Generalinėje prokuratūroje viešėjo kovos su pedofilija iniciatyvinė grupė


2009 metų lapkričio 2 dieną Generalinėje prokuratūroje lankėsi kovai su lytiniais nusikaltimais prieš nepilnamečius skirto tinklalapio www.pedofilija.lt iniciatyvinės grupės nariai. Juos priėmė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis.

Grupės vadovas Arnoldas Krušinskas išsakė savo susirūpinimą visuomenės nuotaikomis, papasakojo apie prevencinio portalo prieš pedofiliją steigimą, taip pat apie jų suplanuotą ir kartu su policijos pareigūnais įvykdytą operaciją, kurią stebėjo laidos „Akistata“ kūrybinė grupė. Iš generalinio prokuroro pavaduotojo atvykusieji norėjo sužinoti, kaip vyksta bylų, kuriose nėra konkretaus, o tik tariamas nukentėjusysis, tyrimas.

Vienas pagrindinių susitikimo metu aptartų klausimų – kovai su lytiniais nusikaltimais prieš mažamečius skirtų įstatymų pakeitimo poreikis. G. Jasaičio nuomone, įstatyminė bazė šiandien pakankama – galioja piliečių iniciatyvą sulaikant nusikaltimus darančius asmenis reglamentuojanti nuostata, kriminalizuotos ne tik pačios veikos, bet ir pasikėsinimas jas atlikti.

„Šiandien taip pat galioja pagreitinto proceso tvarka, kuria vadovaujantis reikiamus sprendimus priėmę tyrėjai, baudžiamojo persekiojimo procesą baigti ir perduoti teismui gali per 10 dienų“, – sakė G. Jasaitis.

Susitikime atkreiptas dėmesys, jog visuomenės lūkestis yra griežtesnės bausmės lytinius nusikaltimus padariusiems asmenims. Generalinio prokuroro pavaduotojo nuomone, bausmes griežtinti galima keičiant Baudžiamajame kodekse numatytas sankcijas.

Interesantus priėmęs G. Jasaitis taip pat minėjo, kad nusikalstamų veikų prevencija yra viena iš kelių pagrindinių policijos funkcijų, atkreipdamas dėmesį, kad ikiteisminis tyrimas nėra pagrindinė nusikaltimų prevencijos priemonė, kad jos efektas – netiesioginis. Už konkretų nusikaltimą nubausto asmens pavyzdys nuo nusikaltimo gali sulaikyti tik tam tikrą dalį žmonių, tačiau efektyvi prevencija turi skatinti teisinį visuomenės narių raštingumą, padėti kurti pozityvias piliečių iniciatyvas. Nusikaltimų prevenciją atskirais atvejais policija privalo vykdyti bendradarbiaudama su visuomenės atstovais, nevyriausybinėmis organizacijomis.

Iniciatyvinės grupės nariai patikino, kad jų tikslas – viešai kalbėti apie skaudžias mūsų visuomenės problemas, o ne vykdyti ikiteisminius tyrimus.

Gintaro Visocko nuotr.

Tekstą parengė Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Aurelija Juodytė

2009-11-03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *