Kad visuotinės gynybos modelis netaptų vien deklaracija


Žygiuoja Lietuvos šauliai. Slaptai.lt nuotr.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kartu su šalies institucijų atstovais aptars dar pernai parlamente patvirtintą pilietinio pasipriešinimo strategiją bei praktinį plano įgyvendinimą.
 
Kaip Eltai teigė komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, NSGK svarbu, kad patvirtina strategija „nevirstų dar viena deklaracija“, todėl posėdžio metu komiteto nariai sieks išsiaiškinti, koks progresas yra pasiektas ir kas padaryta, kad kuo didesnė visuomenės dalis būtų įgalinta dalyvauti rezistencijoje.
 
„Mano esminė idėja, su kuria rytoj einu į komiteto posėdį, tai ne tik formaliai pasižiūrėti, kur mes esame su strategijos įgyvendinimu, bet ir su idėja, kurią aktualizavau sausio mėnesį – kaip mes ruošiame savo visuomenę pilietiniam ginkluotam ir neginkluotam pasipriešinimui. Mano pilietinio pasipriešinimo idėja yra organizuoti kursus ne tik krašto apsaugos sistemos ribose, bet ir visuomenėje. Bent jau tiems segmentams, kurie yra suinteresuoti ir nori gauti žinių apie tai, koks būtų jų vaidmuo karo atveju, kokias specializacijas reikėtų stiprinti ir pan.“ – Eltai aiškino NSGK pirmininkas.
Karinė technika Vilniuje. Slaptai.lt nuotr.
 
„(Tikslas – ELTA), kad visuotinės gynybos modelis nevirstų dar viena deklaracija. Ką mes konkrečiai padarėme, kad kuo didesnę, platesnę visuomenės dalį įtrauktume į gynybos planus“, – teigė jis.
 
Šaulių sąjungos atstovai. Slaptai.lt nuotr.

L. Kasčiūnas akcentavo, kad strategijoje iškeltas tikslas rengti ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo kursus ne tik plačiajai visuomenei, bet ir gimnazijų moksleiviams.
 
„Ta strategija yra plati ir ten daug, matyt, darbų, kuriuos dar reikia padaryti. Nagrinėsime, kaip pasiruošusi švietimo sistema naujam etapui. Etapo idėja yra, kad kuo daugiau mokyklų devintokams būtų pravestas nacionalinio saugumo, krašto gynybos kursas“, – kalbėjo NSGK pirmininkas.
„Kalbėsime, kiek tai apims mokyklų, koks yra mokyklų pasirengimo lygis“, – aiškino L. Kasčiūnas.
 
Komiteto vadovo teigimu, posėdyje pakviesti dalyvauti ir savo darbo rezultatus pristatys Krašto apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų bei Vyriausybės kanceliarijos atstovai.
 
ELTA primena, kad Seimas Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategiją priėmė praėjusių metų gegužę.
 
Karinės pratybos. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Karinė technika – Konstitucijos propspekte Vilniuje. Slaptai.lt nuotr.

Dokumente numatyta organizuoti privalomus mokymus visiems valstybės tarnautojams, mokyklų mokytojams, 11-12 klasių moksleiviams, alternatyvią krašto apsaugos tarnybą vykdantiems asmenims, 18 metų amžiaus ir vyresniems Lietuvos šaulių sąjungos nariams.
 
Strategijoje numatoma stiprinti piliečių švietimą ir informavimą apie šiuolaikines grėsmes, nacionalinį saugumą, galimybes prisidėti prie šalies gynybos. Siekiama stiprinti ir jaunimo pilietiškumo ir patriotizmo ugdymą, tobulinti pedagogų rengimą, skatinti piliečių dalyvavimą visuomeninėje veikloje ir istorinės atminties puoselėjime.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2023.04.12; 06:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *