“Jotvingių laisvės šokis”


{sigplus}fotoreportazai/mika{/sigplus}

Vakar Vilniaus mokytojų namuose įvyko lietuvių etninės kultūros tyrinėtojo, vertėjo, rašytojo Vaclovo Mikailionio knygos “Jotvingių laisvės šokis” sutiktuvės. Su nepakartojamosios, nuostabiosios Veronikos Povilionienės pasidainavimais, dalyvaujant ir Trakų kultūros centro Rūdiškių filialo folkloro ansambliui “Diemedis” (vadovė Dalė Žalpienė).

Lietuvių etninės kultūros tyrinėtojas Vaclovas Mikailionis prozos diptichu atskleidžia dvasinę tautos būseną, ištikus XX amžiaus karams bei okupacijoms. Autorių domina tai, kaip naujomis istorinėmis aplinkybėmis atsiskleidžia to krašto, kurį V.Krėvė vadino Dainava, žmonių pasaulėjauta. Iš metraščių paliudijimų, archeologų pasakojimų stengiamasi atkurti “jotvingiškąjį” Pietų Lietuvos klodą. Nužudytos nėščios jotvingės kapas tampa talpiu šio krašto istorinės lemties simboliu.

Jotvingių atminimas atgyja partizanų pasipriešinimo kovose, išdidžioje jaunimo laikysenoje, šėlstančio “grūdzieliaus” ritmuose. Savitų spalvų romanui suteikia į kaimo buitį įsiterpiantys mitologijos reliktai. Taip prozininko mikroskopinis tyrimas susisiekia su moksliniais lietuvių makroetnoso tyrimais

Taip Vaclovo Mikailionio romaną “Jotvingių laisvės šokis” pristato literatūrologas, literatūros kritikas Kęstutis Nastopka. Sutiktuvėse apie jį ir jo autorių papasakojo Mokytojų namų renginių organizatorius poetas Juozas Žitkauskas. Įdomiai apie savo kūrinį ir jotvingius kalbėjo knygos autorius. Paskaitė kai kurias ištraukas, taip pat kelis eilėraščius iš savo poezijos knygos “O mudu?”.

Ne tik Trakų kultūros centro Rūdiškių filialo folkloro ansamblio “Diemedis” dainininkės su Veronika Povilioniene, bet ir visi susirinkusieji gražiai padainavo partizaniškas dainas “Dzūkijos žalias kraštas aidi”, “Aš verkiau parimus prie rūtų darželio”, “Jei ne auksinės vasaros”, “Kelkis kelkis, mielas drauge”, “Kur dulkėtas traukinys”, “Motinėle, auginai, mylėt kraštą mokinai”, “Pavasarį paukščiai į tėviškę grįžta” ir kitas.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukose: pasidainavimas su Veronika ir susitikimas su rašytoju Vaclovu Mikailioniu.

2013.01.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *