Globalinis atšilimas ir gyventojų daugėjimas Žemėje gali sukelti rimtų padarinių žmonių aprūpinimui duona.
Taip rašo Paolas Virtuanis “Corriere della Sera” portale.
„Amerikiečiai skelbia aliarmą: globalinis atšilimas pavojingas kviečių auginimui.
Paskutiniajame “Newsweek” numeryje net sakoma, kad pasaulis gali likti be makaronų ir be duonos. Iš tikrųjų kviečiai greta ryžių ir kukurūzų yra vieni iš svarbiausių varpinių augalų, sudarančių žmonių maisto pagrindą, ir juos veikia temperatūros pakilimas.
Pirmiausia tai aktualu kietųjų rūšių kviečiams, iš kurių gaminami makaronai. Anot Deivido Lobelo iš Stenfordo universiteto, per pastaruosius 50-imt metų Žemės vidutinė temperatūra pakilo 0,5 laipsnio, dėl to 5,5 procento nukrito pasaulinis kviečių derlius“, – rašo leidinys.
„Ateityje pagrindiniai grūdų gamintojai (JAV, Kanada, Kinija, Indija, Rusija ir Australija) sulauks vis šiltesnių ir sausringesnių vasaros sezonų. Kviečių gamyba tikriausiai sumažės ketvirtadaliu, o žemės gyventojų skaičius išaugs iki 9–10 milijardų. Šie duomenys leidžia prognozuoti, kad pakils grūdų kainos, o tai žymiai pablogins vargingiausių šalių gyventojų padėtį ir, kaip to padarinys, gali kilti riaušės, sukilimai ir revoliucijos“, – sakoma straipsnyje.
Tuo tarpu ekspertai nurodo, kad kai kuriuose regionuose (Kanadoje, Rusijoje, Skandinavijoje, Argentinos pietuose) esama milžiniškų plotų kviečiams auginti. Kai dėl Italijos, tai kviečių genomo dekodavimo dėka gali atsiverti galimybė sukurti naujų rūšių, atsparesnių karščiui ir drėgmės stokai.
„Labai galimas dalykas, – rašo korespondentas, – kad ant mūsų stalų nepritruks duonos ir makaronų, ir mes kaip ir anksčiau valgysime picą. Nors ir iškeptą iš miltų, atgabentų iš… Suomijos“.
Šaltinis: “Corriere della Sera”
2012.12.18