Iš žvalgybos enciklopedijos: „Juodoji ranka“


“Juodąja ranka” buvo pasivadinusi teroristinė serbų separatistų organizacija Balkanuose. Ji veikė prieš Austrijos – Vengrijos imperiją.

„Juodoji ranka“ buvo įsteigta 1911 metais Belgrade ir siekė sujungti Serbiją, Bosniją ir Hercegoviną į savarankišką valstybę.

Organizacijos pavadinimas (rašinėtas ant tvorų ir nurodinėjamas siuntinėjamuose grasinamuose laiškuose) tapo teroro Balkanuose simboliu. „Juodoji ranka“ pasiekdavo visus, kas, jos vadovų nuomone, buvo serbų priešai. Organizacijos devizas buvo „Sąjunga arba mirtis!“

Slaptos draugijos įkūrėjas buvo pulkininkas Dragutinas Dimitrijevičius, serbų armijos generalinio štabo žvalgybos viršininkas. „Juodosios rankos“ pagalba jis demonstravo serbų jėgą 1912–1913 metų Balkanų karuose, žudynėmis ir ardomąja veikla sėdamas terorą.

Būtent Dimitrijevičius įsakė nužudyti Austrijos erchercogą Francą Ferdinandą 1914 metų birželį Sarajeve. Oficialioji Viena panaudojo šį incidentą kaip dingstį tam, kad paskelbtų karą Serbijai. Galų gale šie įvykiai išprovokavo pirmojo pasaulinio karo pradžią.

1916 metų gruodį, atlikus tyrimą dėl neva Salonikuose įvykdyto pasikėsinimo į regentą Aleksandrą, Dimitrijevičius buvo suimtas kaip vienas iš suokalbininkų. Teisme, kuris, serbų nuomone, buvo sufabrikuotas, jis ir du jo bendražygiai buvo nuteisti mirti. 1917 metų birželį jiems įvykdyta egzekucija. 1953 metais Aukščiausiasis liaudies teismas Belgrade, persvarstęs tą bylą, priėjo išvadą, kad Dimitrijevičius ir du jo draugai nukentėjo nekaltai ir paskelbė nuosprendį juos po mirties reabilituoti.

2012.06.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.