Išpuoliai prieš tautines mažumas tęsiasi


Pernai staiga pasipylė vienas po kito išpuoliai prieš tautines mažumas Palenkės vaivadijoje.

Orlios valsčiuje aptepliota sinagoga, Punsko valsčiuje sunaikintos dvikalbės vietovių lentelės, išniekinti du lietuvių kultūrai svarbūs paminklai, sunaikinta Balstogėje iš krūmokšnių suformuota Dovydo žvaigždė, padegta totorių būstinė, išniekintas Jedvabne žudynes įamžinantis paminklas. Apie tai buvo daug rašyta ir „Aušroje“, taip pat kalbėta susitikimuose su vaivadijos valdžia bei Balstogėje susitikime su Seimo Tautinių ir etninių mažumų komisija.

Nors visi valdžios atstovai pasmerkė įvykdytus išpuolius, tačiau iš esmės Lenkijos politikai nesiėmė kokių nors konkrečių veiksmų keisti Palenkės vaivadijoje vyraujančias nuotaikas ir išvengti tokių įvykių.

Štai gegužės 4 dieną spaudoje pasirodo informacija apie naujus išpuolius Palenkės vaivadijoje. Šį kartą atpirkimo ožiu tapo baltarusiai Orlios valsčiuje.

„Policija ieško asmenų, nutepliojusių 12 lenkų – baltarusių lentelių su vietovių pavadinimais Orlios valsčiuje (Palenkės vaivadija). Vaivada, Bielsk Podliaski apskrities viršininkas bei Orlios viršaitis pasmerkė tokį, kaip jie apibūdino, „vandalizmo aktą“, – gegužės 4 dieną rašė Lenkijos spaudos agentūra (Polska Agencja Prasowa).

Taigi priešiškumo tautinėms mažumoms apraiškos mūsų vaivadijoje gyvos. Beje, Palenkės vaivadijoje tik dviejuose valsčiuose yra iškabintos dvikalbės vietovių lentelės: lenkiškai lietuviškos Punsko valsčiuje, lenkiškai baltarusiškos Orlios valsčiuje.

Spaudoje pateikiama, kad buvo sunaikinta 12 tokių lentelių. Jau kitą dieną jos buvo nuvalytos. Palenkės vaivadijos policijos atstovas spaudai Andžejus Baranovskis (Andrzej Baranowski) pranešė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešo grupės žmonių įžeidimo tautiniu pagrindu. Už tai gresianti bausmė iki trejų metų laisvės atėmimo.

„Palenkės vaivadijos gyventojai didžiuojasi tuo, kad jų regionas garsėja daugiakultūriškumu, kad gerai klostosi santykiai su tautinių, etninių ir religinių mažumų atstovais. Vandalų išpuolius Orlios valsčiuje reikia vienareikšmiai pasmerkti, – rašte teigė Palenkės vaivada Maciejus Žyvno (Maciej Żywno), Bielsk Podliaski apskrities viršininkas Slavomiras Snarskis (Sławomir Snarski) bei Orlios viršaitis Piotras Selvsiukas (Piotr Selwsiuk).

Policija ir prokuratūra vykdo tyrimus serijos ankstesnių išpuolių prieš tautines ir etnines mažumas. Policija tikina, kad kaltininkų suradimas yra prioritetinis dalykas.

Speciali policijos ir Vidaus saugumo agentūros grupė tiria lentelių sunaikinimo Punsko valsčiuje klausimą, antižydišką užrašą sinagogoje Orlioje, atižydiškus užrašus ir paminklo išniekinimą Jedvabne, trukdymus per Vienybės žygį Balstogėje rugsėjo mėnesį.

„Iki šiol tik iš dalies išaiškintas antižydiškų užrašų atsiradimas sinagogoje Krinkėse. Penkiems asmenims pateikti kaltinimai dėl fašizmo propagavimo ir turto naikinimo. Šį klausimą nagrinėja Balstogės apygardos prokuratūra“, – buvo rašoma spaudoje.

Beje, ne naujiena, kad tautinės mažumos jau daugelį metų aiškina Lenkijos valdžiai, jog būtina keisti atmosferą, supančią tautines mažumas. Šiuo metu yra taip, kad per susitikimus su lietuviais, baltarusiais, žydais, totoriais kalbama apie daugiakultūriškumo svarbą, naudą ir grožį, o išsiskirsčius gyvenimas vėl pasuka savo vaga. Ne be reikalo pernai lietuviai ilgai dvejojo, ar verta sugrąžinti į savo vietas dvikalbes vietovių lenteles.

Gal susilaikyti, jeigu nematoma aiškaus ir nuoširdaus rūpinimosi mūsų ateitimi bei saugumu, o vykdomas tam tikras politinis žaidimas, kur norima išpešti naudos Lietuvos lenkams ignoruojant esminius mūsų poreikius. Deja, šio sumanymo Punsko valsčius atsisakė. Šiuo metu net sunku nuspėti, kuo vadovaudamasis.

Beje, apie nenorą autentiškai keisti atmosferą, susijusią su tautinėmis mažumomis, liudija ir vis dar neišspręstas Berznyko paminklų klausimas. Ne kartą sakyta, kad jie dirba tautų kiršinimo darbą, tačiau arba valdžia nenori to išgirsti, arba gal yra suinteresuotumas, kad jie tokį darbą dirbtų?

Nuotraukoje: Irena GASPERAVIČIŪTĖ, šio straipsnio autorė.

Lenkijos lietuvių žurnalas „Aušra“

2012.05.13

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *