J. Stoltenbergas: Ukraina kvietimo į NATO sulauks, kai dėl to sutars sąjungininkės ir bus įvykdytos reikiamos sąlygos


NATO generalinio sekretoriaus (Jensas Stoltenbergas) spaudos konferencija. ELTA / Julius Kalinskas

Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad Ukraina kvietimo į NATO sulauks, kai dėl to sutars sąjungininkės ir bus įvykdytos reikiamos sąlygos.
 
„Mes aiškiai pasakėme, kad pakvietimas bus pateiktas tada, kai bus įvykdytos reikiamos sąlygos“, – Vilniuje teigė generalinis sekretorius.
 
„Sąjungininkės šiandien susitarė dėl tvirtos ir vieningos bei teigiamos žinutės Ukrainai. Dėl tebesitęsiančios paramos ir dėl kelio, kuris ves dėl narystės“, – pridūrė jis.
 
Pirmosios Vilniaus viršūnių susitikimo dienos vakare NATO generalinis sekretorius pristatė 3 žingsnių programą Ukrainai, kuri padės su agresore kovojančiai šaliai ateityje prisijungti prie Aljanso.
 
„Šiandien sąjungininkai susitarė dėl trijų elementų paketo, skirto priartinti Ukrainą prie NATO“, – vakare surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams teigė J. Stoltenbergas.
 
Pirmiausia, anot jo, parengta daugiametė pagalbos Ukrainai programa, kuri padės atkurti šalies saugumo ir gynybos sektorių.
 
„Pirma – nauja daugiametė pagalbos Ukrainai programa, skirta pereiti nuo sovietmečio prie NATO standartų mokymų ir doktrinų, padėti atkurti Ukrainos saugumo ir gynybos sektorių bei patenkinti svarbiausius poreikius, tokius kaip kuras, išminavimo įranga ir medicinos reikmenys“, – sakė generalinis sekretorius.
 
Antras žingsnis, anot J. Stoltenbergo, NATO-Ukrainos tarybos įsteigimas. Pasak generalinio sekretoriaus, taryba padės krizių metu, teiks konsultacijas ir priims spendimus.
 
„Antra – nauja NATO-Ukrainos taryba, skirta krizių valdymui, konsultacijoms ir sprendimams priimti. Laukiu rytojaus steigiamojo tarybos posėdžio su prezidentu Zelenskiu“, – teigė J. Stoltenbergas.
 
Trečiuoju programos punktu patvirtinta, kad Ukrainai stojant į NATO bus panaikintas narystės veiksmų plano reikalavimas.
„Trečia – dar kartą patvirtinome, kad Ukraina taps NATO nare, ir sutikome panaikinti narystės veiksmų plano reikalavimą. Tai pakeis Ukrainos narystės kelią iš dviejų etapų į vieno etapo procesą“, – paaiškino Aljanso generalinis sekretorius.
 
Jensas Stoltenbergas. NATO generalinio sekretoriaus spaudos konferencija. ELTA / Julius Kalinskas

„Taip pat aiškiai pasakėme, kad pakviesime Ukrainą įstoti į NATO, kai sąjungininkai susitars ir bus įvykdytos sąlygos“, – pabrėžė J. Stoltenbergas.
 
Anot jo, šis planas Ukrainai yra stiprus ir aiškiai nubrėžia kelią narystės NATO link.
 
„Tai stiprus paketas Ukrainai ir aiškus kelias narystės NATO link“, – reziumavo J. Stoltenbergas.
 
Antradienį Vilniuje prasidėjo dvi dienas truksiantis aukščiausio lygio NATO viršūnių susitikimas. Tai pirmasis tokio lygio tarptautinis renginys Lietuvoje, kuriame dalyvaus per 40 užsienio valstybių lyderiai, diplomatijų vadovai bei gynybos ministrai, kiti aukšto rango pareigūnai.
 
Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
 
2023.07.12; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *