Kaip Lietuvai derėtų traktuoti Maskvos apygardos teismo sprendimą?


Šiandien rusiški leidiniai ir vėl mirgėte mirga pranešimais apie Lietuvos teroristę, neva ketinusią susisprogdinti Rusijos teritorijoje. Omenyje turima Lietuvos pilietė Eglė Kusaitė.

Susidomėjimas Eglės Kusaitės veikla dabar – neatsitiktinis. Šių metų gruodžio 26-ąją Maskvos apygardos teismas nuteisė kalėti brolį ir seserį Apti ir Aišat Magmadovus, kurie, remiantis Rusijos teisėsaugos tvirtinimu, įkalbinėjo Lietuvos pilietę Eglę Kusaitę tapti savižude – teroriste. Ne tik įkalbinėjo, bet ir įkalbėjo. Užverbavo tam, kad E.Kusaitė neva vėliau susisprogdintų “viename iš Rusijos Federacijos objektų”.

Rusijos teisėsauga tvirtina turinti neginčijamų įrodymų, esą dar 2009-aisiais metais Magmadovas savo iniciatyva įstojo į ginkluotą čečėnų grupę, kovojančią už respublikos nepriklausomybę nuo Maskvos (rusiškuose leidiniuose tvirtinama, jog Magmadovas įstojo į nusikalstamą ginkluotą gaują, veikiančią Čečėnijos teritorijoje). Magmadovui buvo įsakyta ieškoti moterų, išpažįstančių Islamą ir pasiryžusių tapti savižudėmis. Taigi liepta ieškoti moterų, nebijančių susipsrogdinti rusiškuose objektuose.

Šiam tikslui Magmadovas kartu su savo seserimi, naudodami mobiliuosius telefonus ir Internetą, neva įtikino E.Kusaitę prisijungti prie jų, kovotojų. Kiek vėliau E.Kusaitė neva buvo įtikinta tapti savižude, kurios pagrindinis tikslas – susisprogdinti kažkur Rusijoje gausiai žmonių lankomoje vietoje. 

Rusijos teisėsauga įsitikinusi, jog po “tam tikro paruošimo” Lietuvos pilietė, kilusi iš Klaipėdos, laukė konkrečios valandos, kada jai bus liepta atlikti šachidės pareigą. Viskuo, ko turėjo prireikti teroro aktui, ją būtų aprūpinę brolis ir sesuo Magmadovai. Beje, iš anksto buvo nuspręsta, jog E.Kusaitė susiprogdinti privalo taip, kad pakenktų būtent Rusijos Federacijos kariškiams.

Pavyzdžiui, leidinyje „Право.ру” (apie šią skandalingą bylą rašo ir lenta.ru, ir agentura.ru…) tvirtinama, jog 2009-aisiais metais E.Kusaitę sulaikė Lietuvos specialiosios tarnybos. Sulaikė Lietuvos teritorijoje. Besiruošiančią vykti į Maskvą. Tiesa, praėjus devyneriems mėnesiams E.Kusaitė buvo paleista. Ji privalėjo raštiškai pažadėti, jog niekur neišvažiuos iš Lietuvos ir nuo teisėsaugos nesislapstys.

Maždaug tuo pačiu metu Rusijoje buvo suimtas Apti ir Aiša Magmadovai. Jiems pateikti kaltinimai ruošus teroro aktą.

2010 metų kovo 29 dieną Maskvos metro stotyse “Lubianka” ir “Park kultura” mirtininkės iš tiesų surengė du teroro aktus. Tąsyk žuvo apie 40 civilių praeivių ir dar apie 80 žmonių buvo sužeista. Rusijos žiniasklaida tuos sprogimus atsargiai bandė sieti ir su Eglės Kusaitės vardu. Esą galbūt trečioji šachidė turėjo būti E.Kusaitė. Bent jau buvo keliamos tokios versijos.

Magmadovų byla nagrinėta uždaruose teismo posėdžiuose. Uždari posėdžiai esą buvo neišvengiami, nes juose, pasak rusiškų leidinių, kalbėta apie labai slaptus dalykus. Rusijos prokuratūra siekė, kad sesuo Aišat Magmadova į kalėjimą sėstų šešeriems metams, o brolis Apti Magmadovas – devyneriems metams.

Tuo tarpu teismas paskyrė šiek tiek švelnesnes bausmes: mergina kalės dvejus metus, jos brolis – šešerius.

Magmadovų advokatas tebevirtina, kad jo ginamieji yra absoliučiai nekalti. Taigi Maskvos apygardos teismo nuosprendis būtinai bus apskųstas Žmogaus teisių gynimo teismui Strasbūre. Beje, Magmadovų gynyba remsis E.Kusaitės apklausų protokolais, kuriuose juodu ant balto užrašyta, jog Magmadovai jos niekad neragino tapti savižude – teroriste.

Keli rusiški leidiniai, cituodami Magmadovų advokato žodžius apie skundą Strasbūrui, iš anksto neabejoja, jog minėti teisėjai Magmadovus greičiausiai išteisins. Mat ši byla neparemta labai konkrečiais įrodymais. Suprask, tiesiog yra užfiksuoti žodžiai, jog kažkas kažką norėtų susprogdinti ar susisprogdinti. O vien blogus ketinimus bylojančių žodžių Strasbūrui tikrai pasirodys per maža, kad žmonės, blogus žodžius ištarę, būtų nubausti kaip realūs teroristai. Rusiški leidiniai ironizuoja: o kai susisprogdins, tai kaltę patvirtinančių įrodymų jau bus užtektinai?

Niekas nesiginčija: visos su terorizmu susijusios bylos – sudėtingos, painios. Teroristines užmačias ne taip paprasta demaskuoti. Teroristus sučiupti su neginčijamais įrodymais, kol jie dar nepaspaudė mygtuko, – sudėtinga. Kartais atkarpa tarp pasiruošimų ir konkretaus žingsnio – labai trumputė, sunkiai apčiuopiama. Keletą sekundžių pavėluosi, ir bus vėlu. Bet kai kurie rusų žurnalistai be reikalo mano, esą kaltei įrodyti užtenka vien “žodžių apie ketinimus”. Kalbėti apie ketinimus susisprogdinti – viena. O realios pastangos susisprogdinti – visai kas kita. Kalbėti apie terorizmą – tai dar nereiškia tapti teroristu. Vargu ar teisinga bausti žmogų kaip užkietėjusį teroristą vien už tai, kad šis pasakė, esą “būtų neblogai susisprogdinti”. Tokiais atvejais specialiosios ir slaptosios tarnybos turėtų ieškoti konkretesnių įrodymų.

Beje, Magmadovų bylos baigtis Maskvoje palanki Lietuvos prokuratūrai, kaltinančiai E.Kusaitę teroristinėmis užmačiomis. Tačiau ar galima aklai pasitikėti Maskvos teisėjais? Galbūt šiuo konkrečiu atveju Lietuvai reikėtų rašyti pliusą ten, kur Rusijos teisėjai rašo minusą? Tiksliau tariant, jei Maskvos apygardos teismas nusprendė, jog Magmadovai – kalti, galbūt Lietuvai šį verdiktą derėtų traktuoti būtent priešingai: “Magmadovų kaltė neįrodyta”?

Nuotraukoje: terorizmu kaltinama Eglė Kusaitė. 

2011.12.27

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *