Juozas Strėva. Sekluma prieš pavasarinį potvynį


Pavasaris. Gražuolis varnėnas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

JTreji rinkimai Lietuvoje mūsų laukia pavasarį: Savivaldos, Prezidento ir Europos Parlamento.

Apie pastaruosius tikriausiai neverta nė kalbėti. Jie iš principo yra apgaubti savotiška mistika, migla ir tamsa. Dauguma mūsų piliečių, net ir pakankamai išprususių, nelabai įsivaizduoja, ką ir kam rinkti, jeigu išrinktasis ima ir penkeriems metams ištirpsta Briuselio multikultūroje. Nei garso, nei atgarsio. Nei nuveiktų darbų, nei aiškios krypties. Grįžta po penkerių, tarsi iš zonos, tik leksika – daugmaž europinė.

Štai ir viskas.

Su Prezidento rinkimais daugmaž viskas aišku. Rinksime tą, kuris mus ves, kuris bus matomas kiekvieną dieną, akylai stebimas, kritikuojamas arba giriamas.

Nepasislėpsi.

Jau dabar žinomi favoritai, iš kurių ryškiausias – vienas. Moterys, sako, rinks jį todėl, kad gražus, o vyrai (ne visi) todėl, kad daugelio atmintis trumpa: garsusis ekonomistas, buvęs ilgametis aukšto rango SEB banko veikėjas, kažkaip ėmė ir nepastebėjo atgriaudžiančios 2009-ųjų krizės. Jo nepaprotinti naivuoliai ir toliau ėmė iš banko paskolas butams bei namams pirkti.

Ekonomistas Gitanas Nausėda. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Kas buvo vėliau, daugmaž žino visi. Bet mūsų statistika niekada nėra analizavusi suicidinių atvejų, susijusių su asmeninėmis žmonių tragedijomis ir jų priežastimis.

Ar kam įdomu?

Gal net neverta vardinti kitų pretendentų: buvusio policininko, buvusio Afganistano karo veterano, buvusio filosofo, kelių marginalų, šiaip kelių bepročių…

Nusikalsiu, bet išskirsiu vieną vienintelę pretendentę – Ingridą Šimonytę. Atvirą žmonėms, nesusitepusią, todėl švarią, vakarietiško mąstymo ir mentaliteto.

Seimo narė Ingrida Šimonytė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Tai, kol kas, visas būsimo pavasario ankstyvasis derlius.

Ir štai priartėjame prie pačių juokingiausių (o iš tikrųjų, amžinai liūdnų) rinkimų  – savivaldos.

Šiuose savivaldos rinkimuose dalyvauti ketina net per 14 tūkst. kandidatų.

Iš jų 45 proc. moterų ir 55 proc. vyrų. Tarp kandidatų į merus 22 proc. yra moterys ir 78 proc. vyrai. Tokią  informaciją pristatė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė. Jos duomenimis, jauniausia savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvaujanti kandidatė dar nepilnametė, 18 metų jai sueis tik vasario 9 dieną. Vyriausias – 91 metų kandidatas, gimęs 1928 metais. Daugiausiai sąrašų iškėlė Lietuvos socialdemokratų partija, ji kandidatus kelia visose 60-tyje savivaldybių. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai sąrašus kelia 58-iose savivaldybėse, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 56-iose savivaldybėse. Daugiausiai kandidatų kelia Socialdemokratų partija – 2222. Kandidatų į merus registruota 420, iš jų 333 kelia partijos, 76 – visuomeniniai rinkimų komitetai, 14 išsikėlė savarankiškai.

Daugiausia rinkimų komitetų – aštuoni – registruoti Vilniuje. 1 numeriu biuletenyje bus įrašyta partija „Tvarka ir teisingumas“, 2 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, 4 – Lietuvos socialdemokratų partija, 5 – Lietuvos žaliųjų partija, 6 – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, 7 – Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai). 8 numeriu biuletenyje bus Lietuvos socialdemokratų darbo partija, 10 – Liberalų sąjūdis, 12 – Darbo partija, 13 – Rusų aljansas, 16 – Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, 17 – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, 18 – Lietuvos centro partija, 21 – partija „Jaunoji Lietuva“, 22 – Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjunga. 3, 9, 11, 14, 15, 19, 20, 23 numeriai liko visuomeniniams rinkimų komitetams.

Tiesioginiai merų ir savivaldybių tarybų rinkimai vyks kovo 3 dieną.

Tokie sausi ir tarsi nieko nesakantys skaičiai. Bet taip, deja, nėra. Užduokime sau paprastą klausimą: kodėl tokie populiarūs rinkimai į savivaldą? Juk, regis, savivaldos lygmenyje nėra beveik jokių galimybių įtakoti nacionalinei politikai. Net finansiškai tai neapsimoka. Ar taip yra?

Daugelis puikiai prisimena gausybes prieš kelerius metus vykusių korupcinių skandalų mažesnėse bei didesnėse savivaldybėse. Rezultatas? Nė vienas meras, nė vienas administratorius nesėdi. Nes klesti nebaudžiamumas savo savivaldybių teritorijose elgtis kaip savo elinguose.

Didinga Trakų pilis. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Puikiausias, labiausiai situaciją iliustruojantis, pavyzdys – nesena buvusios Trakų valdžios istorija. Realiomis bausmėmis buvo nubausti meras, vicemeras, administracijos direktorius. Gal norėtumėte paklausti, ką jie dabar veikia?

Beje, nebūkime naivūs ir nemanykime, kad mums priešiškų valstybių spectarnybos taikosi tik į nacionalinės reikšmės mūsų rinkimus. Anaiptol. Geriausia vandenis drumsti nedidelėse kūdrose. Mažiau pastebima, o ir žuvies daugiau. Ir ji mažiau protinga bei atsargi…

Prisipažinsiu: pašiurpo oda, pamačius sąrašus kandidatų, pretenduojančių tapti savivaldos tarybų nariais. Tarp jų – raganos, nevykėliai dainininkai, antrarūšiai sportininkai, etc.

Tarp jų labai lengva pasislėpti įvairiems titovams.

Nepatingėkite, pastudijuokite juos. Antraip teks verkti, rudeniop prašant kokios nors mažareikšmės spravkės.

2019.01.24; 07:00

print