J. Bidenas pasmerkė „diktatorių“ Putiną ir jo karą Ukrainoje


J. Bidenas pasmerkė „diktatorių“ Putiną ir jo karą Ukrainoje. EPA-ELTA nuotr.

Vašingtonas, kovo 2 d. (AFP-ELTA). Prezidentas Joe Bidenas antradienį daug kartų sulaukė ovacijų, skaitydamas savo pirmąjį metinį pranešimą. Visa pirmoji J. Bideno vienos valandos kalbos jungtinėje Kongreso sesijoje dalis buvo skirta kruvinai Rusijos invazijai į provakarietišką Ukrainą.
 
Kai J. Bidenas pavadino prezidentą Vladimirą Putiną „Rusijos diktatoriumi“, pažadėjo padėti Ukrainos kovotojams ir konfiskuoti Rusijos oligarchų jachtas, abiejų partijų nariai plojo stovėdami – tai buvo retas vaizdas šiandieniniame Kongrese.
 
Savaitėmis dirbęs siekdamas suvienyti Vakarų sąjungininkes, kad būtų paskelbtos precedento neturinčios ekonominės sankcijos Rusijai ir teikiama karinė pagalba NATO nepriklausančiai Ukrainai, J. Bidenas nupiešė, jo teigimu, atgaivintos pasaulinės JAV lyderystės paveikslą. „Demokratijos ir autokratijos kovoje demokratijos šią akimirką kyla“, – sakė jis.
 
Daugelis Kongreso narių buvo pasipuošę geltona ir mėlyna Ukrainos vėliavos spalvomis.
 
Girdamas Ukrainos „stiprybės sieną“, kuri atsilaiko prieš Rusijos įsibrovėlius, J. Bidenas aiškiai pasakė, kad per savaitę trunkantį karą prie Europos slenksčio JAV nepasiųs karių į Ukrainą. „Mūsų pajėgos nedalyvauja ir nedalyvaus konflikte su Rusijos pajėgomis Ukrainoje“, – sakė demokratų lyderis. Nepaisant to, J. Bidenas negailestingai kritikavo V. Putiną. „Rusijos diktatorius, įsiveržęs į svetimą šalį, turi išlaidų visame pasaulyje“, – pabrėžė jis.
 
J. Bidenas paskelbė draudimą visiems Rusijos orlaiviams skristi JAV oro erdvėje, tai jau padarė Kanada ir daugelis Europos šalių, uždariusių oro erdvę Rusijos lėktuvams ir kitiems orlaiviams, atsakant į Rusijos invaziją į Ukrainą.
Vladimiras Putinas. Išsigimėlis
 
Pasak J. Bideno, V. Putinas smarkiai neįvertino galingo Vakarų valstybių atsako į jo invaziją, nes sankcijos yra „skausmingos“ Rusijos ekonomikai. „Putino karas buvo iš anksto apgalvotas, visiškai neišprovokuotas“, – teigė jis. „Jis atmetė visas diplomatijos pastangas. Jis manė, kad Vakarai ir NATO neatsakys. Jis manė, kad gali mus suskaldyti, – kalbėjo J. Bidenas. – Jis manė, kad gali mus suskaldyti ir Europoje. Tačiau Putinas klydo. Mes pasirengę. Esame vieningi“.
 
J. Bidenas ypač gyrė Rusijai pasipriešinusius ukrainiečius. V. Putinas „manė, kad gali įvažiuoti į Ukrainą ir pasaulis apsivers. Vietoj to, jis susidūrė su stiprybės siena, kokios nesitikėjo ir neįsivaizdavo, – kalbėjo J. Bidenas. – Jis susitiko su Ukrainos žmonėmis“.
 
JAV prezidentui sakant kalbą Ukrainos ambasadorė Vašingtone Oksana Markarova sėdėjo greta pirmosios ponios Jill Biden. Kongreso nariai plojo pasisukę ir į Ukrainos diplomatę.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.03.02; 07:33
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *