Ką slepia apklausos?


Neseniai viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ pateikė gyventojų apklausos, kurią atlieka kas mėnesį, duomenis. Šia apklausa norima sužinoti gyventojų nuomonę apie valstybės institucijų veiklą, pasitikėjimą jomis ir kt.

Apklausos duomenys rodo, kad šalies policija, 2010-ųjų spalį pasididžiavusi išaugusiu žmonių pasitikėjimu (ja pasitikėjo 51 proc. gyventojų, toks aukštas pasitikėjimas buvo pasiektas ir šių metų balandį), nusvilino sparnus. Lapkritį šis pasitikėjimas smuktelėjo iki 48 proc., o nepasitikinčiųjų policija padaugėjo 2 proc. (nuo 45 proc. spalį  iki 47 proc. lapkritį). Verta priminti, kad mažiausią pasitikėjimą policija pelnė šių metų kovą – 43 proc.

KAS MENKINA PASITIKĖJIMĄ POLICIJA

Tokį policijos reitingo kritimą, be kitų priežasčių, lėmė ir keli spalio bei lapkričio įvykiai, kuriuose policininkai pasirodė ne iš gerosios pusės. Deja, šaukštas deguto pagadina visą medaus statinę.  

Šių metų spalio 14-ąją Kauno rajono apylinkės teismas paskelbė nuosprendį buvusiam Kauno vyriausiojo policijos komisariato Areštinės ir konvojavimo skyriaus postiniui: už išžaginimą ir seksualinį priekabiavimą atseikėjo 5 metus ir 6 mėnesius nelaisvės. Be to, nukentėjusiajai nuteistasis turės sumokėti 10 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti, 700 litų turtinei žalai, 1600 litų – padengti nukentėjusiosios išlaidas advokatei. 

Sakoma, kuprotą tik karstas išlygins. Panašiai atsitiko ir su nuteistuoju: kol vyko ikiteisminis tyrimas jis, teismo sprendimu paliktas laisvėje, įtariamas padaręs dar vieną nusikaltimą – jo seksualinių „nuotykių“ auka tapo gatvėje sutikta 41-erių moteris. Dėl šio nusikaltimo ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas. Taigi nuotykių ieškotojo laukia dar vienas teismo procesas.

DEGUTO DAUGIAU NEI ŠAUKŠTAS

Lapkričio 7-osios vakare sostinės Parko gatvėje, reguliuojamoje pėsčiųjų perėjoje, Vilniaus 4-ojo policijos komisariato skyriaus viršininkas nuosavu automobiliu partrenkė ir sužalojo septyniasdešimtmetį žmogų. Dėl galvos smegenų sukrėtimo ir kaukolės lūžio nukentėjusysis paguldytas į ligoninę. Senolis, anot įvykio liudininkų, į važiuojamąją gatvės dalį staiga išėjo degant raudonam šviesoforo signalui. Tačiau neapsieita ir be neigiamų įvykio aplinkybių – mat partrenkęs pėščiajį pareigūnas nuvažiavo iš įvykio vietos. Be to, jis atsisakė pasitikrinti blaivumą, o tai pagal įstatymus prilyginama vairavimui girtam.

Jau mažai ką stebina neblaivių pareigūnų pasivažinėjimai. Štai lapkričio 20-osios popietę Marijampolėje neblaivus (jam nustatytas 3,33 promilių girtumas) Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato skyriaus viršininkas nuosavu automobilu kliudė šalikelėje stovėjusį citroeną ir, nuvažiavęs nuo kelio, atsitrenkė į medį. Eismo įvykio metu apgadinti abu automobiliai, nukentėjo pats nebaivus pareigūnas.

Nemažo visuomenės atgarsio susilaukė ir buvusio Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus patrulio Roberto Strolios teismo procesas. Kad ir kokias gynybos versijas kūrė buvęs policininkas, už avariją, kurios metu žuvo du žmonės, teismas jam skyrė trejų metų laisvės atėmimo bausmę, ją atliekant atviroje kolonijoje. Be to, iš nuteistojo atimta teisė trejus metus vairuoti transporto priemones ir skirta 5850 Lt bauda. Buvęs kelių patrulis nuteistas už tai, kad 2009 metų lapkričio 18-osios vakare Kupiškio rajone partrenkė dviračiu važiavusius du vieno kaimo gyventojus (abu jie mirė), nesuteikė jiems būtinosios pagalbos ir iš įvykio vietos nuvažiavo.

AR KEISIS POŽIŪRIS Į PAREIGŪNUS

Galima būtų vardinti ir daugiau negerų policijos pareigūnų darbelių, bet jau vien paminėtųjų užtenka, kad žmonės, anksčiau pasitikėję savo ramybės sergėtojais, pradėtu abejoti policininkų pajėgumu suteikti tinkamą pagalbą ir kitų policinių paslaugų.

Dabartinė situacija rodo, kad kažin ar gruodžio mėnesį policija pelnys didesnį gyventojų pasitikėjimą. Gruodžio įvykiai, susiję su Palangos policijos komisariato viršininko nusižengimais Policijos pareigūnų etikos kodeksui ir Vidaus tarnybos statutui, parodytai nepagarbai įstatymams, apklausų kreivę gali pakreipti ne policijos naudai.

Be abejo, galima būtų surasti nemažai policijos veiklos pliusų. Neabejokime, jų tikrai esama. Bet visas teigiamas policijos veiklos puses, manau, nubraukia rezonansinis gruodžio ikiteisminis tyrimas dėl Telšių vyriausiojo policijos komisariato pareigūno, įtariamo nužudymo dėl savanaudiškų paskatų organizavimu. Taigi deguto per akis…

Nuotraukoje: straipsnio autorius Viktoras Tamošiūnas.

2010.12.27

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *