Ginčas Seime: opozicija apleido plenarinių posėdžių salę


Per plenarinį posėdį Seime opozicija paliko salę. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Ketvirtadienio Seimo posėdis prasidėjo chaotiškai. Prieš prasidedant rytiniam posėdžiui socialdemokratas Julius Sabatauskas žurnalistams pranešė esą visi opozicijai priklausantys vicepirmininkai yra pašalinti iš birželio mėnesio parlamento posėdžių vedimo grafikų.
 
Viešojoje erdvėje pasirodžius šiai žiniai Seimo posėdžių salėje valdantieji suskubo situaciją glaistyti.
 
„Iš žiniasklaidos sužinojome, kad įsivėlė klaida dėl opozicijos pirmininkavimo birželio mėnesį. Norėčiau valdančiųjų vardu kreiptis ir ištaisyti šią klaidą, kad opozicijai būtų grąžinta galimybė pirmininkauti birželio mėnesį“, – į parlamentarus kreipėsi vienas valdančiųjų lyderių Gabrielius Landsbergis.
 
Seimo posėdžiui pirmininkavęs kolega iš konservatorių partijos Jurgis Razma paaiškino aplinkybes, kodėl buvo priimtas opozicijos pasipiktinimą sukėlęs sprendimas.
 
„Kiek aš žinau, tai dėl pirmininkavimo atsitiko taip, kad opozicinių frakcijų seniūnai informavo Seimo pirmininkę, kad opozicinės frakcijos nedalyvaus Seimo posėdžiuose. Nebuvo pasakyta, kad Seimo vicepirmininkai elgsis kitaip. Tiesiog Seimo pirmininkė priėmė tą pasakytą faktą. Bet pagal dabartinį dalyvavimą matau, kad yra kitaip“, – sakė J. Razma ir tikino, kad šią įsivėlusią klaidą pataisys.
 
„Manau, kad Seimo pirmininkė labai greitai pakoreguos tą grafiką jei yra kitokia žinia, kad opozicija posėdžiuose visgi dalyvauja“, – sakė politikas.
 
Valdančiųjų pasiaiškinimai neįtikino opozicijos: apleido posėdžių salę
 
Tačiau toks konservatoriaus aiškinimas neįtikino opozicijos atstovų.  
 
„Nežinau, kokiais pranešimais, pasisakymais buvo priimtas sprendimas trinti opoziciją iš politinio žemėlapio ir neleisti pirmininkauti Seimo posėdžiams… Aš nežinau. Klaida ar ne klaida, ar tai specialus dalykas, bet tai tik dar kratą parodo, jog su opozicija jūs nesiskaitote“, – replikavo „darbietis“ Viktoras Fiodorovas.
 
Ir nors J. Razma dėl sprendimo vicepirmininkų atžvilgiu atsiprašė, opozicija nusprendė apleisti Seimo posėdžių salę. Posėdžiauti jie nutarė atskirai, Kovo 11-osios salėje.
 
„Faktas, kad opozicija susivienijo, opozicija šiandien yra vieninga. Tęsti posėdžio tokioje aplinkoje tikrai negalima. Mes organizuojame pasitarimą Kovo 11-osiso salėje. O jei čia visi daužosi į krūtinę ir sako, kad klaidų padarė, tai kviečiame kalbėtis, diskutuoti ir ieškoti sprendimo šioje situacijoje“, – į valdančiuosius kreipdamasis sakė „darbietis“ V. Fiodorovas.
 
Nesutarimai tarp opozicijos ir valdančiųjų prasidėjo dar trečiadienį
 
Nesutarimai tarp valdančiųjų ir opozicijos įsiplieskė dar trečiadienį, kai Seimo daugumai oponuojančios partijos boikotavo nenumatytą posėdį. Šiame posėdyje balsuota dėl žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko interpeliacijos. Opozicija šį posėdį boikotavo, nes tikėjosi, kad dėl ministro patraukimo galės balsuoti ketvirtadienį. Visgi valdantieji šiam balsavimui sušaukė nenumatytą posėdį trečiadienį.
 
Ketvirtadienį prieš Seimo posėdį opoziciniams socialdemokratams priklausantis Julius Sabatauskas pranešė, kad visi jos atstovai išbraukti iš pirmininkavimo Seimo posėdžiams grafiko. Anot vieno iš Seimo vicepirmininkų, tai reiškia, kad valdantieji parodė norą dirbti be opozicijos.
 
J. Sabatauskas sako, kad opozicijos atstovai yra nušalinti nuo pirmininkavimo birželio mėnesį vyksiantiems Seimo plenariniams posėdžiams.
 
„Čia yra Seimo plenarinių posėdžių pirmininkavimo grafikas. Jame neliko opozicijos atstovų, kurie pirmininkautų birželio mėnesį plenariniams posėdžiams, nė vienai jo daliai. Taip nušalinti opozicijos atstovai, tai yra Seimo vicepirmininkai nuo pirmininkavimo plenariniams posėdžiams“,– ketvirtadienį Seime, rodydamas žurnalistams gautą naują pirmininkavimo grafiką, sakė J. Sabatauskas.
 
Pasak jo, paaiškinimo jokio nėra. „Nėra jokio paaiškinimo, tiesiog atsiuntė ir viskas. Iš posėdžių sekretoriato gavome patikslintą pirmininkavimo grafiką“,– sakė politikas.
 
Anot jo, tai reiškia, kad opozicijos atstovai Seimo posėdžiuose nereikalingi.
 
„Nežinau, ar čia baiminasi, kad opozicijos atstovai – Seimo vicepirmininkai gadins Seimo posėdžius? Dar tokio atvejo nėra buvę. Mes turime pareigą, mes pirmininkaujame, stengiamės, kad posėdžiai vyktų pagal grafiką, laiku. Čia matau tokį demaršą prieš opoziciją“,– sakė J. Sabatauskas.
 
Į klausimą, kaip opozicija reaguos į tai, jis atsakė lakoniškai: „pamatysite“. 
 
Benas Brunalas (ELTA)
 
2022.06.09; 14:13
print