Kainų isterija


Pilna žiniasklaida raginimų sekti tuos banditus verslininkus (kurie, beje, išlaiko visą neklystančią valdžią ir visus tuos pikčiurnas seklius), kad "nepagrįstai" nepadidintų kainų.

Grasinimai baisiomis baudomis už "bandymus pasipelnyti įvedant eurą" ir pan. ir t.t. Tuoj tuoj pasipils į gatves tūkstančiai tikrintojų su skaičiuotuvais.

Pirma, niekas dar nepanaikino laisvos rinkos ir nepanaikino Kainų įstatymo. Kainas nustato verslininkas laisvai ir gali kiek nori jas didinti ir mažinti, po kelis ar keliolika kartų per dieną. Ir niekas to jam neuždraus.

Antra, pasipelnyti perskaičiuojant kainas dabar tiesiog nėra jokios praktinės galimybės. Parduodama vis tiek už litus. Jei perskaičiuojant į eurus būtų padaryta aritmetinė klaida ir paskaičiuota didesnė kaina eurais, verslininkui iš to jokios naudos, nes už eurus jis dar nieko neparduoda ir tos didesnės kainos negaus.

Trečia, konkurencija ir įtampa mažmeninėje prekyboje dabar tokia didelė, kad niekas ir neišdrįstų kainų didinti, nes taptų nekonkurencingas, prarastų klientus, apyvartas ir pelną.

Ketvirta, kaip rašo viską žinantis Gitanas Nausėda viską žinančiame Delfyje, statistika kol kas kainų didėjimo nefiksuoja.

Kainų nurodymas dviem valiutomis skirtas tam, kad žmonės priprastų prie kitų skaičių. Ir nieko tas nurodymas nepakeičia realybėje.

Taip, kai kurios kainos pasikeis kai kuriose srityse vien todėl, kad kitaip neįmanoma. Tai praktiškai visi prekybos automatai, nuolat perkamų vienetinių prekių kainos kavinėse (kava ir pan.), kur gali būti problemų su grąža. Bet tai nieko nelemiančios smulkmenos, kurios bendros tendencijos nepakeis nė į vieną pusę. Nes kainas reguliuoja ne valdžios isterija, o rinka.

Tai kam gi skirta ta isterija?

Runkelių nuraminimui ir nepasitenkinimo valdžia nukanalizavimui.

Nes kainos ir taip iš lėto auga ir turi tendencija didėti toliau dėl visai kitų priežasčių. Kad tai nebūtų pretekstas valdžios kritikai ir jos šventiesiems reitingams, ir sumanyta ši "tikrinimo" isterija.

Ras seklys aritmetinę klaidą verčiant kainą iš litų į eurus – ir mokėk tūkstančius baudos, nesvarbu, kad prekę pardavei už litus ir nė cento iš tos klaidos neuždirbai. Nori subankrutinti konkurentą – pirmyn į jo parduotuvę, pavok keliolika kainų nuo lentynos, paskambink kur reikia, ir jau jis cyps, nes bus "nesurašęs kainų dviem valiutomis". Atsiveria nuostabūs horizontai…

Prie ruso buvo viskas gerai. Kritikuoti buvo galima tik butų ūkio tarnybas, kurios buvo kaltos dėl visko. Dabar irgi viskas gerai. Kritikuoti galima tik verslą, kuris kaltas dėl visko, nors šeria visus.

Šis šurmulys skirtas tik kainų perskaičiavimui, kuris kainoms neturi ir negali turėti jokios įtakos, nes tam nėra nė vienos priežasties. Visas "tikrinimų" vajus su kyšančiu įnirtingu noru kainas "kontroliuoti" ir "reguliuoti" tėra valdžios realybės šou. Nes iš tikrųjų tai tik juoką keliantis aritmetikos egzaminas verslininkams.

Jei kas mano kitaip ir vis tiek nori kainas "kontroliuoti", tegul atkuria LTSR ir Valstybinį kainų komitetą. Arba važiuoja pasisemti patirties į Šiaurės Korėją.

2014.08.22; 18:41

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.