Į Kauną sraigtasparnis atskraidino ypatingą krovinį iš Latvijos


Kaune leidosi Karinių oro pajėgų sraigtasparnis su ypatingu kroviniu – donoro iš Latvijos kepenimis. NTB nuotr.

Ankstyvą penktadienio rytą Kaune leidosi Karinių oro pajėgų sraigtasparnis su ypatingu kroviniu – donoro iš Latvijos kepenimis.
 
Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Latvijoje registruotas organų donoras. Artimieji nusprendė įprasminti velionio mirtį ir pratęsti jo gyvenimą kituose kūnuose – dovanoti organus donorystei.
 
Latvijos donorystės procesą organizuojanti atsakinga institucija informavo Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorių, kad jų šalyje yra donoras, kurio artimieji sutinka dovanoti organus transplantacijai, tačiau Latvijoje nėra recipientų, kuriems tiktų šio donoro kepenys.
 
Mūsų šalyje esančiam recipientui kepenys tiko, dėl to Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) koordinatorius organizavo organo pargabenimą į Lietuvą, buvo pasitelktas Karinių oro pajėgų sraigtasparnis.
 
Šis organų donoras išgelbės net 5 gyvybes. Donoro inkstai liko Latvijoje ir bus transplantuoti dviem jų laukusiems ligoniams. Širdis, kepenys ir plaučiai buvo išskraidint į kitas Europos šalis. Plaučiai išgelbės recipientą Šveicarijoje, širdis ir vėl suplaks italo krūtinėje, o kepenys tiko recipientui iš Lietuvos, kuris transplantacijos laukė beveik dvejus metus. Jos transplantuotos Kauno klinikose, praneša Nacionalinis transplantacijos biuras.
 
Tai – trečias kartas, kai iš Latvijos šiais metais atgabenami donoro organai. Sausio mėnesį greitosios pagalbos automobiliu į Santaros klinikas buvo atvežti mirusio mažamečio inkstai, o vasario mėnesį Karinių oro pajėgų sraigtasparnis atgabeno donoro kepenis.
 
Tarptautinės organų donorystės esminis principas yra tas, kad užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių parametrų jie yra netinkami.
 
NTB duomenimis, šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 325 žmonės: 77 laukia inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 38 širdies, 9 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 51 kepenų, 145 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.08.13; 08:00
print