Kaip rusai užsidirba iš „pergalės kulto“


Oficialieji vokiečiakalbiai portalai labai santūriai rašo apie Antrojo pasaulinio karo pabaigą. Šveicarų spauda skelbia daugiau liudininkų atsiminimų. Nemažai dėmesio skiriama Maskvos pasirengimui   pergalės „Didžiajame tėvynės kare“  minėjimui.

Austrų laikraštis „Salzburger Nachrichten“ paskelbė kritišką to pasirengimo vertinimą (anoniminį). Kartu tai yra pagrindinė politikos ir pasaulio skilties publikacija gegužės 6-osios numeryje. Straipsnį puošia nuotrauka, vaizduojanti būsimo oro pajėgų dalyvavimo gegužės 9-osios parade repeticiją.

Manytume, jog mūsų skaitytojams bus įdomu susipažinti su austrišku aktualios temos vertinimu. Pilną straipsnį galima paskaityti adresu http://www.salzburg.com/nachrichten/dossier/kriegsende/sn/artikel/9-mai-wie-russen-am-siegeskult-verdienen-148836/

Gegužės 9-oji – kaip rusai užsidirba iš „pergalės kulto“

Karo atminimas rusams yra šventas, gegužės 9-oji – svarbiausia jų šventė.  Bet kartais pergalės kultas įgauna juokingų bruožų.

Ant sausainių dėžutės plevėsuoja kraujo raudonio sovietinė vėliava, ant  saldainių dėžutės šalia  karingai rieda baimę keliantis tankas. Ant šokolado dėžutės puikuojasi „Linkėjimai iš fronto“, o visai čia pat „Mes žygiuojame į Berlyną!“

Prieš 70-ąsias karo pabaigos metines Rusijoje kaip niekada iki šiol klesti biznis su „pergalės kultu.“ Lentynos pilnos „saldaus triumfo skonio“, džiūgaujama dėl pergalės prieš fašizmą 1945 m. Tačiau kritikams tos pakuotės yra paprasčiausias „karinis kičas.“

Šiandien daug Rusijos žmonių apgailestaudami kalba, jog atminimo kultūra jų šalyje vis labiau nyksta. Kartais šventimas įgauna liguistų formų. Žiniasklaida praneša apie cukrainių konkursus, kuriuose  varžomasi dėl labiausiai pavykusių valgomųjų fašizmo aukų figūrėlių, skelbiamos reklaminės akcijos su karo atminimo simbolika, reklamuojami striptizo vakarai gegužės 9-osios proga. Rusijos žiniasklaida perpildyta tokių pranešimų.

70-ųjų karo pabaigos metinių proga populiarios taip pat nuolaidos parduotuvėse iki 70 proc., kaip antai skelbia plakatas prie vienos Sankt Peterburgo juvelyrinės parduotuvės.

Alaus reklama su raudonarmiečiais

Žinomas Rusijos „šiaurinės sostinės“ porceliano gamintojas išleido specialią lėkščių ir puodelių seriją. Oranžinės ir juodos spalvos šv. Jurgio juostos puošia indus su piešiniais, iliustruojančiais, kaip 1945 m. Raudonoji armija užėmė Berlyną.

Bulvariniame laikraštyje „Moskovskij komsomolec“ („MK“) skelbiama alaus reklama 1945 m. raudonarmiečių  virš Reichstago iškeltos sovietinės vėliavos fone. Ir kartu apgailestaujama, jog „tiems, dėl kurių mūsų tėvai ir seneliai svajojo apie taikią padangę virš jų galvų“, ši tragedija yra tokia tolima.

Esą, daugelis „praranda supratimą, kas yra normalus atminimas ir kas – nenormalus, kas yra deramas, o kas – įžeidžiantis atminimas.“ Antai Jekaterinburge viena laidojimo paslaugų firma sukėlė tikrą sensaciją – karo veteranus pakvietė išgerti arbatos ir visus atėjusius apdovanojo čekiais už šios firmos būsimas „paslaugas.“

27 milijonai žuvusių

Netekusi 27 milijonų žmonių, Sovietų Sąjunga Antrajame pasauliniame kare labiausiai nukraujavo.

Maskvos visuomeninės nuomonės tyrimų centro Levada atstovas Levas Gudkovas primena, kad apklausos rodo, jog didžioji dalis Rusijos gyventojų nepritaria pergalės komercializavimui. Daugelis milžiniškos imperijos gyventojų mano, jog šokoladu triumfą tarsi „ištirpdinti ant liežuvio“ yra „iškrypimas.“

O kovotojai dėl žmogaus teisių, kaip ir visada prieš gegužės 9-ąją, apgailestauja dėl Stalino šlovinimo. „Nepakenčiama, kad viešose vietose portretais, o kartais ir paminklais pagerbiamas už milijonų žmonių gyvybes atsakingas Kremliaus vadas“, – kritikuoja Memorialo organizacija Maskvoje.

Priminti Staliną kaip pergalingą vyriausiąjį karo vadą ypač mėgsta Rusijos komunistai. Vis dėlto istorikai nepamiršta pažymėti, jog Raudonosios armijos netektys, ypač pradinėje karo stadijoje, buvo nepaprastai didelės dėl „nekompetetingo vadovavimo.“

Daugeliui rusų Pergalės diena yra rimta ir labai asmeniška diena, primenanti, jog kovoje prieš fašistus žuvo jų tėvai ir seneliai. Gegužės 9-ąją šeimos susėda prie šventiškų gardžiais valgiais padengtų stalų, visada būna daug duonos, dažnai ir degtinės. Pasakojamos įvairios istorijos, dainuojamos karo metų dainos. Ir ašarų nemažai išliejama.

2015.05.08; 05:31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *