J. Bidenas sveikina iniciatyvą dėl miškų išsaugojimo


Lietuvos girios tankmėje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Glazgas, lapkričio 2 d (dpa-ELTA). JAV prezidentas Joe Bidenas sveikina ir remia Pasaulio klimato konferencijoje sudarytą daugiau kaip 100 valstybių paktą, kuriuo siekiama iki 2030 metų sustabdyti miškų ir kitų landšaftų naikinimą. Būtina išsaugoti miškus, kad būtų pasiekti bendri klimato apsaugos tikslai, pareiškė jis antradienį Glazge britų vyriausybės, kuri pirmininkauja COP26, renginyje. J. Bidenas taip pat pabrėžė vandens, rūšių įvairovės ir čiabuvių bendruomenių apsaugos svarbą.
Tolumoje – Lietuvos miškai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Pasak J. Bideno, miškai turi didelį potencialą susiurbti iš atmosferos klimatui kenksmingą anglies dvideginį. Todėl miškų išsaugojimas esą turi būti toks pat prioritetas, kaip klimatui palankus ekonomikos pertvarkymas. JAV, anot prezidento, nori padėti pasauliui sustabdyti miškų naikinimą ir iki 2030 metų atkurti mažiausiai 200 mln. hektarų miškų ir kitų ekosistemų.
 
Britų premjeras Borisas Johnsonas pabrėžė, kad biodiversiškumo ir klimato apsauga yra dvi tos paties medalio pusės. Miškai esą yra „gamtos katedros“ ir mūsų planetos plaučiai.
Miško teikiami džiaugsmai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Prie miškų išsaugojimo iniciatyvos prisijungusioms šalims priklauso 85 proc. viso pasaulio miškų ploto – apie 34 mln. kvadratinių kilometrų. Tarp jų yra valstybės su apskritai didžiausiais miškais – Kanada, Rusija, Brazilija, Kolumbija, Indonezija, taip pat Kinija, Norvegija ir Kongo Demokratinė Respublika.
Iš serijos „Lietuvos miškai”. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Planams įgyvendinti iki 2025 metų bus mobilizuota apie 12 mlrd. JAV dolerių (10,3 mlrd. eurų) viešųjų lėšų, taip pa 7,2 mlrd. dolerių privačių investicijų.
 
Miškai laikomi mūsų planetos plaučiais. Jie sugeria maždaug trečdalį žmogaus į aplinką išmetamų CO2 emisijų. Tačiau miškų plotų pavojingai mažėja. Kiekvieną minutę netenkama maždaug 27 futbolo aikščių dydžio teritorijos, sakoma pranešime.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.11.03; 04:14
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *