Amerikos kongresmenai apsilankė Rusijoje, kad vietoje išsiaiškintų FTB ir Rusijos specialiųjų tarnybų bendradarbiavimo Tamerlanio Carnajevo byloje smulkmenas. Rusija įgijo „susižavėjusį ir netikėtą draugą – respublikoną Deną Rorabakerį“, – rašo žiniasklaida; delegacijos vadovas pareiškė, kad radikalusis islamas čiupo JAV ir Rusiją „už gerklės“ ir kad dvi šalys turi išmokti bendradarbiauti.
Rusijos FSB pranešė atvykusiai Amerikos kongresmenų delegacijai, kad nežinojo apie pusmetį trukusią sprogdinimais per Bostono maratoną įtariamojo Tamerlano Carnajevo kelionę pernai į neramią Rusijos respubliką – Dagestaną, perduoda laikraštis "The Wall Street Journal" vieno delegato žodžius. Praeitą mėnesį Dagestano valdininkai suteikė laikraščiui "The Wall Street Journal" priešingą informaciją, pažymi straipsnio autorius Polas Sonnas.
T.Carnajevas nuvyko į Dagestaną 2012 metų sausį – greičiau nei po metų po to, kai FSB nusiuntė laišką FTB, pranešdama apie jo pažiūrų radikalėjimą.
Su tuo dokumentu susipažinusio kongresmeno Styvo Kingo duomenimis, Rusijos valdžia informavo FTB, kad T.Carnajevas tapo radikaliu islamistu 2010 metais ir norėjo prisidėti prie Palestinos kovotojų. Be to, jame buvo prašoma pranešti Rusijos valdžiai, jeigu T.Carnajevas ketins važiuoti į Rusiją.
„Dagestane Carnajevas buvo šaltai sutiktas kai kurių islamistų, – sakoma straipsnyje. – Jis tepė plaukus alyvų aliejumi ir tamsiai apvedžiodavo akis, matyt, stengdamasis mėgdžioti šiuolaikišką džihadistų madą, kaip pasakojo Mohamedas Magomedovas, susidraugavęs su juo vietinėje mečetėje. Tokia išvaizda nepopuliari konservatyviame Dagestane. Nors Carnajevas susirado būrį draugų, kai kurie salafitų mečetės parapijiečiai laikė jį keistuoliu. Kiti būgštavo, kad jo iššaukiantis elgesys atkreips nereikalingą valdžios dėmesį“.
Sekmadienį spaudos konferencijoje Amerikos ambasadoje Maskvoje kongresmenai negalėjo pranešti, kas būtent privertė Rusijos specialiąsias tarnybas parašyti tą laišką ir kokiu būdu jie gavo duomenų apie Bostono gyventoją T.Carnajevą, pastebi publikacijos autoriai.
„Rusijos specialiųjų tarnybų bendradarbiai pareiškė JAV kongresmenų delegacijai, kad sprogimų per Bostono maratoną buvo galima išvengti, jeigu JAV būtų pradėjusi veikti pagal Maskvos suteiktą informaciją“, – rašo "The Washington Post" korespondentė Maskvoje Keti Lelli.
Šeši Kongreso nariai ketvirtadienį susitiko su aukštais FSB ir kontržvalgybos pareigūnais ir susipažino su laiško, kurį Rusijos atstovai perdavė FTB vadovybei 2011 metų kovą, kopija. „Laiškas, kurį delegacijai perskaitė vertėjas, leidžia manyti, kad Tamerlanas Carnajevas buvo žymiai didesnis džihado šalininkas, negu pranešta anksčiau“, – pažymi straipsnio autorius.
Jo pažiūros suradikalėjo Bostone 2010 metais, ir jis norėjo prisidėti prie Palestinos kovotojų, bet atsisakė tos idėjos dėl kalbos barjero. Kadangi jo kalba rusų, jis nukreipė savo žvilgsnį į Dagestaną.
Anot vieno delegato – Viljamo Kitingo – laiške buvo nurodyta T.Carnajevo gimimo data, jo mobilaus telefono numeris, informacija apie boksininko karjerą, žinios apie žmoną ir motiną. Keti Lelli pabrėžia, kad smulki T.Carnajevo gyvenimo apžvalga iškėlė klausimus: kaip FSB surinko tiek informacijos apie šeimą iš Bostono?
Rusijos valdininkai sako, kad jie nežinojo, jog T.Carnajevas buvo Dagestane, nors reportažai iš ten rodo, kad vietiniai valdžios atstovai turėjo informacijos apie jį. „Carnajevas nuvyko su Kirgizijos pasu, todėl neatkreipė dėmesio“, – perduoda Rusijos argumentus straipsnio autorius.
Rusija įgijo susižavėjusį ir, galimas dalykas, netikėtą draugą – respublikoną Deną Rorabakerį, vadovavusį Kongreso delegacijai, nuvykusiai į Rusiją beveik savaitei. Sekmadienį jis pareiškė, kad radikalusis islamas čiupo Jungtines Valstijas ir Rusiją „už gerklės“ ir kad dvi šalys turi išmokti bendradarbiauti, rašo "The Washington Post". „Iš esmės mes susidūrėme su vienodomis rimtomis problemomis“, – sakė D.Rorabakeris, kuris vadovauja Atstovų rūmų Užsienio politikos pakomitečiui Europos, Eurazijos ir naujų grėsmių klausimais.
Delegacijos nariai susitiko su Rusijos ministro pirmininko pavaduotoju Dmitrijumi Rogozinu ir aukštais FSB atstovais, praneša leidinys. Paskui jie išvyko į trumpą kelionę, kurią organizavo trilerių žvaigždė Styvenas Sigalas, į Beslaną, kur 2004 metais per įkaitų pagrobimą mokykloje žuvo 380 žmonių.
Sekmadienį spaudos konferencijoje D.Rorabakeris ir respublikonas Styvas Kingas patvirtino seną rusų argumentą, kad Rusija, Europa ir JAV turi vieną bendrą priešą – radikalųjį islamą.
V.Kitingas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turi išstudijuoti FSB antiteroristinius metodus ir jais turi apsiginkluoti tie, kurie dirba. Jis sakė, kad Rusijai geriau sekasi su žvalgybos operacijomis Bostone, negu Jungtinėms Amerikos Valstijoms Šiaurės Kaukaze, perduoda leidinys.
„Respublikonai ne visada taip simpatizavo Rusijai. Pernai respublikonų kandidatas į prezidentus Mittas Romnis Rusiją pavadino geopolitiniu JAV priešininku numeris vienas“, – pabrėžia straipsnio autorius Villas Inglandas. „Tai buvo absurdiškas pareiškimas“, – sakė sekmadienį D.Rorabakeris.
Nuotraukoje: respublikonas Denas Rorabakeris, susižavėjęs Rusijos FSB darbo metodais.
Informacijos šaltinis – InoPressa.ru
2013.06.13