Internetinė prekyba kompensuoja kritusius pardavimus knygynuose


Vilniaus knygų mugė. 2017-ieji. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Vertindami knygų pirkimo tendencijas karantino metu, knygynų tinklų atstovai teigia, kad kone dvigubai išaugo knygų pardavimai internetu, taip pat nuo pat karantino pavasarį matyti didesnis susidomėjimas lavinamąja vaikų literatūra. Jie taip pat pažymi, kad šiemet kalėdinėmis dovanomis gyventojai pradėjo rūpintis kiek anksčiau.
 
Knygynų tinklo „Knygos.lt“ direktorius Dovydas Pauliukonis Eltai teigė, kad internetinė knygų prekyba abiem karantino laikotarpiais išaugo kone dvigubai.
Knygos. Vytauto Vsocko nuotr.
 
„Internetinė prekyba tikrai nesmuko, o praktiškai visus metus augo. Ypač šių metų balandžio-kovo mėnesiais ir lapkritį matyti neįprastai didelis internetinės prekybos augimas, kone dvigubas, palyginus su praėjusuiais metais“, – teigė jis.
 
Visgi D. Pauliukonis pažymėjo, kad fizinė prekyba knygynuose, palyginus su praeitais metais, krito apie 20-30 proc., tačiau šį smukimą kompensavo išaugusi internetinė prekyba.
 
„Pardavimai knygynuose yra kritę apie 20 proc., kai kur gal ir 30 proc. (…). Žmonės knygas šiuo metu labiau linkę įsigyti internetu (…).  Internetinė prekyba kompensavo smukusius fizinius pardavimus, ko gero, dar ir papildomai uždirbo. Gal kai kur ir patyrėme nuostolių, bet internete šiuo atveju labiausiai augome“, – sakė D. Pauliukonis.
 
„Ypač rekordinės pardavimų atžvilgiu dienos buvo „Knygos.lt“ gimtadienis, ir po jo atėjęs „Juodasis penktadienis“, – pridūrė jis.
Kalbėdamas apie tai, kokias knygas žmonės labiausiai perka šiuo metu, D. Pauliukonis teigė pastebėjęs, kad prieš šventes šiemet perkama kiek mažiau dovanoti skirtų knygų – žmonės labiau linkę knygas pirkti patys sau.
 
„Galbūt itin brangių, dažniausiai dovanoti skirtų knygų žmonės perka kiek mažiau. Atrodo, kad daugiau knygų jie perka sau. (…) Žmonės perka klasiką, domisi naujienomis, vaikiška literatūra, iš kurios ypač populiari lavinamoji literatūra (…). Pirkimų krepšelis yra paaugęs apie 20 proc.“, – tikino jis.
 
Vilniaus knygų mugėje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

„Sakyčiau, žmonės perka daugiau knygų negu pernai. Vėlgi, galbūt dėl to, kad daugiau laisvalaikio leidžia namuose“, – pridūrė D. Pauliukonis.
 
Tuo tarpu knygynų tinklo „Vaga“ pardavimų vadybininkė Zita Barusevičienė teigė, kad pardavimai šių metų lapkritį, palyginus su atitinkamu laikotarpiu pernai, yra kirtę apie 15 proc.
 
„Lyginant su pernai metų lapkričiu be abejo pardavimai šiek tiek sumažėjo. Krito daugiausia dėl to, kad yra sumažėję žmonių srautai į prekybos centrus. Visgi mažesnius pardavimus fiziniuose knygynuose šiek tiek kompensuoja elektroninė prekyba. Apskritai prekyba krito apie 15 proc.“, – kalbėjo ji.
 
Visgi „Vagos“ atstovė pridūrė, kad stebimas spartus elektroninės prekybos augimas.
 
„Mūsų elektroninė prekyba auga, ji pakilusi apie 50 proc. palyginus su pernai.  O fiziniai pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praeitais metais, kritę apie 20 proc.“, – sakė ji.
Chodžaly tragedija – dokumentinėse knygose. Slaptai.lt nuotr.
 
Z. Barusevičienė pridūrė, kad ypač didelis pardavimų kritimas fiziniuose knygynuose buvo stebimas pirmojo karantino metu pavasarį, kadangi fiziniai knygynai nedirbo, o tinklas jų turi gana nemažai.
 
Vertindama pardavimus „Juodojo penktadienio“ savaitgalį, Z. Barusevičienė teigė, kad nors „Vagos“ knygų tinklas nesiūlė ypatingų nuolaidų, pardavimai tą savaitgalį buvo išaugę.
Vilniaus karininkų Ramovėje pristatomos knygos azerbaidžanietiška tematika. Kalba istorikas Algimantas Liekis. Šalia – žurnalistas Gintaras Visockas. Slaptai.lt nuotr.
 
„Pardavimai per „Juodąjį penktadienį“ buvo šiek tiek pakilę, nes nesvarbu, ar savo tinkle darytum papildomas akcijas, bendra reklama pakelia tiek į knygynus ateinančių žmonių srautus, tiek perkančių internete. Nors nedarėme specialių nuolaidų fiziniuose knygynuose to penktadienio proga, buvo šiek tiek nuolaidų elektroninėje prekyboje. Tad, bet kokiu atveju, tą juodąjį išpardavimų savaitgalį pardavimai buvo padidėję, bet ne taip labai, kaip pernai“, – tikino ji.
 
Anot Z. Barusevičienės, pastebima, kad šiemet žmonės kiek anksčiau pradėjo ieškoti dovanų, taip pat stebima tendencija, kad nors knygynuose apsilankoma rečiau – perkama šiek tiek daugiau.
 
„Žmonės perka knygas, tik gal šiemet pradėjo truputėlį anksčiau jų ieškoti, dairytis dovanų. Kitas dalykas – žmonės ateina rečiau, bet perka šiek tiek daugiau“, – teigė „Vagos“ pardavimų vadybininkė.
 
„Pardavimai pirmosiomis gruodžio dienomis panašūs kaip pernai, paskutinę savaitę prieš Kalėdas būdavo didžiausi srautai. Visgi mes planuojame, kad šiemet tomis paskutinėmis savaitėmis prieš Kalėdas tokių didelių pardavimų nebus, nes tiesiog fiziškai negalės susidaryti tokios eilės, kokios būdavo anksčiau“, – pridūrė ji.
 
Kalbėdama apie dažniausiai pirkėjus dominančią literatūrą, Z. Barusevičienė pažymėjo, kad pirkėjai dažniausiai ieško naujienų, o vaikų literatūros pardavimai net prasidėjus pandemijai nė kiek nesmuko.
Knygos apie šnipus ir žvalgybininkus. Slaptai.lt nuotr.
 
„Žmonės ieško naujienų, šiemet vis dar populiarūs lietuvių autoriai, perkama grožinė, klasikinė literatūra, publicistinės, biografinės knygos. Aktyviai perkamos knygos vaikams, apskritai vaikų knygų populiarumas, nežiūrint į karantiną, išlieka panašus, jų parduodame panašiai kaip ir ankstesniais metais“, – teigė ji.
 
Knygynų tinklą „Pegasas“ valdančios bendrovės „ALG knygynai“ generalinė direkotrė Rita Račkaitė taip pat teigia, kad šio tinklo pardavimai per 11 šių metų mėnesių krito apie 20 proc.
 
„Karantino metu žmonės išties daugiau laiko skiria knygai, šiemet ypač augo susidomėjimas vaikų knygomis, edukacijai skirta literatūra, tačiau bendrai knygų pardavimai mažėjo dėl karantino ribojimų ir sumažėjusių lankytojų srautų knygynuose. Knygų pardavimai antrojo karantino metu lapkritį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, krito 7 proc., o per vienuolika šių metų mėnesių stebimas kritimas yra 20 proc.“, – Eltai teigė ji.
 
Tuo tarpu internetinė prekyba, anot R. Račkaitės, išaugo daugiau nei du kartus.
 
„Internetinė prekyba karantino laikotarpiu išaugo ženkliai: užsakymų skaičius el. parduotuvėje per pirmus šių metų mėnesius išaugo 2,3 karto lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tuo tarpu prekyba fiziniuose knygynuose krito dėl karantino ribojimų, pavasarį knygynai iš viso buvo uždaryti, todėl bendrai per šių metų 10 mėnesių pardavimai fiziniuose taškuose krito apie 15 proc.“, – sakė ji.
Anot R. Račkaitės, „Juodąjį penktadienį“ pirkėjai rinkosi knygas dvigubai aktyviau nei savaitę prieš.
 
„Atsižvelgdami į karantino ribojimus ir stengdamiesi išvengti didelių klientų srautų, „Juodojo penktadienio“ akciją skelbėme tik el. parduotuvėje ir tikrai turėjome užsakymų augimą. Preliminariais duomenimis, prekyba išaugo maždaug 150 proc., arba 2,5 karto, lyginant su savaite prieš juodąjį penktadienį“, – tikino ji.
 
Algimanto Bučio veikalas „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure Viduramžių Europoje”

Kaip ir kiti knygynų tinklų atstovai, „ALG knygynai“ generalinė direktorė pastebėjo, kad šiemet kalėdinė prekyba prasidėjo anksčiau.
 
„Šiuo metu kalėdinė prekyba jau įsibėgėjusi, stebime, kad šiemet ji prasidėjo anksčiau, žmonės jau nuo antros lapkričio pusės perka knygas ir kitas dovanas Kalėdoms“, – Eltai pasakojo ji.
Lituanistai. Knygos viršelis. Slaptai.lt nuotr.
 
Vertindama perkamiausią literatūrą karantino laikotarpiu, R. Račkaitė teigė, kad dar pavasario karantino metu buvo pastebėtas išaugęs susidomėjimas knygomis apie katastrofas.
 
„Pernai populiariausios buvo negrožinės literatūros knygos, šiemet į populiariausių gretas vėl grįžo grožinė literatūra. Šiemet labai stipriai išaugo vaikams skirtų knygų, papildomo ugdymo literatūros pardavimai ir ši tendencija jaučiama nuo pavasario karantino iki dabar.
 
Taip pat per pirmąjį pavasario karantiną buvome pastebėję staiga išaugusį susidomėjimą knygomis apie katastrofas, distopinėmis knygomis (…), bet tai tebuvo trumpalaikis pakilimas“, – Eltai sakė ji.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.05; 02:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *