„Mes galime išlaisvinti Izraelio šnipą…“


JAV prezidento Barako Obamos administracija, ieškanti būdų, kaip priversti Izraelį ir Palestiną vėl pradėti taikos derybas, svarsto galimybę, kurios anksčiau niekad nesvarstė.

Omenyje turimas įkalinto Izraelio šnipo Džonatono Polardo paleidimas.

Jei anksčiau Vašingtonas teigė, jog šio šnipo paleidimas neįmanomas nei praktiškai, nei teoriškai, tai dabar pradėta svarstyti, ar nebūtų verta Dž.Polardo paleisti į laisvę mainais į prasidėsiančias žydų ir palestiniečių taikos derybas.

Leidinys „The Daily Beast“ teigia, jog Vašingtono administracija patvirtino, esą Dž.Polardo paleidimas “mažai tikėtinas, bet įmanomas“. Dėl šio subtilaus klausimo, pasirodo, šiuo metu intensyviai tariasi JAV valstybės sekretorius Džonas Keris ir premjeras Benjaminas Netanjahu.

Šio klausimo svarstymo rezultatai tiesiogiai susiję su tuo, ar Palestinos autonomijos prezidentas Mahmudas Abasas sutiks tęsti taikos derybas.

Ir vis dėlto oficialusis Vašingtonas abejoja, jog Amerikai iš kalėjimo derėtų išlaisvinti daug žalos atnešusį šnipą vien tam, kad prasidėtų bet kada vėl nutrūkti galinčios taikos derybos. Bent jau taip rašo žurnalistas Džošas Roginas leidinyje „The Daily Beast“.

Buvęs derybininkas Aronas Deividas Mileris teigia, jog žydų ir palestiniečių santykiai patekę į akliną tunelį, jei derybų neįmanoma pradėti … neišlaisvinus Dž.Polardo.

Taigi Amerika gali priversti konfliktuojančias puses pradėti pokalbius dėl taikos sąlygų. Tačiau kaip šis žingsnis paveiks Amerikos reputaciją? Ar verta Amerikai daryti tokias milžiniškas nuolaidas vardan abejotinos sėkmės?

Jei ponui B.Netanjahui pavyks priversti Ameriką paleisti šnipą Polardą, jis galės džiaugtis savo sėkminga, maždaug 20 metų trunkančia politiko karjera. Juk pirmą kartą ponas B.Netanjahu reikalavo paleisti šnipą dar 1998-aisiais, trumpam tapęs Izraelio ministru pirmininku.

Tačiau Amerikos žvalgyba tuo metu kategoriškai pasipriešino šiam planui. Tuometinis CŽV vadovas Džordžas Tenetas net pareiškė, jog pasitrauksiąs į atsargą, jei Amerikos valdžia nuspręs paleisti Dž.Polardą.

Beje, būtent B.Netanjahu suteikė Izraelio pilietybę demaskuotam Dž.Polardui. Ir, nebūdamas Izraelio premjeru, kartą aplankė Amerikos kalėjime uždarytą Dž.Polardą.

Informacijos šaltinis – „The Daily Beast“.

2014.04.02; 08:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.