Gyvenu, kad valgyčiau


Alkoholio reklama šiek tiek pristabdoma: bandoma neparduoti jo nepilnamečiams (žinoma, nesėkmingai), sunkiau įsigyti gėrimų naktį ir t.t. Narkotikai pašėlusiu tempu plinta net visai nereklamuojami. Ir vieno, ir kito nuodo draudimas arba ribojimas pastebimesnės naudos neatneša, tačiau bent vaizduojame, kad siekiame blaivaus gyvenimo.

Neleidžiame kavinėms, restoranams, kurių priviso, kaip sakoma, ant kiekvieno kampo, televizijose mokyti pasigaminti pilstuko, iš baldų lako išskirti nuodingą spiritą… Tiesa, saikingai gerti, ką kada gerti, kuo užgerti kartais vynų specialistai pamoko.

Bet ne vien dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, narkomanijos mūsų šalies piliečių sparčiai mažėja, mes trumpiau gyvename, dažniau sergame ir jaunesni mirštame, pavyzdžiui, nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Visi žinome, kad cukrus – saldžioji, baltoji mirtis (A. Čekuolis sakė), kad lašiniai, gyvuliniai riebalai – žalingas cholesterolis, siaurinantis kraujagysles, kad keptas maistas – tai kancerogeninės medžiagos, sukeliančios vėžį… Nemažai apie tai rašoma, kalbama.

Antra vertus, visą šią neabejotiną tiesą netiesiogiai bandoma paneigti visose televizijose. Net mūsų visuomeninis transliuotojas neatsispiria tokiai pagundai.

Ką turiu omeny? Kiekviena save gerbianti televizija turi žurnalistų, kurie kepa, verda, čirškina – moko mus gardžiai ir įvairiai maitintis. Visos televizijų žvaigždės yra išbandžiusios kulinaro profesijos, kai kurios vien tik šioje srityje specializuojasi, knygas leidžia, jų veideliai bulvarinių žurnalų viršeliuose šypsosi.

Nustebau, kad net vienas iš dviejų keliautojų senais automobiliais po Aziją ir Ameriką pinigėlių naujoms kelionėms prasimano prie puodų ir keptuvių. Kai parduotuvių lentynos lūžta nuo maisto gausybės, o dvidešimt procentų piliečių per dieną maistui išleidžia tik penkis litus, reikia kaip nors skatinti, kad tie šykštuoliai plačiau atvertų savo pinigines, paragautų pagal televizijų žvaigždžių receptus pagamintų pačių egzotiškiausių valgių.

Pagaliau liaukimės maitintis vien tik kruopomis ir makaronais! – sakyte sako beatos, mildažytės, radzevičiai. Patikėkite, labai skanu ne tik kruopos ir makaronai, bet ir mūsų  patiekalai, pabandykite patys pasigaminti, – kasdien po daugelį kartų ragina virtuvės profesionalai ir jų vadovaujami žurnalistai, aktoriai, vyrai ir moterys.

Ir nieko čia nuostabaus. Taip yra visame civilizuotame pasaulyje, o mes –  mažytė jo dalis. Žmogus valgo ne todėl, kad gyventų, o gyvena todėl, kad valgytų. Pilvo kultas. Jokio kito tikslo juk nėra, todėl reikia siekti, kad tas tikslas būtų kuo malonesnis, kuo saldesnis.

Skaniai valgykime ir žaiskime! Paprastam žmogui reikia duonos ir žaidimų, tada jis kelia mažiausiai rūpesčių nepaprastiems vyrams ir moterims. Valgykime ir žaiskime taip, kaip mus moko televizijos, paprastiems žmonėms vos ne vienintelis žinių šaltinis.

Visagalė reklama, televizijas pavertusi savo tarnaitėmis, begėdiškai meluoja, luošindama ne tik paprastą žmogų fiziškai ir dvasiškai.  Tie skanūs televizijose pagaminti patiekalai tikrai skanūs. O kiek juose cholesterolio, kancerogeninių medžiagų, baltosios mirties? Neteko girdėti sakant – skanu, bet nesveika. Gal jau laikas televizijų kepėjams ir virėjams pasakyti: valgykite, mieli žiūrovai, valgykite, bet nepamirškite, kad šitie skanumynai jums ne į sveikatą?

Kad rūkymas žudo – jau sakome ir rašome, kad vaikams traškučiai ir energetiniai gėrimai ne į sveikatą – jau prabilome. Pasakykime pagaliau tiesą ir apie televizijose gaminamus skanumynus.

O dėl tos penkių litų per dieną akcijos, kaip rašoma „Savaitėje“, žurnalistai į ją pažvelgė ir kitu kampu: „5 litų dienai iššūkis reiškia ir tai, kad nuolat tik tiek leisdami visi Lietuvos žmonės iš esmės sukurtų ir naujų problemų šalies ekonomikai. Jie patys to nenorėtami pasmerktų visas kavines ar valgyklas, kurios siūlo vadinamuosius dienos pietus už 8, 10, 12 ar 15 litų. Tai reikštų ir naują atleidimų iš darbo bangą. Gal net papildomą „Maisto banko“ rinkliavų bumą“, – svarstė Žurnalistų  sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Įdomus tas kitas kampas. Tikrai kiltų rimtų problemų visuomenėje. Įsivaizduokime, kad staiga visi nustojo gerti degtinę, alų, vartoti narkotikus. Kiek darbo vietų būtų prarasta, koks nuostolis šalies biudžetui, Lietuvos krepšiniui! Jeigu visi sveiki būtume, iš ko gyventų daktarai? Ne, geriau jau atsisakykime per dieną maistui išleisti tik penkis litus. Gerkime ir svaiginkimės, saldinkime savo gyvenimą! Nežlugdykime Lietuvos.

Slaptai.lt nuotraukoje: komentaro autorius žurnalistas Vytautas Visockas.

2014.12.11; 06:22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *