir ji galėtų didėti, jei gerės tendencijos išorinėje aplinkoje,“ – sakė M. Tuskienė.
Jos teigimu, realus darbo užmokestis metų pradžioje augo 12 proc., tačiau ateityje jis augs mažiau.
„Tie sprendimai, kurie buvo priimti, didinantys viešojo sektoriaus darbo užmokesčius, darė įtaką. Jei bendrai darbo užmokestis augo 8,7 proc., viešojo sektoriaus atlyginimai kilo beveik 13 proc., privataus sektoriaus augo šiek tiek mažiau nei 7 proc.,“ – teigė M. Tuskienė.
Tuo metu infliacijos prognozė, pasak M. Tuskienės, buvo atnaujinta nežymiai.
„Paslaugų sektoriuje kainos auga sparčiau, nes darbo užmokesčio augimas lengviau persiduoda į paslaugų sektorių. Visu prognozuojamu laikotarpiu kainų augimo šuolio nenumatome. Infliacija sudarys apie 2 proc.,“ – teigė finansų viceministrė.
Informacijos šaltinis – ELTA
2019.09.11; 12:00