Kam naudingas smurtas?


Per arabų pasaulį nusirito smurto prieš Vakarų valstybes banga. Kaip ir po bet kokio nusikaltimo, iškyla klausimas, kam naudinga tokia situacijos raida.

Der Spiegel” apžvalgininkas Jakobas Augštainas (Jakob Augstein) mano, kad išpešti dividendų iš šitos situacijos bando respublikonai ir Izraelio vyriausybė. Ir su religija tai nelabai susiję.

„Situacija įkaitusi iki ribos Libijoje, Sudane, Jemene, šalyse, kurios laikomos vargingiausiomis pasaulyje, – rašo apžvalgininkas. – Tačiau žmonės, kurie už to stovi, yra labai toli. Jaunuoliai, įniršę ir deginantys ne tik Amerikos, bet dabar jau ir Vokietijos vėliavas, yra tokios pat aukos, kaip ir nužudytieji Bengazyje ar Sanajuje“.

Dar viena smurto prieš Vakarus banga arabų pasaulyje prasidėjo ypatingu metu, rašo leidinys. Savo apogėjų ji pasiekė kaip tik keletą savaičių prieš tai, kai amerikiečiai turi rinkti naują prezidentą, ir tada, kai Izraelio vyriausybė vis atkakliau kalba apie prevencinį smūgį Iranui, kurį įtaria siekiant sukurti atominę bombą. Autoriaus nuomone, tokie sutapimai neatsitiktiniai.

Ši smurto banga arabų pasaulyje kilo dėl prieštaringo Holivudo filmo „Musulmonų nekaltybė“. Jeigu tas filmas būtų parodytas kitomis aplinkybėmis, jis būtų niekuo neišsiskyręs nuo kitų Monti Paitono tipo nevykusių komedijų. Tačiau tas filmas tapo pačia tikriausia kultūrine katastrofa.

Nusileidus populiarumu demokratams, Respublikonų partijai su Mitu Romniu priešakyje belieka dėti viltis į dabartinio Baltųjų rūmų šeimininko Barako Obamos „apsirikimus“. JAV silpnumas Artimuosiuos Rytuose kuria neigiamą įvaizdį prezidentui. O žinios apie žuvusius Amerikos kareivius bei liepsnojančias vėliavas šalyje vertinamos kaip pačių silpnumo ženklas, praneša leidinys.

„Izraelio ministrui pirmininkui įvykiai Artimuosiuos Rytuose taip pat įtiko pačiu laiku, – mano Jakobas Augštainas. – (…) Savaitgaly Benjaminas Netanjahu vėl pareikalavo pažaboti Iraną, „kol dar ne visai vėlu“, ir pagrasino Islamo respublikai Izraelio puolimu“. Izraelio premjero nuomone, Iranui vadovauja „neįtikėtini fanatikai“. Ir neseniai įvykdyto smurto prieš virtinę Vakarų ambasadų musulmonų šalyse pagrindas – vis tas pats „fanatizmas“. „Nejaugi jūs norite, kad tokie fanatikai užvaldytų branduolinį ginklą? – kreipiasi Izraelio premjeras į Amerikos televizijos žiūrovus.

„Vakarų reakcija į įvykius Artimuosiuos Rytuose yra kažkoks nesuvokimo ir apsimesto naivumo mišinys“, – apibendrina apžvalgininkas. Juk po garsiosios prezidento Barako Obamos „Kairo kalbos“, pasakytos 2009 metų birželį, Rytų ir Vakarų santykiuose buvo laukta ne tik įtampos susilpnėjimo, bet ir visiško santykių pasitaisymo. „Kairo kalba“ nepateisino į ją dėtų vilčių – Rytai ir Vakarai toliau nekenčia vieni kitų, kaip ir anksčiau. Ir, autoriaus nuomone, santykiai vargu ar pasitaisys.

Nuotraukoje: įsiaudrinę arabai degina Amerikos vėliavas.

Šaltinis: Der Spiegel

2012.09.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *