Įstatymo pataisos paskatins advokatų specializaciją


Lietuvos advokatūra

Seimas pavasario sesijoje svarstys įstatymo pataisas, numatančias, kad seksualinį smurtą patyrusiems vaikams pagalbą teiktų tik specialiai parengti advokatai.
 
Ketvirtadienį už tai numatančias  Vaiko teisių apsaugos pagrindų ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymų pataisas po pateikimo balsavo 99 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 5 parlamentarai. Po svarstymo komitetuose projektas pavasarį sugrįš į plenarinę Seimo salę.
 
Tai viena iš įstatyminių iniciatyvų, kurias paskatino „Bartoševičiaus“ skandalas. „Šitas skandalas išryškino tik ledkalnio viršūnę. Jeigu būtų atliktas tyrimas, mastai galėtų šokiruoti  dar labiau”,- iš Seimo tribūnos sakė projektą pateikęs Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos” narys Vytautas Bakas.
 
Jo teigimu, seksualinį smurtą patyrusiems vaikams labai yra svarbi kokybiška teisinė ir psichologinė pagalba.
 
Įstatymų pataisomis siūloma  nustatyti, kad vaikams, galimai patyrusiems seksualinį smurtą, būtų skiriamas specializuotą valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą teikiantis advokatas. Išimtis būtų taikoma tik tada, kai vaiko tėvai yra sudarę teisinių paslaugų teikimo sutartį su jų pasirinktu advokatu.
 
Tokie specialiai parengti advokatai bus apmokyti pagal Lietuvos advokatūros parengtą ir su Teisingumo ministerija suderintą specialiąją mokymo programą darbui bylose, kuriose nepilnamečiai vaikai yra patyrę seksualinį smurtą.
 
Vaikams, galimai patyrusiems seksualinį smurtą, ir jų interesus atstovaujantiems suaugusiems būtų teikiama valstybės finansuojama specializuota psichologinė pagalba. Jos teikimo tvarką nustatytų socialinės apsaugos ir darbo bei sveikatos apsaugos ministrai.
 
Įstatymo pataisomis taip pat  siūloma du kartus didinti advokatų, teikiančių valstybės garantuojamą teisinę pagalbą vaikams, įkainius.
 
Vaiko teisių gynėjų duomenimis, 2022 m. galimai nuo seksualinio smurto nukentėjo 300 vaikų, 70–85 proc. atvejų užfiksuota jų artimoje aplinkoje.
 
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
 
2023.02.10; 00″01
print