Farchadas Basoftas – žurnalistas, kuriam Irake įvykdyta egzekucija kaip priešų šnipui. Kilęs iš Irano, gyvenęs Anglijoje, Farchadas Bazoftas (1959 – 1990) buvo pakartas Bagdade
1990 metų kovo 15 dieną po to, kai revoliucinis teismas pripažino jį kaltu dėl šnipinėjimu Izraelio ir Didžiosios Britanijos naudai. Vienoje Irako televizijos laidoje F.Bazoftas neprieštaravo dėl jam pateiktų kaltinimų, bet vėliau teisme visiškai neigė savo kaltę.
F.Bazoftas gyveno Anglijoje nuo 1975 metų. 1981 metais jis buvo nuteistas metams kalėjimo už taupomosios kasos apiplėšimą miestelyje į šiaurę nuo Londono. Vėliau jis tapo policijos informatoriumi. Toks abejotinas F.Bazofto „tarnybinis lapas“ sukėlė įtarimų, kad jis, kaip šeštajame dešimtmetyje „Observer“ korespondentas Haroldas / Kim Filbis (Kim Philby), galimas dalykas, naudojosi Irake žurnalistine veikla tik kaip priedanga šnipinėjimui.
Jam buvo įvykdyta egzekucija, nors malonės prašymui tarpininkavo Didžioji Britanija, JTO generalinis sekretorius Ksaveras Peresas de Kueljara (Javier Perez de Cuellar), organizacija „Tarptautinė amnestija“, Europos bendrija ir žurnalistų tarptautinės grupės. Tuometinė Ministrė Pirmininkė Margaret Tetčer susidorojimą su F.Bazoftu pavadino barbarišku. O tuometinis Irako prezidentas Sadamas Huseinas, atmetęs visus malonės prašymus, pasmerkė Bazoftą kaip „Britanijos ir Izraelio šnipą“.
Medicinos sesuo Dafni Periš, 53 metų amžiaus anglė, kuri nuvežė F.Bazoftą į Iskanderiją, slaptą karinę bazę, buvo nuteista 15 metų laisvės atėmimo. Bazoftas buvo suimtas 1989 metų rugsėjį, kai bandė gauti papildomos informacijos apie stiprų sprogimą toje bazėje.
F.Bazoftas dirbo Britanijos sekmadieniniam laikraščiui „Observer“.
Nuotraukoje: tuometinė Didžiosios Britanijos Ministrė Pirmininkė Margaret Tetčer, bandžiusi nuo kartuvių išgelbėti Farchadą Basoftą.
2012.06.26