Iš žvalgybos enciklopedijos: grafaitė Kristina Granvil


Print

Kristina Granvil (Christine Granville, 1908 – 1952) – viena iš sėkmingiausių Didžiosios Britanijos slaptųjų agentų moterų, aktyviai veikusių Antrojo pasaulinio karo metais. Lenkų grafaitė Christine Skarbek, graži ir gracinga moteris, jaunystėje buvo laimėjusi "Miss Lenkija" titulą.

1939 metų rugsėjį, kai prasidėjo karas, ji gyveno Adis Abeboje (Etiopija). Tuomet Kristina Skarbek metė vyrą ir iškeliavo į Didžiąją Britaniją, kur pasiūlė savo paslaugas "Secret Intelligence Service" (MI 6) tarnybai.

Anglai pasiuntė ją į Budapeštą kaip žurnalistę. Kristina ne kartą prasiskverbdavo iš Vengrijos į Lenkiją ir slapta išveždavo iš ten savo tėvynainius. Kai kuriais duomenimis, per vieną iš tokių „vizitų“ Kristiną vokiečiai areštavo, bet ji sugebėjo pabėgti.

Ji taip pat tvirtino, kad ją kartą sulaikė Jugoslavijos pasienyje (ji slapta gabeno į neutralias šalis numuštus sąjungininkų armijos lakūnus), bet ji apsuko galvą tiems, kas ją areštavo, ir įkalbėjo ją paleisti.

Paskui ji buvo permesta į Viduriniuosius Rytus, o dar vėliau, jau dirbant Britanijos Specialiųjų operacijų valdybai, ji buvo permesta į Prancūzijos pietus kaip Prancūzijos pasipriešinimo kurjerė. Karo pabaigoje Kristina buvo apdovanota Georgo medaliu ir Britanijos imperijos ordinu.

Po karo, neturėdama lėšų pragyvenimui, dirbo stiuardese vandenynų laineryje.

Jos gyvenimo pabaiga – nepavydėtina. Ji buvo nužudyta pavydaus meilužio kilus kivirčui.

Nuotraukoje: grafaitė Kristina Granvil – Skarbek, Antrojo pasaulinio karo metais dirbusi britų žvalgybai MI 6.

2013.04.05 


Prisijunkite prie diskusijos