GRU karininkas, į šnipinėjimo aferą įtraukęs nepilnametes prostitutes


Jevgenijus Ivanovas, 1-ojo rango kapitonas (1926–1994) – sovietų karinio jūrų atašė Londone padėjėjas 1960–1963 metais, suvaidinęs esminį vaidmenį garsiojoje Didžiosios Britanijos karo ministro Džono Profiumo byloje (Dž.Profiumas buvo kaltinamas išdavyste rusų labui).

J.Ivanovas gimė kariškių šeimoje. Jo tėvas – Raudonosios armijos karininkas, kilęs iš valstiečių, o motina – iš dvarininkų. J.Ivanovas nuo vaikystės žavėjosi karyba ir 1943 metais įstojo į Ramiojo vandenyno aukštąją karinę jūrų mokyklą Vladivostoke.

Trumpai tarnavo Ramiajame vandenyne per karą su japonais.

1949 metais J.Ivanovas įstojo į Karinę diplomatijos akademiją Maskvoje, kurioje paprastai rengiami būsimieji GRU – sovietų karinės žvalgybos – karininkai. Baigęs ketverių metų mokslą, 1953 metais J.Ivanovas buvo paskirtas karinio jūrų atašė Osle (Norvegija) padėjėju. Vėliau perkeltas į sovietų ambasadą Londone.

Vos tik ten nuvyko 1960 metų kovą, jis susidraugavo su pasaulietiškų priėmimų nuolatiniu lankytoju, osteopatu Stivenu Vordu, o vėliau užmezgė intymius ryšius su Vordo protežė Kristin Kiler ir, galimas dalykas, su Mandi Rais-Devis (abi buvo nepilnametės prostitutės).

J.Ivanovas buvo pristatytas britų aukštuomenei ir susipažino su tokiais žmonėmis, kaip, pavyzdžiui, princas Filipas, seras Vinstonas Čerčilis, lordas Astoras ir Didžiosios Britanijos karo ministras Džonas Profiumas.

J.Ivanovas greitai sutvarkė slaptos informacijos rinkimą, meškeriodamas jam reikalingą informaciją iš pašnekovų nekaltuose pasaulietiškuose pokalbiuose. Būdamas geras sportininkas ir šiaip komunikabilus žmogus, jis lengvai įsiterpė į britų pasaulietišką visuomenę ir lankydavosi begalėje priėmimų bei vakarėlių.

1963 metų sausį J.Ivanovas grįžo iš Didžiosios Britanijos į SSSR ir įstojo į prestižinę Generalinio štabo akademiją. 1968 metais jis ją baigė, ir jam buvo suteiktas 1 rango kapitono laipsnis. Iki pat atsistatydinimo 1981 metais J.Ivanovas dirbo GRU analizės skyriaus viršininku.

Jo žmona nuo 1953 metų Maja Ivanova taip pat dirbo sovietų ambasadoje Londone šifruotoja, bet sutuoktinius retai matydavo kartu.

1992 metais išėjo biografinė knyga apie J.Ivanovą „Šnipas be kaukės“ („The Naked Spy“), parašyta Genadijaus Sokolovo.

2013.05.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *